چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

با کودک خود سخن بگویید!

  • از ابتدای تولد با نوزاد خود حرف بزنید و برایش آواز بخوانید. کودک شما دوست دارد که صدای‌تان را بشنود. شعرهای کودکانه برایش بخوانید. شعرهای آهنگینی که در آن آواها پیوسته تکرار می‌شوند. برای او لالایی یا دیگر ترانه متل‌های عامیانه‌ای که در یاد دارید، بخوانید.
  • به نوزاد خود بفهمانید که شما نیز صداهایی که او در می‌آورد را می‌شنوید. هر صدایی که کودک با دهان خود ایجاد می‌کند، تکرار کنید. به او لبخند بزنید. لبخندهای او را پاسخ دهید. وقتی به صداهای او واکنش نشان می‌دهید و آن‌ها را تکرار می‌کنید، می‌آموزد که آنچه می‌گوید برای شما مهم است. شما به حرکات و صداهای او پاسخ‌های معناداری بدهید.

 وقتی نوزادی دستش را به سوی شیشه شیرش دراز می‌کند و ” گا-گا گا ” می‌کند، به او بگویید: ” اوه شما بازهم شیر می‌خواهید؟ بفرمایید این هم شیر شما. خوبه؟

  • با او بازی‌های ساده کنید، بازی‌هایی که با لمس کردن و نام بردن همراه است. این بازی‌ها به کودک کمک می‌کند تا بخش‌های مختلف بدنش را بشناسد و نام آن‌ها را فراگیرد.

برای نمونه بپرسید: “انگشت‌هایت کو؟ ” انگشت‌های دست و یا پایش را لمس کنید و بگویید: ” اینا اش! این‌ها انگشت‌هایت هستند!” همین کار را چند بار تکرار کنید. بعد بروید سراغ بینی، گوش یا چشم‌هایش.

  • به اشیای آشنا اشاره کنید و آن‌ها را نام ببرید. وقتی کودک نام یک شیی را بارها و بارها می‌شنود، میان آن چه می‌شنود و معنای آن پیوند بر قرار می‌کند.

 برای نمونه: این پتوی توست. پتویی که دوستش داری. چه پتوی نرم و قشنگی است!

سخن گفتن با نوزاد

با نوزاد خود کتاب بخوانید!

وقتی نوزاد را در آغوش می‌گیرید و برایش کتاب می‌خوانید، نوزاد بیش از هر چیز از این احساس نزدیکی و گرمای وجود شما که با بیان واژه‌ها، آواها و ریتم‌ها همراه است لذت می‌برد. تجربه چنین لذتی به هنگام کتاب خوانی سبب می‌شود که کودک یک عمر به کتاب و کتابخوانی عشق بورزد.

  • خواندن را با شادی و لذت همراه کنید. برای نوزاد خود، در زمانی که در مکانی راحت قرار دارد، کتاب بخوانید. یا او را در آغوش خود بگیرید و یا در کنارش دراز بکشید، به گونه‌ای که کتابی را که در برابرش گرفته‌اید به راحتی ببیند. به نوشته‌ها و تصویرها اشاره کنید. به او نشان دهید که خواندن لذت بخش و شادی آور است.
  • با شور و هیجان کتاب بخوانید. با نشان دادن احساس‌های خود، بالا و پایین بردن صدای‌تان و تغییر چهره‌تان کتاب بخوانید. وقتی از خواندن شما لذت ببرد، همیشه کتابخوانی برای او فعالیتی شادی آور خواهد بود.
  • پیوسته و مرتب برای کودکتان کتاب بخوانید. هر روز وقتی را جداگانه برای نوزاد خود کنار بگذارید. برای مثال بعد از ناهار یا پیش از خواب هر چقدر که دوست دارد به خواندن خود ادامه دهید.
photo (1) - Copy

در این راستا موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کتاب‌های مناسب برای نوزاد و نوپا و درباره نوزاد و نوپا را به مادران و پدران معرفی می‌کند.  همچنین با برگزاری کارگاه‌ها و ارائه کیسه‌های کتاب خواندن با نوزاد و نوپا می‌کوشد تا والدین را در مسیر خواندن با نوزادان و نوپایانشان پشتیبانی کند.