شرکت سازورسازه آذرستان

موقعیت مکانی : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد، در ۴۰ کیلومتری اتوبان تهران- قم
گروه سنی کودکان: صفر تا هجده سال
تعداد کودکان: ۲۹۷ نفر
تعداد خانواده ها:  ۱۷۲
تاریخ آغاز: پاییز ۱۳۹۳

از پاییز ۱۳۹۳ موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بر آن شد تا با پشتیبانی مالی شرکت سازور سازه آذرستان برنامه با من بخوان را برای خانواده کارگری این کارخانه به اجرا درآورد. این تجربه یکی از تجربه‌های متفاوت با من بخوان است که در آن خانواده‌ها به طور مستقیم درگیر برنامه‌های کتابخوانی هستند. در حال حاضر ۲۹۷ کودک و نوجوان در طرح حضور دارند.

شرح برنامه

گام اول
مرحله‌ی اول:

در آغاز طرح در آبان ۹۳، کارگاه آموزشی با حضور ۶۰ نفر از مادران خانواده‌های کارگران و کارکنان کارخانه برگزار شد که در آن کارشناسان با من بخوان گارگاه‌هایی را با موضوع‌های آشنایی با تکنیک‌های بلندخوانی، روش‌های خواندن با نوزاد و نوپا، کتاب‌های آموزش خلاق شامل آواورزی، الفباورزی و فارسی آموز اجرا کردند.

در این طرح در هر دوره خانواده‌ها متناسب با گروه سنی فرزندانشان کیسه کتاب دریافت می‌کنند. این کیسه‌ها شامل کتاب‌ها و فعالیت‌های گوناگون و از جمله کتاب‌های آموزش خلاق است. علاوه بر این درون هر کیسه یک جزوه ساده برای هر خانواده گذاشته می‌شود. خانواده‌ها این کتاب‌ها و فعالیت‌ها را با فرزندان خود سهیم می‌شوند. پدران خانواده در ابتدای هر دوره کتاب‌ها را به کتابخانه کارخانه باز می‌گردانند و کتاب‌های تازه برای فرزندان خود به خانه می‌برند. همچنین پدران و مادران می‌توانند در صورت داشتن پرسش درباره خواندن با فرزندانشان از راه تلفن با کارشناسان موسسه تماس داشته باشند.

برنامه کتابخوانی دوره‌ی دوم خانواده‌ها از آذرماه شروع و تا ۲۱ بهمن ماه ۹۳ ادامه داشت. در این ماه تعداد ۴۴ کودک از ۲۶ خانواده به طرح اضافه شدند .
دوره‌ی سوم از بهمن ماه شروع و تا اردیبهشت ماه ۹۴ ادامه داشت. در این ماه ۲۰۵ کودک از ۱۳۶ خانواده‌ی کارگری شرکت سازورسازه کتاب دریافت کردند و ۳۵ کارگر برای مرحله جدید ثبت نام کردند.

مرحله‌ی دوم:

دوره اول مرحله‌ی دوم در اردیبهشت ماه شروع شد. در این روز ۲۳۵ کودک از ۱۵۸ خانواده‌ی کارگری به روال ماه‌های گذشته کیسه‌های کتاب خود را تحویل گرفتند و ۱۸ خانواده برای دوره بعد ثبت نام کردند.

دور دوم و دور سوم مرحله ی دوم امانت دهی کتاب به همین صورت ادامه داشت تا در نهایت در شهریور ۱۳۹۴، با کامل شدن چرخه‌ی امانت دهی کتاب و جمع آوری کتاب از میان کارگران، تمامی کتابها در کتابخانه قرار گرفت و گام اول در کارخانه شرکت سازور سازه آذرستان به پایان رسید.

بر اساس گفته‌های مادران و پدران، کودکان به کتاب و کتابخوانی علاقمند شده‌اند. رابطه‌ی والدین و کودکان گرم‌تر شده است و مشکلات مهارتی کودکان با ویژگی‌های خاص در حال بهبود است.

گام دوم
تجهیز کتابخانه:

این گام با تهیه‌ی لیستی از کتابهای با کیفیت کودک و نوجوان، و کتاب‌های مفید برای بزرگسالان که در بازار ایران موجود بودند با کمک کتابک شروع شد. کتابخانه‌ی کودک و نوجوان شرکت سازورسازه آذرستان در هفته‌ی اول مهرماه ۱۳۹۴ با ۶۰۰ عنوان کتاب و نزدیک به ۳۰۰۰ جلد کتاب، گشایش یافت.

با علاقمندشدن کارگران به کتابخوانی برای کودکان پس از گذشت یک سال از گام اول و درخواست ایجاد کتابخانه بزرگسال از سوی آن‌ها، مسئولان برنامه با پشتیبانی شرکت سازورسازه بر آن شدند تا کتابهایی مفید در راستای روانشناسی، فرزند پروری، آشپزی، تاریخی و… در دو قفسه برای بزرگسالان در کتابخانه ایجاد کنند. به دلیل درخواست زیاد کارگران، تا کنون این کتابخانه سه دوره تجهیز شده است.

مسابقه‌ی «کدام کتاب را بیشتر دوست داشتم!» با هدف ترویج کتابخوانی در میان کودکان، نوجوانان و تشویق خانواده‌ها به کتابخوانی با فرزندانشان از تاریخ ۱ دی ماه ۹۴ تا پایان اسفند ماه ۹۴، در کارخانه و دفتر تهران شرکت سازور سازه آذرستان برگزار شد.

در خرداد ۹۵ از خانواده‌های کارگری شرکت سازورسازه آذرستان درخواست شد تا از لحظه‌های ناب کتابخوانی با کودکان خود عکس بگیرند و در مسابقه‌ی «یادگارهای با هم خواندن» شرکت کنند.

کتاب‌ها پس از چرخش بین خانواده‌ها، در کتابخانه‌ای که در محل کارخانه مهیا شده، قرار می‌گیرند تا به خانواده‌های علاقه‌مند امانت داده شود. این کتابخانه همچنین با کتاب‌های گروه سنی بزرگسال با موضوعات آموزش و تربیت کودک و نوجوان مجهز شده است تا پاسخ‌گوی نیاز خانواده‌ها در این زمینه باشد.

گزارش تفصیلی طرح با من بخوان در شرکت سازور سازه آذرستان (آبان ۹۳ – اردیبهشت ۹۴):

گزارش با من بخوان- آذرستان- ۸٫۱۳۹۳-۲٫۱۳۹۴

This post is also available in: English