راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آهنگ تار کولی»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آهنگ تار کولی»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «آهنگ تار کولی»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «آهنگ تار کولی»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: هاله توکلی. تهران: مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی:۱۰-۱۲ و ۱۳ سال به بالا

معرفی کتاب:

آهنگ تار کولی داستان آوارگی کولی‌ها بر روی زمین از هزاره‌های دور تا کنون است. کولی‌ها مردمانی هستند که در تاریخ هند و ایران از آن‌ها به نام دوره‌گردهای آوازه‌خوان یاد شده است. در داستان آهنگ تار کولی چهار عنصر بنیادین هستی یعنی آب، آتش، خاک و هوا فرزندان بابا کولی هستند. ستیز و درهم آمیزی جاودانی این چهار عنصر که از یک سو گرایش به خود دارند و از سوی دیگر گرایش به آمیختن با دیگری، ‌آن‌ها را از جای خود دور می‌کند و بابا کولی نیز همراه با تار و الاغش به دنبال فرزندان خود آواره زمین است. از هر کدام چیزی می‌خواهد تا به گندم و نان برسد،‌ اما هر کدام بهانه‌ای می‌آورند. به همین سبب بابا کولی که پیر شده هنوز به آرامش نرسیده است.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آهنگ تار کولی»:

آهنگ تارکولی برای اجرای نمایش از سوی دانش‌آموزان سال‌های چهارم تا ششم دبستان مناسب است. نمایش عروسکی برای کودکان در هر سنی جذابیت دارد. کودکان با در دست گرفتن عروسک، به دنیای پر رمز و رازی سفر می‌کنند که در آن از سرزمین‌ها و ملیت‌های گوناگون دیدن می‌کنند، به جای شخصیت‌های متفاوت فکر می‌کنند، حرف می‌زنند، زندگی می‌کنند و تجربه کسب می‌کنند و سرانجام پر از انرژی سفر را به پایان می‌رسانند و تجربه‌هایشان را در زندگی واقعی به کار می‌گیرند. در این راهنما با آموزش روش ساخت عروسک نمایشی با تکنیک ماروت و اجرای نمایش عروسکی با آن آشنا خواهید شد.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

چگونه عروسک ماروت را در دست بگیرید

در این روش به دو نفر نیاز دارید. عروسک‌گردان‌ها باید لباس سیاه بپوشند و پشت عروسک بایستند. یک نفر با دست راست سر عروسک را می‌گیرد و حرکت می‌دهد و دست چپش را از درز آرنج و آستین لباس عروسک وارد می‌کند و به جای دست چپ عروسک حرکت می‌دهد. نفر دوم دست راست خود را از درز آرنج وارد آستین لباس عروسک می‌کند و جای دست دیگر عروسک حرکت می‌دهد.

با ادامه‌ی این فعالیت و دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب آهنگ تار کولی آشنا خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.