منطقه جرافیایی:   لرستان، سپیددشت
گروه سنی کودکان:   اول تا ششم دبستان
تعداد کودکان:  نزدیک به ۵۰۰
تعداد مربیان :   بیش از ۳۰
 تاریخ آغاز:   پاییز ۱۳۹۷
پشتیبان: بنیاد یارا- انجمن یاران دانش و مهر
در حال اجرا

 با توجه به تجربه موفق چهارساله با من بخوان در استان لرستان و نیاز مبرم مدارس و کودکان این منطقه، کارشناسان «با من بخوان» پیشنهاد دادند که در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ مدارس جدیدی در دیگر مناطق محروم این استان به برنامه بپیوندند. در پی مذاکرات با مدیر آموزش و پرورش عشایری لرستان، منطقه سپیددشت به کارشناسان و مسئولان با من بخوان پیشنهاد و معرفی شد. مدیر آموزش و پرورش منطقه نیز از طرح استقبال و برای اجرای آن اعلام آمادگی کردند. سپید دشت مرکز بخش پاپی از توابع شهرستان خرم آباد در استان لرستان است. راه آهن تهران جنوب از این شهر می گذرد، دارای طبیعت بکر و زیبا بوده و پیرامون آن را کوهستان فرا گرفته است. سپید دشت از خرم آباد حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

با پشتیبانی بنیاد یارا در سال تحصیلی ۹۷-۹۸، حدود ۲۰ مدرسه در این منطقه تحت پوشش قرار گرفتند. در این سال تحصیلی کارشناسان با من بخوان طی دو سفر به منطقه، برای بیش از ۳۰ نفر از آموزگاران، کتابداران، مدیران و معاونان دبستان‌های سپیددشت و اطراف آن کارگاه‌های بلندخوانی، ادبیات کودک و کتاب باکیفیت، عناصر داستان، هنر، بلندخوانی گفت‌وگویی و بلندخوانی در پیوند با ارزش‌های زندگی و محیط‌زیست را برگزار کرده‌اند.

برای تمامی آموزگارانی مدارس تحت پوشش برنامه، در مجموع بیش از ۲۳۰۰ کتاب فرستاده شده است. مسئولان و کارشناسان با من بخوان در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در دو نوبت، بهمن ۹۷ و اردیبهشت ۹۸، برای بازدید به منطقه سفر کرده‌اند و نحوه‌ی اجرای برنامه توسط آموزگاران را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

با توجه به همکاری مناسب اداره‌ی آموزش و پرورش و آموزگاران منطقه و نتایج مثبت برنامه، کارشناسانِ «با من بخوان» پیشنهاد دادند که این برنامه در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ نیز در منطقه‌ی سپیددشت با تمرکز بر آموزش خلاق سوادپایه ادامه ‌یابد و برای آموزگاران پایه‌های اول تا سوم دبستان و مدارس روستایی چندپایه، برنامه‌ی آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات اجرا شود. همچنین برای تضمین پایداری و استمرار برنامه و نیز در اختیار قرار دادن گستره‌ی وسیع‌تری از کتاب‌ها یک کتابخانه‌ی کودک‌محور به عنوان پایگاهی برای خدمت‌رسانی به آموزگاران و دانش‌آموزان منطقه راه‌اندازی شود. پشتیبانی اجرای برنامه در منطقه‌ی سپیددشت در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ را انجمن یاران دانش و مهر برعهده گرفت.

کتابخانه کودک و نوجوان سپیددشت

بر اساس این برنامه و با پیگیری‌های به عمل‌آمده، کانون شهید سلیمیان، یکی از مراکز فرهنگی و تربیتی وابسته به آموزش و پرورش، از سوی این اداره به عنوان محل کتابخانه معرفی شد. پس از بازسازی‌های اولیه و تهیه و تامین برخی از تجهیزات کتابخانه از سوی مدیران این کانون، در مهرماه ۱۳۹۸ دو تن از کارشناسان «با من بخوان» جهت اجرای فضاسازی داخلی کتابخانه، سامان‌دهی کتاب‌ها و منابع کتابخانه‌ای و آموزش کتابداران این کتابخانه به منطقه سفر کردند. اکنون این کتابخانه با ۱۲۰۰ جلد کتاب پذیرای دانش‌آموزان و آموزگاران منطقه است و پیش‌بینی می‌شود آموزگاران با مراجعه به این کتابخانه و امانت گرفتن کتاب‌های باکیفیت، امسال نیز همانند سال گذشته به برگزاری نشست‌های بلندخوانی در کلاس‌های درس خود بپردازند. در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ افزون بر راه‌اندازی کتابخانه، بسته‌های کتاب‌های آموزش خلاق سوادپایه به همراه کتابخانه‌های پارچه‌ای کلاسی نیز برای آموزگاران تحت پوشش ارسال شد.

همچنین در آبان ماه ۱۳۹۸ کارگاه‌های دو روزه‌ی آموزشی آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات برای آموزگاران تحت پوشش برگزار شد تا با به کارگیری این آموخته‌ها یادگیری بنیان‌های سوادپایه را برای کودکان آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر سازند.