موقعیت مکانی: تهران، امام علی جنوبی، خروجی بعثت شرق، کیلومتر 10 اتوبان امام رضا، خروجی خاورشهر به سمت روستای محمودآباد، خیابان شهید بادفر، نبش کوچه ایشانی
تعداد اعضاء: ۱۸۰ عضو
مسئول کتابخانه:  صدیقه کاهه، مبینا رمضانی
تلفن:
تاریخ آغاز به کار:  ۱۳۹۴
پشتیبان:

 

انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد شهرری(خانه فرهنگ) که از بهمن ماه ۱۳۹۳ به برنامه «با من بخوان» پیوسته است، از مراکز موفق «با من بخوان» در حاشیه‌ی تهران است. در این مرکز، کودکان پیش‌دبستانی منطقه، زیر پوشش برنامه‌ی «با من بخوان » قرار دارند و به رایگان از آموزش‌های خلاق سواد پایه، نشست‌های کتاب‌خوانی و فعالیت‌های هنری در پیوند با کتاب بهره‌مند می‌شوند.

از دیگر خدمات این مرکز به خانواده های ساکن محمودآباد، برگزاری نشست‌های خواندن با نوزاد و نوپا  است. تاکنون، سه دوره از مجموعه کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا برای 70 نفر از مادران باردار و یا دارای فرزند صفر تا سه ساله‌ی ساکن منطقه محمودآباد، در این مرکز اجرا شده است و به دستاوردهای تاثیرگذاری دراین زمینه دست یافته است.

در سال ۱۳۹۴ نیز هر دو هفته یک بار، کارگاه‌های آموزش نمایش برای ۲۰ نفر از کودکان ۷ تا ۱۴ ساله این مرکز برگزار شد.

کتابخانه کودک‌محور خانه حمایتی محمودآباد

از تیرماه ۱۳۹۴، کتابخانه‌ی کودک‌محور انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان در چارچوب برنامه «با من بخوان» گشایش یافت که اکنون نزدیک به ۱۸۰ عضو دارد و کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمودآباد را انجام می‌دهد. علاوه بر کودکانی که در این مرکز مشغول به تحصیل هستند، کودکان دیگر روستا نیز با مراجعه به کتابخانه کتاب مورد نظر خود را امانت می‌گیرند.

انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد، یکی از اتاق‌های مرکز خود را به کتابخانه با من بخوان اختصاص داده است. این کتابخانه با نزدیک به ۱۳۰۰ جلد کتاب مشغول به فعالیت است. کودکان مهدکودک و پیش‌دبستانی که مشغول به تحصیل در مرکز هستند، در ساعات کاری، با شرکت در نشست‌های بنلدخوانی و فعالیت‌های مرتبط با آن از کتابخانه استفاده کرده؛ هم‌چنین، کودکان و دانش‌آموزان مدارس دیگر، با مراجعه به مرکز، کتاب امانت می‌گیرند. در انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد، علاوه بر استفاده از کتابخانه و بلندخوانی کتاب در کلاس‌ها، برنامه آموزش سواد پایه از راه ادبیات نیز اجرا می‌شود.

تاکنون، برای مربیان این مرکز در چند دوره کارگاه‌های کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی، نمایش و مجموعه‌ کارگاه‌های آموزش خلاق سواد پایه برگزار شده است. در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ نیز، کتابداران در کارگاه فضاسازی کتابخانه‌های کودک‌محور که در تهران برگزار شد شرکت کردند.

This post is also available in: انگلیسی