برنامه خواندن با نوزاد و نوپا از خرداد ماه 1394 در محله حصه اصفهان آغاز به کار کرد. در این برنامه که با همکاری انجمن دوستداران کتاب کودک اصفهان اجرا می‌شود، تا کنون دو گروه از مادران شرکت داشته‌اند. مادران شرکت‌کننده با پشتیبانی مالی شماری از نیکوکاران اصفهانی کیسه‌هایی‌ کتاب برنامه خواندن با نوزاد و نوپا را دریافت می‌کنند و در نشست‌های آموزشی می‌آموزند که چگونه از محتوای این کیسه‌ها به بهترین شکل به سود نوزادان و نوپایان خود بهره گیرند و از این راه رشد همه‌جانبه‌ی فرزندان‌شان را پشتیبانی و آن‌ها را با لذت خواندن آشنا کنند.

گروه نخست

نخستین دوره‌ی آموزشی “خواندن برای نوزاد و نوپا” در منطقه حصّه‌ی اصفهان در تاریخ 7 خرداد ماه 94 با حضور 15 مادر برنامه ، که برخی از آن‌ها نوزادان خود را نیز به همراه داشتند، برگزار شد. در کارگاه های گروه نخست، زنان باردار، مادران و مادربزرگ‌هایی که فرزندان زیر دو سال دارند شرکت داشتند. در این کارگاه شرکت‌کنندگان با همراهی کارشناسان گام به گام کتاب “خواندن با نوزاد و نوپا” را مطالعه کرده اند. درباره توانمندی‌های نوزاد، شیوه‌ی کتابخوانی با نوزاد و سودمندی‌های خواندن برای نوزاد و نوپا گفت‌وگو شد و برای جلسه‌های آینده برنامه‌هایی به مادران برای کار با فرزندان نوزاد و نوپاشان داده شد.

 

در زیر  تعدادی از واکنش های نوزادان و نوپایان را که توسط مادرانشان ثبت شده است میخوانید:

  • فرزندم در ابتدای خواندن کتاب تنها اشتیاق داشت که کتاب را بگیرد و به دهان ببرد. اما کم‌کم توجهش به آهنگ خواندن جلب شد و با اشتیاق منتظر ادامه­ خواندن بود. می­ نشست، نگاه می­ کرد. از شکل پستانک وشیشه ذوق زده شده بود چون آنها را می شناخت.
  • دختر من برای هر کتابی واکنش خاصی نشان می‌دهد: هنگام خواندن درباره میوه‌ها دهنش را مزه می‌کند و برای صدای حیوانات هیجان زده می ­شود. هنگامی که از او می پرسم کتابخونه­ ات کو؟ با دست نشان می‌دهد.
  • نوپای من کتاب را برمی‌دارد و با خودش آواز می‌خواند. کتاب را می‌آورد و با اشاره از من می‌خواهد تا برایش بخوانم. عکس‌ها را با دقت نگاه می‌کند و می‌خندد و دست‌ می‌زند. دوپای خود را حرکت می دهد. “بابای من” ، “دوتا نی‌نی” را تکرار می‌کند.
گروه دوم

در تیرماه 1394 و در پی بازخوردهای موفقیت‌آمیز گروه نخست “نوزادان و مادران” در منطقه حصه‌ی اصفهان، دومین گروه مادران و نوزادان به طرح “خواندن با نوزاد و نوپا”‌ی با من بخوان پیوستند.

نمایشگاه مادر و نوزاد

به دنبال برگزاری دوره‌های آموزشی برنامه “خواندن با نوزاد و نوپا” در اصفهان، از 26‌ تا 28‌ مرداد ماه 94 نمایشگاهی از کتاب‌های دست‌ساخت مادران برای کودکان‌شان در دفتر انجمن دوستدارن کتاب کودک اصفهان برپا شد.

این نمایشگاه که با هدف آشنایی و جلب توجه خانواده‌ها به اهمیت کتابخوانی برای کودک در دوسال اول زندگی‌اش برگزار شد، مورد استقبال خوب مادران قرار گرفت.

این نمایشگاه از سه بخش تشکیل شده بود:

  •  نمایشگاه کتاب که در آن کتاب‌هایی درباره نوزاد و نوپا برای پدران و مادران و کتاب‌های مناسب برای نوزاد و نوپا شامل کتاب‌های پارچه‌ای، سفره‌ای، مقوایی و… به نمایش گذاشته شده بود.
  • نمایشگاه کتاب‌های دست‌ساز مادران حصه برای کودکان‌شان
  • نمایش فیلم کتابخوانی برای نوزادان، نوپایان و کودکان

همچنین در این نمایشگاه یک کارگاه مقدماتی آموزش “خواندن با نوزاد و نوپا” برای بازدیدکنندگان برگزار شد.