کتابخانه‌ کودک‌محور در فضاسازی و تجهیز کتابخانه صدرالواعظین

کتابخانه صدرالواعظین، عضوی از گروه کتابخانه‌های کودکمحور «با من بخوان»، با رعایت کامل استانداردهای محیطی و محتوایی یک کتابخانه کودک‌محور در خوانسار تجهیز و فضاسازی شده است.

گروه آذرستان با مدیریت فرهنگی پروین امینی در مشورت و همکاری با گروه کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» کتابخانه صدرالواعظین را به یاد آقا محمدمهدی امینی (۱۲۶۸-۱۳۳۱)، نامدار به صدرالواعظین، از روحانیون ادیب و انسان‌دوست منطقه و با هدف ترویج کتابخوانی میان کودکان و ارائه خدمات فرهنگی به آنان فضاسازی و تجهیز کرده است.

این کتابخانه بخش‌های گوناگونی دارد که هر یک از این بخش‌ها بر اساس یکی از رویکردهای برنامه «با من بخوان» تجهیز و فضاسازی شده است؛ رویکردهایی همچون بلندخوانی، خواندن با نوزاد و نوپا و انجام فعالیت‌های گوناگون پس از بلندخوانی.

کتابخانه صدرالواعظین با ۳۰۰۰ جلد کتاب باکیفیت برای گروه‌های سنی صفر تا ۱۶ سال و کتاب‌های ویژه بزرگ‌سالان با موضوع کودکان و فرزندپروری تجهیز شده است.

بخش‌های گوناگون کتابخانه صدرالواعظین

  • اتاق مادر و نوزاد

در این کتابخانه اتاقی برای کتاب خواندن مادران همراه فرزندان‌شان تا سه سالگی در نظر گرفته شده  که کتاب‌های مناسب این گروه سنی همراه با کتاب‌های ویژه بزرگ‌سالان با موضوعات مربوط به رشد و خواندن با نوزادان و نوپایان در آن قرار دارد.

  • فضای ویژه بلندخوانی

در این بخش از کتابخانه صدرالواعظین نشست‌های بلندخوانی برای کودکان در گروه‌های سنی گوناگون برگزار می‌شود. دیوار این بخش با تصویر «کودک کتاب‌خوان» اثر تصویرگر برجسته‌ هلندی «ماریت تورن‌کویست» تزئین شده است.

  • اتاق فعالیت در پیوند با کتاب‌ها

در این اتاق ابزار و وسایل نقاشی و کاردستی در دسترس کودکان قرار گرفته است و کودکان می‌توانند پیش یا پس از بلندخوانی (آزادانه یا با برنامه‌ای که کتابدار برای آن‌ها در نظر گرفته است) در این اتاق به فعالیت بپردازند.

  • مخزن کتاب

کتاب‌های باکیفیت کتابخانه صدرالواعظین که با برچسب‌های رنگی متناسب با گروه سنی کودکان و نوجوانان دسته‌بندی شده‌اند، در این بخش قرار دارند و هر یک از اعضا می‌توانند برای یافتن کتاب دلخواه خود به این بخش مراجعه کنند.

در این کتابخانه از حضور پدران و مادران همراه کودکان و نوجوانان در همه گروه‌های سنی نیز استقبال می‌‌شود و فضاهایی در کتابخانه برای کتاب خواندن پدر و مادر همراه فرزندشان در نظر گرفته شده تا اعضای خانواده بتوانند زمانی را برای خواندن در کنار یکدیگر صرف کنند.