حسن آباد مشیر

موقعیت جغرافیایی: در حاشیه شمال شرقی شهر یزد
گروه سنی کودکان: پیش دبستانی، دبستان و راهنمایی، مادران
تعداد کودکان: ۲۳۹ نفر
تعداد مربیان: ۱۱
تاریخ آغاز: آبان ۱۳۹۱

برنامه با من بخوان در یزد در هنرستان ذکایی در محله حسن آباد مشیر یزد با پشتیبانی مالی بنیاد گرامی از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغاز شد.
این تجربه یکی از تجربه‌های موفق و منحصر به فرد با من بخوان است. کارشناسان موسسه پیش از این تجربه برنامه های با من بخوان را در مراکز آموزشی که خود مربیانی موظف داشتند، پیاده کرده بودند.
اما در حسن‌آباد مشیر قرار شد که در یک محله در حاشیه یزد در چند اتاق متعلق به هنرستان ذکایی مرکزی شکل بگیرد با یک کتابخانه ویژه کودکان و نوجوانان و اتاق‌هایی برای برگزاری نشست های کتابخوانی.
همچنین در این برنامه گام دیگری نیز به جلو برداشته شد که آن درگیر کردن خانواده‌ها در برنامه‌های کتابخوانی است.
با شکل گیری گروه مربیان کتابخوانی “با من بخوان” در یزد، که در ابتدا شش نفر بودند، هر ۳ ماه یک کارگاه و هر ۱۵ روز یک نشست آموزشی ۲ تا ۳ ساعته برگزار می‌شود.
برنامه با من بخوان یزد آبان ۱۳۹۲ جشن پایان سال خود را برگزار و فروردین ۱۳۹۳ سال دوم خود را آغاز کرد.

شرح برنامه

برنامه با من بخوان در یزد با دو سفر پیاپی کارشناسان موسسه از تهران به یزد و دیدارهای مختلف با افراد علاقه‌مند و داوطلب برای پیوستن به این طرح آغاز شد. هدف آن بود تا از میان داوطلبان مربیانی علاقه‌مند برای کتابخوانی با کودکان محله حسن آباد مشیر برگزیده شوند. یافتن افراد علاقه‌مند داوطلب و واجد شرایط کار آسانی نبود. گروه با من بخوان به سرپرستی نهضت قریشی و همکاری و هماهنگی مستانه فکور، از فرهنگیان و خیرین شهر یزد، توانست پس از یک ماه گروهی از جوانان علاقه‌مند و داوطلب را گرد هم آورد تا این کار بزرگ را یک سال در این محله یزد پیش برند.

این تجربه در نوع خود منحصر به فرد بود. کارشناسان موسسه پیش از این تجربه برنامه‌های با من بخوان را در مراکز آموزشی که خود مربیانی موظف داشتند، پیاده کرده بودند. اما در حسن‌آباد مشیر قرار شد که در یک محله در حاشیه یزد در چند اتاق متعلق به هنرستان ذکایی مرکزی شکل بگیرد با یک کتابخانه ویژه کودکان و نوجوانان و اتاق‌هایی برای برگزاری نشست‌های کتابخوانی. همچنین در این برنامه گام دیگری نیز به جلو برداشته شد که آن درگیر کردن خانواده‌ها در برنامه‌های کتابخوانی بود.

با شکل‎گیری گروه مربیان کتابخوانی “با من بخوان” در یزد، چندین نشست پیاپی با داوطلبان برگزارشد تا گروه با ویژگی‌های طرح آشنا شوند و درباره چگونگی اجرای طرح با من بخوان در حسن آباد مشیر گفت و گو کنند. سپس چند نشست تخصصی با عنوان‌های:  “اهمیت کتابخوانی” ، “راه های ترویج کتاب” ، “چگونگی معرفی کتاب به کودکان” برای مربیان برگزار شد.

بیش از ۲۰۰ کودک و نوجوان به این طرح پیوستند. همچنین ۸۰ خانواده برای پیوستن به این طرح و شرکت در نشست‌های آموزشی و دریافت کیسه‌های کتاب هر دو هفته یک بار ثبت نام کردند. مطابق با طرح اولیه، در طول یک سال کارشناسان موسسه  ۴ کارگاه دو روزه آموزشی برای مربیان برگزار کردند و بین ۲۵-۳۰ نفر مربی آموزش دیدند. افزون بر ۴ کارگاه آموزشی پیش بینی شده، بدون پیش بینی اولیه، مسئول طرح هر ۱۵  روز یک بار با سفر به یزد یک نشست آموزشی دو تا سه ساعته برای مربیان برگزار کرده است.

دستاوردهای این برنامه در طول سال  ۹۱-۹۲  :

  • ۱۶ کلاس کتابخوانی برای کودکان ۵-۱۲ ساله در هفته تشکیل شدکه نزدیک به ۲۰۰ نفر از کودکان این محلّه هفته­ ای دوبار نشست کتابخوانی داشتند. در هر کلاس کیسه‌های سه ماهه کودکان برای هر ۵ کودک که شامل ۱۲ عنوان کتاب و برگه‌های فعالیت بود، در دسترس کودکان قرار داشت و کودکان با هماهنگی مربیان خود می‌توانستند کتاب‌های مورد علاقه خود را به نوبت از این کیسه‌ها به امانت به خانه ببرند.
  • از تابستان ۹۲ برای حدود ۱۵ کودک ۳-۵ ساله هفته‌ای دو روز کلاس پرورش خلاقیت و کتابخوانی برگزار می‌شود. بسته‌های پرورش خلاقیت مبتکران(قصه، شعر، مهارت­‌‌های زندگی، نمایش خلاق، آزمایش­‌های علمی و…) و بسته آواورزی و الفباورزی برای آموزش این کودکان تهیه شد. این کلاس خارج از پیش‌بینی‌های طرح اولیه بود و بنا به درخواست مردم انجام شد.
  • پانزده روز یکبار جلسات مادران تشکیل شد. در این نشست‌ها مادران در ارتباط با “رفتار با کودک” و “راه‌های ترویج کتابخوانی” آموزش دیدند. همچنین ۱۵ روز یکبار از سوی سرپرست طرح نشست‌های کتابخوانی برای مادران تشکیل و برای آن‌ها داستان‌های کوتاه خوانده و درباره مفاهیم آن گفت‌وگو شده است.

گزارش تفصیلی طرح با من بخوان در مشیرآباد یزد (مهر ۹۱ – آبان ۹۲):

گزارش با من بخوان – یزد- ۱۳۹۱-۱۳۹۲

This post is also available in: English