در این مطلب با چند فعالیتی آشنا شوید که مربیان چند مرکز «با من بخوان» در کرمانشاه به‌مناسبت ۶ خردادماه، جشن روز جهانی المر، روز احترام به تفاوت‌ها، همراه با کودکان و نوجوانان انجام دادند.

  • تجربه خواندن: کتاب المر

  • نویسنده و تصویرگر: دیوید مک‌کی

  • مترجم: هورزاد عطاری

  • کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در منطقه سرپل ذهاب

به گزارش شکوفه امیریان، مربی این کانکس-کتابخانه

برای اطلاع‌رسانی روز المر به بچه‌ها، فراخوان المر را بر دیواره خارجی کانکس-کتابخانه نصب شد. پیش از آنکه بلندخوانی را آغاز کنیم، همراه با کودکان کتابخانه، ریسه‌های تزئینی فیل‌های رنگارنگ را درست و کتابخانه را با آن تزئین کردیم. سپس کتاب المر را برای کودکان بلندخوانی کردم و به‌عنوان فعالیت پس از بلندخوانی، همراه با هم بازی جدول‌های رنگی المر را انجام دادیم و به ساختن ماسک المر پرداختیم. در پایان برنامه، با پذیرایی با کیک المر از کودکان، روز شاد و خاطره‌انگیزی را ساختیم.

  • کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» ریجاب، شهرستان دالاهو

به گزارش فریبا زارعی و خدیجه کرمی، مربیان کانکس-کتابخانه

کتابخانه را با ماسک‌های متفاوت المر و بادکنک تزیین کردیم پس از آن کتاب المر را برای بچه‌ها بلندخوانی کردیم و در پی آن به آیه‌ای از قرآن در سوره حجرات اشاره کردیم و فعالیت پس از بلندخوانی را انجام دادیم که پرسش از تصویرهای کتاب بود.
در پایان برنامه با بستنی‌های رنگی (میوه‌ای) از بچه‌ها پذیرایی کردیم.

کودکی که المر را سیاه‌رنگ کرد

در روز جشن جهانی المر در کتابخانه دو تجربه جالب داشتیم. نخست اینکه بچه‌های گروه محیط‌زیست کتابخانه به جمع‌آوری در بطری نوشابه و آب‌معدنی پرداختند و از این درهای پلاستیکی برای درست کردن المر استفاده کردند تا هم روز تفاوت‌ها را جشن بگیرند و هم دوستی با طبیعت را گوشزد کنند. دیگر تجربه‌مان درباره یکی از اعضای کوچک کتابخانه بود که المر را سیاه‌رنگ کرد. هنگامی که دلیل این کار را از او پرسیدیم در پاسخ گفت مگر المر با دیگر فیل‌ها متفاوت نیست؟ خب تفاوت این است که او سیاه باشد و باقی فیل‌ها رنگی.

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در این روز انجام دادیم رنگ کردن صورت بچه‌ها بود تا با این کار، گوناگونی رنگ‌های پوست انسان‌ها را به بچه‌ها نشان دهیم و به آن‌ها بگوییم که رنگ پوست ملاک ارزش‌گذاری بر انسان‌ها نیست.

حضور «با من بخوان» در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

برنامه «با من بخوان» پس از وقوع زلزله ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه به یاری کودکان در مناطق زلزله‌زده شتافت و افزون بر ارسال صدها جلد کتاب باکیفیت به مناطق زلزله‌زده و کتاب‌درمانی با کودکان آسیب‌دیده، به یاری نیکوکاران تاکنون به راه‌اندازی و تجهیز چندین کانکس-کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در شهرستان سرپل ذهاب و منطقه ریجاب و یک کتابخانه در یکی از مدرسه‌های قصرشیرین پرداخته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *