• هر مادری می‌تواند بر اساس رهنمودهای خواندن با نوزاد و نوپا و تهیه کتاب‌های مناسب برای خود و فرزندش،  یا شرکت در کارگاه‌ها، برنامه خواندن با نوزاد و نوپا را اجرا کند و به رشد زبانی، ذهنی و اجتماعی فرزندش یاری رساند. به ویژه به مادران پیشنهاد می‌شود که کتاب “خواندن با نوزاد و نوپا” را تهیه کنند و با دقت بخوانند. با رهنمودهای ساده گام‌به‌گام و کاربردی این کتاب مادران  می‌آموزند که از چه زمان و چگونه باید با کودک خود کتاب بخوانند و این کتاب‌خوانی در رشد ذهنی و جسمی نوزادشان تا چه حد اثربخش است.
  • همچنین مادران علاقه می‌توانند با تشکیل گروه‌هایی در کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا که توسط موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برگزار می‌شوند ثبت نام کنند و
  •  مهدکودک‌ها، شیرخوارگاه‌ها و مراکزی که از کودکان نگهداری می‌کنند، می‌توانند با پیوستن به این برنامه اجرای طرح خواندن با نوزاد و نوپا، مهارت‌های خود را بهبود بخشند و فضای پربارتری برای نوزادان و نوپایان ایجاد کنند.
06

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با پشتیبانی نیکوکاران در چند منطقه برنامه خواندن با نوزاد و نوپا را اجرا می‌کند. با بازخوردهای موفقیت‌آمیز این تجربه‌ها می‌توان امیدوار بود با گسترش این برنامه، نوزادان و نوپایان بیشتری از ارتباط و گفت‌وگویی پربار بهرمند شوند و از راه کتاب و بلندخوانی، از رشد واژگانی، ذهنی و اجتماعی آنان پشتیبانی شود.

با گروه‌ها و تجربه‌های خواندن با نوزاد آشنا شویم!