راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «خاطرات یک گربه‌ی قاتل»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «خاطرات یک گربه‌ی قاتل»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «خاطرات یک گربه‌ی قاتل»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «خاطرات یک گربه‌ی قاتل»:

نویسنده: آن فاین. تصویرگر: استیو ککس. مترجم: نسرین وکیلی. تهران: انتشارات علمی و فرهنگی.

گروه سنی: ۱۰-۱۲ سال

معرفی کتاب:

«تافی» گربه‌ی دختر مهربان و نازک‌دلی به نام «الِی» است. یک روز تافی یک پرنده‌ی مرده را به داخل خانه می‌آورد و الی و پدر و مادرش از این کار او ناراحت می‌شوند. روز بعد یک موش می‌آورد و دردسر و ناراحتی ادامه می‌یابد. اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. وقتی روز بعد تافی خرگوش مرده‌ی همسایه را به زحمت به درون خانه می‌کشد، خانواده بسیار نگران و وحشت‌زده می‌شوند. آن‌ها برای جلوگیری از آبروریزی، خرگوش مرده را تمیز می‌کنند و مخفیانه و شبانه به لانه‌اش برمی‌گردانند. اما روز بعد، پس از دردسرهای فراوانی که تافی برایشان درست می‌کند، هنگام خرید با خانواده‌ی همسایه روبه‌رو می‌شوند و معلوم می‌شود که خرگوش دو روز پیش به مرگ طبیعی مرده و به خاک سپرده شده است. همسایه‌ها از این که خرگوش مرده، تر و تمیز به لانه‌اش برگشته است بسیار متعجب هستند!

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «خاطرات یک گربه‌ی قاتل»:

این راهنما شامل توصیه‌ها و فعالیت‌هایی برای بلندخوانی کتاب و قبل و بعد از آن است. توصیه‌هایی که به هنگام بلندخوانی مربوط می‌شوند به کودکان در فهم بهتر داستان کمک می‌کنند و فرصتی برای گفت‌وگو درباره‌ی مسائل مختلف مطرح شده در داستان فراهم می‌آورند. خانواده‌ها و مربیان می‌توانند با انجام فعالیت‌های پس از بلندخوانی در درک توالی رخدادهای داستان به کودکان یاری برسانند، کودکان را با طنزنویسی و روزنوشت بیشتر آشنا ‌کنند، موجب تقویت مهارت‌های نوشتاری و تصویری آن‌ها شوند و علاوه بر بالا بردن شناخت کودکان از جانوران مختلف، علاقه به این جانوران را در آن‌ها ایجاد کنند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

به باور بسیاری از کارشناسان گونه‌ی طنز در ادبیات کودکان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. کودکانی که طنز را خوب درک می‌کنند، شادتر و خوشبین‌تر هستند، عزت‌نفس بیشتری دارند و می‌توانند مشکلات خود و دیگران را به خوبی مدیریت کنند. کودکانی که می‌توانند در طنز مشارکت کنند و سهیم شوند، در میان همسالانشان برجسته می‌شوند و به مهارت برخورد مناسب با دشواری‌ها دست می‌یابند.

از کودکان بخواهید یک داستان بامزه و طنز از زبان یک جانور خانگی بنویسند و برایش نقاشی یا تصویرسازی کنند و آن را به شکل یک کتاب درآورند.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب خاطرات یک گربه‌ی قاتل آشنا خواهید شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *