ابتدا بابیان عنوان کتاب، درباره محتوای کتاب با بچه‌ها صحبت کردیم.

گفت‌وگو راجع به میکروب‌ها، راه‌های مختلف پخش شدن آن‌ها، و راه‌های جلوگیری از انتقال آن‌ها

ابتدا از بچه‌ها پرسیدم راه‌های مختلفی که باعث انتقال میکروب‌ها می‌شود را برایمان بگویند.

بچه‌ها به این موارد اشاره کردند: در صورت تمیز نبودن دست‌ها و دست دادن باهم، از راه عطسه و سرفه درصورتی‌که جلوی دهان و بینی خود را نگیریم، با دست‌های آلوده به اشیا مختلف دست زدن.

سپس از آن‌ها خواستم راه‌های جلوگیری از انتقال میکروب‌ها را بیان کنند، یکی از آن‌ها گفت: پس از رفتن به دستشویی دست‌هایمان را با آب و صابون بشوییم، دیگری اشاره کرد قبل و بعد از غذا دست‌های خود را تمیز کنیم بقیه در تکمیل حرف‌های آن‌ها اشاره کردند به زمان عطسه و سرفه که باید جلوی دهان خود را با دستمال بپوشانیم، پس از بازی دست‌هایمان را تمیز کنیم و زمان بیماری به کسی نزدیک نشویم.

از بچه‌ها پرسیدم میکروب‌ها چه جاهایی زندگی می‌کنند، گفتند: در زیر ناخن‌ها، قبل از مسواک زدن بین دندان‌ها، روی اشیا و لوازمی که بازی می‌کنیم، سپس باهم زمان‌هایی که لازم است دست‌هایمان را بشوییم مرور کردیم:

قبل و بعد از غذا، پس از عطسه و سرفه کردن، پس از لمس حیوانات اهلی و خانگی، پس از بازی، پس از رفتن به دستشویی

سپس بچه‌ها یکی‌یکی نحوه شستن صحیح دست‌ها را به ما نشان دادند و هر جا موردی بود به کمک دیگر بچه‌ها تصحیح می‌کردیم.

پس به این نکته اشاره کردم که پس از شستن دست‌ها از حوله مناسب برای خشک‌کردن دست‌ها استفاده کنند و از آن‌ها خواستم که همیشه بهداشت فردی را رعایت کنند و از لوازم شخصی خود استفاده کنند.

سپس با آن‌ها راجع به اینکه برخی میکروب‌ها مفید هستند صحبت کردم مانند باکتری‌هایی که ماست را می‌سازند و باکتری‌هایی که در روده به هضم غذا کمک می‌کنند.

بعد از گفت‌وگو بچه‌ها به‌صورت دایره نشستند سپس دست‌های آن‌ها را با آب خیس کردیم مقداری اکلیل به دست‌هایم مالیدم و با یکی از آن‌ها دست دادم و سپس همه آن‌ها با و مسئله انتقال میکروب‌ها را به این صورت به نمایش گذاشتیم با فرض اینکه اکلیل‌ها میکروب بوده و به این صورت انتقال پیدا می‌کنند سپس از بچه‌ها خواستم دست‌هایشان را با دستمال و یا آب خالی تمیز کنند، همه آن‌ها شاهد این بودند که اکلیل‌ها از دست‌هایشان پاک نشد، پس به این نتیجه رسیدند که برای شستن دست‌ها بهترین راه استفاده از آب و صابون است.

در انتها با بچه‌ها یک بازی گروهی ترتیب دادیم، به این صورت که یکی از آن‌ها ویروس بوده و بقیه را دنبال کند ویروس اگر باکسی برخورد می‌کرد، آن شخص از بازی خارج می‌شد.

برای کوچک‌ترها هم یک بازی و سرگرمی با محتوا طراحی کردیم به این صورت که با کشیدن یکدست، یک صابون، میکروب‌ها و چسباندن میکروب‌ها به انگشتان بچه‌ها باید تلاش می‌کردند که میکروب‌ها را با صابون از انگشتان جدا کنند.

با بلندخوانی این کتاب بچه‌ها متوجه نکات مثبت زیادی راجع به بهداشت، انتقال میکروب‌ها و نظافت شخصی شدند.

مربی: محبوبه اخلاصی

محل اجرا: کتابخانه کودک محور سپهر، قنات نو، جیرفت

بیشتر بخوانید: