خانه فرهنگ محمودآباد

موقعیت مکانی :شهرری/ محمودآباد
شمار کودکان ثابت: ۸۹ نفر
گروه سنی کودکان:  صفر تا ۱۴ سال (در گروه‌های مختلف سنی)
شمار مربیان: ۷ نفر
تاریخ شروع : بهمن ماه ۹۳

خانه فرهنگ محمودآباد از بهمن ماه ۱۳۹۳ به طرح با من بخوان پیوسته است. از تیرماه ۱۳۹۴ کتابخانه‌ی کودک‌محور خانه‌ی فرهنگ محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان در چارچوب برنامه با من بخوان گشایش یافت که ۱۵۶ عضو دارد و کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمودآباد را آغاز کرد.

تا کنون برای مربیان این مرکز کارگاه‌های کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی، نمایش، آواورزی و الف‌باورزی برگزار شده است و نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن در این مرکز سه روز در هفته با کودکان اجرا می‌شود. همچنین سه دوره از مجموعه کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا برای ۶۲ نفر از مادران باردار و یا دارای فرزند صفر تا سه ساله‌ی ساکن منطقه محمودآباد، در این مرکز برگزار شده است.

از مهرماه ۱۳۹۴ نیز هر دو هفته یک بار، کارگاه‌های آموزش نمایش برای ۲۰ نفر از کودکان ۷ تا ۱۴ ساله این مرکز برگزار می‌شود.

شرح برنامه

در بهمن ماه ۱۳۹۳ نخستین نشست‌ها، مذاکرت و بازدیدها از خانه فرهنگ محمودآباد (خانه حمایتی و آموزشی محمودآباد شهرری) برای پیوستن به طرح با من بخوان انجام شد. در تیرماه ۱۳۹۴ کتابخانه‌ی کودک‌محور خانه‌ی فرهنگ محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان در چارچوب برنامه با من بخوان گشایش یافت. این کتابخانه که از نیمه تیرماه ۹۴ کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمودآباد را آغاز کرد، دارای دو بخش پیش‌دبستان و دبستان است که نشست‌های گوناگون کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب، نیز در آن برگزار می‌شود.

پس از تجهیز و برنامه‌ریزی کتابخانه، کارشناسان با من بخوان کارگاه‌های کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی، نمایش، آواورزی و الف‌باورزی را برای مربیان و کتابداران این مرکز برگزار کردند تا مربیان در ترویج کتابخوانی و ایجاد شوق خواندن در کودکان تواناتر شوند. نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن در این مرکز سه روز در هفته با کودکان اجرا می‌شود.

در برنامه تابستانی امسال کتابخانه خانه فرهنگ محمودآباد، افزون بر کودکانی که تحت پوشش این مرکز هستند، ۶۶ نفر از کودکان کارگران فصلی کوره‌های آجرپزی که از شهرستان تربت حیدریه به این محل آمده‌ بودند نیز در برنامه‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن شرکت داشتند.

همچنین پس از گشایش کتابخانه‌ی خانه‌ی فرهنگ محمودآباد، آموزشگران موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات، اجرای برنامه خواندن با نوزاد و نوپا را در این مرکز آغاز کردند. این برنامه تا کنون برای سه گروه از مادران به اجرا درآمده است. تیرماه ۱۳۹۴ مادران گروه نخست با نام گروه “جوجه‌ها” کتاب‌خوانی بر اساس این طرح را آغاز کردند. گروه دوم با نام “پروانه‌ها” هم در دی ماه ۱۳۹۴ نخستین نشست خود را برگزار کرد. در ۱۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۵ دوره‌ی سوم از کارگاه خواندن با نوزاد و نوپا برای گروهی از مادران که از دی ماه سال گذشته به این برنامه پیوسته بودند، برگزار شد. همچنین دوره‌ی جدید برنامه‌ی خواندن با نوزاد و نوپا نیز در این مرکز با شرکت ۹ مادر (۵ مادر ایرانی و ۴ مادر افغان) برگزار شد. در نخستین همایش دو روزه‌ی «با من بخوان» یکی از مادران شرکت‌کننده در این طرح درباره‌ی تجربه‌اش از خواندن برای فرزندش برای حاضران صحبت کرد.

مجموعه نشست‌های خواندن با نوزاد و نوپا در خانه فرهنگ محمودآباد در چهار دوره و به مدت یک سال برای مادرانی برگزار می‌شود که دارای کودکان ۰ تا ۳ سال هستند. در این طرح مادران در دوره نخست در چهار نشست هفتگی شرکت می‌کنند و اصول اولیه خواندن با نوزاد و نوپا را فرا می‌گیرند و کیسه اول کتاب شامل «خواندن با نوزاد و نوپا»، مجموعه «نخستین کتابخانه من» و «مکعب‌های تصویری» را دریافت می‌کنند تا به خواندن با کودکان خود بپردازند. دوره‌های بعدی هر کدام به فاصله سه ماه برگزار می‌شوند و مادران در هر نشست کیسه جدیدی حاوی کتاب‌های مناسب برای کودکان‌شان دریافت می‌کنند. بدین ترتیب طی یک سال مادران در مسیر درست کتاب‌خوانی با نوزادان‌شان قرار می‌گیرند و زیر نظر آموزشگران مؤسسه کودکان‌شان را از نخستین سال‌های کودکی از کتاب‌های باکیفیت بهره‌مند می‌کنند. در این نشست‌ها آموزش تئوری و عملی در پیوند با کتاب به مادران ارائه می‌شود. مادران علاوه بر کتاب‌خوانی با شیوه درست خواندن لالایی و شعر و گفتن قصه با عروسک آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند خودشان برای کودکان‌شان کتاب درست کنند.

از مهرماه ۱۳۹۴ نیز گروه کارشناسان با من بخوان تصمیم گرفتند که برای بالابردن مهارت‌های گفتاری و اجتماعی کودکان و نوجوانان، سلسله کارگاه‌های آموزش نمایش برای کودکان ۷ تا ۱۴ سال این مرکز برگزار کنند. این برنامه که در کنار نشست‌های کتابخوانی اجرا خواهد شد، هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود. این کودکان در همایش دو روزه‌ی «با من بخوان» نمایشی براساس کتاب «آهنگ تار کولی» اجرا کردند که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

کودکان و نوجوانان با شرکت در این کارگاه‌های آموزشی فرصتی پیدا می‌کنند تا به کمک کارشناس نمایش برنامه “با من بخوان” با خلق لحظاتی ناب، لذت ببرند و تجربه کسب کنند. آن‌ها با اجرای نمایش‌های گوناگون خلاقیت و اعتماد به نفس خود را رشد می‌دهند، همکاری و مشارکت با یکدیگر را تجربه می‌کنند و می‌آموزند چگونه خواست‌ها و علایق خود را بیان ‌کنند و درباره آن‌ها با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند.

در بهمن ماه ۱۳۹۴ نیز نمایشگاهی از فعالیت‌های مادران و کودکان تحت پوشش این برنامه تا با هدف آشنایی و جلب توجه خانواده‌ها به اهمیت کتابخوانی برای کودک و فعالیت‌های در پیوند با آن، در این مرکز برگزار شد. در این نمایشگاه نقاشی‌ها، کاردستی‌ها، فعالیت‌ها و آثار دست‌ساز کودکان و مربیان در پیوند با کتاب و بلندخوانی و نیز فعالیت‌های در پیوند با بسته‎های آموزش خلاق آواورزی و لولوپی و نیز کتاب‌ها و لوازم دست‌ساز مادران شرکت‌کننده در مجموعه کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا برای فرزندانشان به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال کودکان و خانواده‌ها قرار گرفت.

This post is also available in: English