برنامه خواندن با نوزاد و نوپا تلاش دارد تا کتاب‌های مناسب در زمینه نوزادن و نوپایان به والدین معرفی و دسترس‌پذیر کند.

خواندن با نوزاد و نوپا
کتاب “خواندن با نوزاد و نوپا: چگونه به نوزاد و نوپای خود کمک کنیم تا دنیای واژه‌ها را کشف کند؟”

نویسنده: کارولین بلیک مور و باربارا وستون رامیرز
ناشر: انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

کتاب “خواندن با نوزاد و نوپا: چگونه به نوزاد و نوپای خود کمک کنیم تا دنیای واژه‌ها را کشف کند؟” راهنمایی است کاربردی که به زبان ساده به مادران و پدران جوان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند با داشتن برنامه بلندخوانی روزانه، از دوره نوزادی و نوپایی، رشد همه‌جانبه و موفقیت فرزندانشان را در زندگی پشتیبانی کنند. این کتاب  در سال 1393 با ترجمه زهره قایینی منتشر شده است.

نویسندگان این کتاب، بر دو سال نخست زندگی به عنوان مرحله‌ای مهم و حیاتی در رشد زبانی کودک و نقش تعیین‌کننده نخستین آموزگاران، یعنی والدین، تاکید دارند و نقش آن‌ها در گسترش دایره واژگان، قدرت تمرکز و پایه‌ریزی آنچه که فرزندنشان برای مهارت‌های سخن گفتن، خواندن و نوشتن نیاز دارند انکار‌ناپذیر می‌دانند…

ادامه مطلب
خرید از کتاب هدهد
دست نامه مادر و نوزاد (همراه با یک هدیه برای نوزاد شما: متر خواندن)
دست‌نامه مادر و نوزاد

 ناشر: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

این کتاب دست‌نامه‌ای برای مادران و پدرانی است که به زودی کودک‌شان به دنیا می‌آید یا تازه به دنیا آمده است. در این دست‌نامه مهم‌ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک سالگی فرزندشان به آن نیاز دارند، از جدول واکسیناسیون تا لباس‌های مناسب نوزاد، از خواب، تغذیه و حمام کردن نوزاد تا نکات ایمنی برای نگه‌داری او گنجانده شده است.

در بخشی از این دست‌نامه به مادران و پدران جوان رهنمود شده است که چگونه می‌توانند با انجام فعالیت‌های گوناگون از جمله کتاب‌خوانی به رشد شناختی و مهارت‌های زبانی نوزاد یاری رسانند. پرورش عشق به موسیقی و کمک به رشد مهارت‌های ریز حرکتی نوزاد از دیگر کارهایی است که مادران و پدران جوان با کمک این دست‌نامه می‌توانند انجام دهند…

ادامه مطلبخرید از کتاب هدهد
خواندن با کودک از تولد تا سه سالگی
khandan ba koodak az tavalod ta 3 sal

تهیه و تدوین: ثریا قزل‌ایاغ
ناشر: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

تصور عموم بر این است که خواندن و یادگیری خواندن در سن هفت سالگی با آغاز آموزش رسمی کودکان آغاز می شود. حال آن که کارشناسان بر این باورند که یادگیری خواندن تقریبا از زمان تولد شروع می‌شود و نخستین کتاب بچه را نقش روی لباس مادرش می‌دانند. بنابراین هنگامی که از ایجاد عادت خواندن در کودکان زیر سه سال سخن به میان می‌آید باید کمی فراتر از “خواندن متن” را در نظر گرفت و برای آن برنامه‌ریزی کرد.
در کتاب “خواندن با کودک از تولد تا سه سالگی” به کتاب‌های تصویری به عنوان مهم‌ترین ابزار ایجاد عادت خواندن در کودکانی که هنوز قادر به خواندن حروف و واژه‌ها نیستند پرداخته شده است. کتاب‌های تصویری فرصت آشنایی با کتاب و لذت خواندن را برای این کودکان فراهم می‌کنند.
اکنون کتاب‌های تصویری این گروه سنی، افزون بر پرورش مهارت‌های کلامی و خواندن، پرورش و تقویت دیگر مهارت‌هایی را که کودکان در هر مرحله از رشد خود کسب کنند را نیز هدف قرار داده‌اند و به پرورش همه جانبه‌ی کودک کمک می‌کنند.
این کتاب با این هدف فراهم آمده تا پدران و مادران جوان و مربیان را با شگفتی‌های کتاب تصویری و جایگاه آن در شکوفا کردن یکی از تحسین برانگیزترین استعدادهای انسان یعنی خواندن آشنا کند. در این کتاب کم‌برگ شما با ویژگی‌های شخصیتی کودکان زیر سه سال در رابطه با “خواندن” مانند، توانایی تصویرخوانی آن‌ها، واکنش‌شان در برخورد با کتاب، درک درونمایه و نیز انواع گوناگون کتاب‌های تصویری و کارکرد ویژه‌ی آن‌ها آشنا می‌شوید. در پایان کتاب نیز فهرستی از کتاب‌های مناسب کودکان زیر سه سال موجود در ایران معرفی شده است که شما را در خرید کتاب برای فرزنداتان راهنمایی می‌کند.

خرید از کتاب هدهد
لالایی‌ها و ترانه‌های نوازشی - از تولد تا سه سالگی
lalayiha va taranehaye navazeshi

نویسنده: ثریا قزل‌ایاغ
ناشر: موسسه پژوشی تاریخ ادبیات کودکان

این کتاب بر پایه ی این اندیشه شکل گرفته است که ادبیات گزینه ی برتر برای پرورش ذهنی و عاطفی و روانی کودک است و “بر آن است تا نقشی را که ادبیات کودکان می‌تواند در سه سال اول زندگی، از نوزادی تا سه سالگی داشته باشد به پدران و مادران جوان یادآور شود، بخشی از مسئولیت آن‌ها که اصل است و اغلب از دیده پنهان می ماند.”
در این کتاب نخست ویژگی‌های کودکان این گروه سنی و سپس گونه‌های ادبی مناسب از گنجینه‌ی ادبیات عامیانه در چهار گروه لالایی‌ها، ترانه‌های نوازشی، بازی-ترانه‌های حسی حرکتی و قصه‌های منظوم معرفی شده است. که با ارائه‌ی ویژگی‌ها و کارکردهای هر گونه ادبی و نکته‌هایی درباره‌ی گزینش آن‌ها همراه است و پدر و مادر جوان را به انتخاب آگاهانه رهنمون می‌شود. همچنین در این کتاب چند نمونه لالایی، ترانه و قصه‌ی منظوم در دسترس والدین قرار گرفته است.
نویسنده و گردآورنده‌ی این اثر ثریا قزل ایاغ از کارشناسان برجسته‌ی ادبیات کودکان و از کوشندگان نهاد کودکی در ایران و استاد کتابداری است.

من و کودک من
man va koodake man

نویسنده:  دکتر جواد فیض
ناشر:  امیرکبیر

این کتاب راهنمای جامعی برای والدین در مورد بهداشت، سلامت، تغذیه، رشد و پرورش کودک است و اطلاعات کاملی درباره‌ی بارداری و دوران حاملگی، رشد جنین، مراقبت و تغذیه در دوران بارداری، زایمان، مراقبت‌های بعد از زایمان، مراقبت و تغذیه‌ی نوزاد، بهداشت و سلامت کودکان، واکسیناسون، بیماریهای شایع در کودکان، و… ارائه می‌دهد.

خرید از کتاب هدهد
بازی‌های آموزشی برای نوزاد (بدو تولد تا یک سالگی)
bazihaye amoozeshi nozad

نویسنده: جکی سیلبرگ
ناشر: انتشارات صدا

این کتاب شامل بیش از صد بازی برای نوزادان از بدو تولد تا یک سالگی است که با زبانی ساده توضیح داده شده است. محدوده‌ی سنی هر بازی مشخص شده است که البته مطلق نیست. در ابتدای هر بازی هم آنچه که کودک از اجرای هر بازی می‌آموزد یا هدف از اجرای آن، آورده شده است.

نویسنده این کتاب استادیار دانشگاه ایالتی امپریای امریکا در رشته علوم تربیتی کودک است و برای فعالیت‌هایش در زمینه‌ی آموزش‌و‌پرورش کودکان جایزه‌ی آلومنا را دریافت کرده است.

او در پیش گفتار کتاب می‌نویسد «بازی‌های این کتاب برای والدین و کودکان مفرح و آموزنده است و پیوند عاطفی بیشتری بین آن‌ها برقرار می‌کند. این پیوند احساس امنیت عاطفی‌‌ای را که نیاز اساسی رشد کودک است در او تقویت می‌کند. آخرین تحقیقات انجام شده روی مغز انسان اهمیت عملکرد مغز در سال اول رشد جهت ایجاد ارتباط بهتر انسان با خود و محیط اطرافش و همچنین یادگیری آسانتر در بزرگسالی را به اثبات رسانده است. بازی‌های این کتاب نه تنها به رشد عاطفی و ارتباطات مغزی کودک کمک می‌کند بلکه مهارت‌های زبانی و شنیداری او را بهبود بخشیده، حس کنجکاوی او را فعال کرده، آگاهی او را به بدنش افزایش داده و شوخ طبعی را در او تقویت می‌کند».

این کتاب را آیدا دمهری به فارسی برگردانده است.

خرید از کتاب هدهد
سی‌دی تصویری روش‌های نگهداری از نوزاد
nozad_negahdari_1

ناشر: موسسه فرهنگ و هنر رها فیلم

 در این فیلم با روش‌های نگهداری از نوزاد، حمام کردن نوزاد چند روزه با اسفنج، لباس پوشاندن، قنداق کردن، حمام کردن نوزاد چند ماهه در وان، وسایل نوزاد، پاک کردن بینی، گرفتن ناخن و پانسمان ختنه ‏گاه نوزاد و عوامل سندروم “ “SID (مرگ ناگهانی نوزاد ) آشنا خواهید شد.

خرید از کتاب هدهد
سی‌دی تصویری شیردهی به نوزاد
nozad_shirdehi_1

ناشر: موسسه فرهنگ و هنر رها فیلم

در این فیلم با نحوه تغذیه با شیر مادر، وضعیت‏‌ها‏ی مختلف شیردادن، شیردهی به دوقلوها، مدت و دفعات شیردهی در شبانه‌روز، عوارض شیردهی از جمله التهاب و تورم سینه و روش‏‌های پیشگیری و درمان، تغذیه مناسب مادر، روش‏‌های مختلف دوشیدن شیر و پوشش مناسب هنگام بارداری و شیردهی آشنا خواهید شد.

خرید از کتاب هدهد