راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «این‌جا مال من است»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «این جا مال من است»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «این جا مال من است»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «این‌جا مال من است»:

نویسنده و تصویرگر: ژروم رویی لیر. مترجم: بهمن رستم آبادی. تهران: انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

گروه سنی: ۳-۶ سال

معرفی کتاب:

این‌جا مال من است، یک کتاب تصویری است. داستان به احساس مالکیت و همین طور نیاز به دوستی که در کودک ۳ تا ۶ ساله بروز ویژه‌ای دارد، می‌پردازد. کودکان در سال‌های نخست زندگی بسیار خود محورند و حس مالکیت در آنها قوی است. آن‌ها به دشواری می‌پذیرند که چیزی از داشته‌های خود را با دیگری شریک شوند. این کتاب پسرکی با این ویژگی را به تصویر می‌کشد. تصویرهای این کتاب در صفحه‌های رنگی طرح‌دار ارائه شده و بازتاب دهنده‌ی روحیه‌ی کودک قهرمان داستان است و با توجه به آن تغییر می‌کند. کودک با تماشای تصویرها، خود می‌تواند داستان را تعریف کند و به این ترتیب مهارت سخن گفتن در او تقویت می‌شود. این داستان افزون بر بیان مفهوم مرزبندی و مالکیت و واکنش دیگر موجودات به آن و نیاز انسان به دوستی و برقراری ارتباط با دیگران، کارکرد تربیتی دارد و در رشد اجتماعی- عاطفی کودک موثر است.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «این‌جا مال من است»:

در این راهنما فعالیت‌هایی برای هنگام بلندخوانی داستان و پس از آن پیشنهاد شده است. با انجام این فعالیت‌ها، کودکان علاوه بر لذت بردن از داستان، حس دیداری و مهارت بیان قوی‌تری پیدا می‌کنند و درگیر فعالیتی هنری می‌شوند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

درباره‌ی مالکیت و مفهوم مال من و مال تو با کودک صحبت کنید. از او بخواهید چند وسیله را که مال خودش است نشان دهد و تعدادی از وسایل شخصی شما را هم نشان بدهد. با کودک درباره‌ی پاسخ‌هایی که می‌دهد جدل نکنید. او را تایید یا رد نکنید، اجازه دهید نظرش را (هرچه که باشد) با شما در میان بگذارد. می‌توانید در پایان نظر خودتان را هم درباره‌ی کتاب با کودک در میان بگذارید. با این عبارت شروع کنید:« به نظر من …»

لینک دانلود دستنامه کتاب «این‌جا مال من است»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_inja_male_man_ast.pdf)


لینک خرید «این‌جا مال من است»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *