,

آغاز مرحله‌ تازه‌ای از «با من بخوان» در منطقه‌ی سپیددشت لرستان

برنامه‌ی «با من بخوان» بیش از پنج سال است که در مناطق مختلف استان لرستان اجرا می‌شود و تاکنون شماری از مدارس شهرستان‌های کوهدشت و سپیددشت و تعدادی از مدارس عشایری این استان تحت پوشش برنامه قرار گرفته‌اند.

در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ ، با پشتیبانی بنیاد یارا، سی آموزگار در منطقه‌ی کوهستانی سپیددشت مرکز بخش پاپی از توابع شهرستان خرم‌آباد به برنامه پیوستند. با توجه به همکاری مناسب اداره‌ی آموزش و پرورش و آموزگاران منطقه و نتایج مثبت برنامه، کارشناسانِ «با من بخوان» پیشنهاد دادند که این برنامه در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ نیز در منطقه‌ی سپیددشت با تمرکز بر آموزش خلاق سوادپایه ادامه ‌یابد و برای آموزگاران پایه‌های اول تا سوم دبستان و مدارس روستایی چندپایه، برنامه‌ی آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات اجرا شود. همچنین برای تضمین پایداری و استمرار برنامه و نیز در اختیار قرار دادن گستره‌ی وسیع‌تری از کتاب‌ها یک کتابخانه‌ی کودک‌محور به عنوان پایگاهی برای خدمت‌رسانی به آموزگاران و دانش‌آموزان منطقه راه‌اندازی شود. پشتیبانی اجرای برنامه در منطقه‌ی سپیددشت در سال جاری تحصیلی را انجمن یاران دانش و مهر برعهده گرفته است.

بر اساس این برنامه و با پیگیری‌های به عمل‌آمده، کانون شهید سلیمیان، یکی از مراکز فرهنگی و تربیتی وابسته به آموزش و پرورش، از سوی این اداره به عنوان محل کتابخانه معرفی شد. پس از بازسازی‌های اولیه و تهیه و تامین برخی از تجهیزات کتابخانه از سوی مدیران این کانون، در روزهای یازدهم تا سیزدهم مهرماه ۱۳۹۸ دو تن از کارشناسان «با من بخوان» جهت اجرای فضاسازی داخلی کتابخانه، سامان‌دهی کتاب‌ها و منابع کتابخانه‌ای و آموزش کتابداران این کتابخانه به منطقه سفر کردند. جلب مشارکت نیروهای بومی برای سامان‌دهی کتابخانه و آماده‌سازی تجهیزات آن بخشی از روند راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور محلی و آموزشگاهی «با من بخوان» است.

عکس‌هایی از مراحل راه‌اندازی کتابخانه:

اکنون این کتابخانه با ۱۲۰۰ جلد کتاب پذیرای دانش‌آموزان و آموزگاران منطقه است و پیش‌بینی می‌شود آموزگاران با مراجعه به این کتابخانه و امانت گرفتن کتاب‌های باکیفیت، امسال نیز همانند سال گذشته به برگزاری نشست‌های بلندخوانی در کلاس‌های درس خود بپردازند. همچنین در سال تحصیلی جدید افزون بر راه‌اندازی کتابخانه، بسته‌های کتاب‌های آموزش خلاق سوادپایه به همراه کتابخانه‌های پارچه‌ای کلاسی نیز از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیان کودکان و در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» برای آموزگاران تحت پوشش ارسال شده است، تا پس از شرکت در کارگاه‌های آموزشی در آبان ماه ۱۳۹۸ با به کارگیری این آموخته‌ها یادگیری بنیان‌های سوادپایه را برای کودکان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر سازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *