شرکت سازورسازه آذرستان

موقعیت مکانی : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد، در ۴۰ کیلومتری اتوبان تهران- قم
گروه سنی کودکان: صفر تا هجده سال

تعداد کودکان:  390

تعداد خانواده های عضو: 280

تاریخ آغاز: پاییز ۱۳۹۳

از پاییز ۱۳۹۳ موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بر آن شد تا با پشتیبانی مالی شرکت سازور سازه آذرستان برنامه‌ی «با من بخوان» را برای خانواده کارگری این کارخانه به اجرا درآورد. این تجربه یکی از تجربه‌های متفاوت «با من بخوان» است که در آن خانواده‌ها به طور مستقیم درگیر برنامه‌های کتابخوانی هستند. در حال حاضر 390 کودک و نوجوان و حدود 280 خانواده عضو کتابخانه‌ی کارخانه‌ی سازورسازه آذرستان هستند. کتابخانه اینک هر روز پذیرای پدرانی است که با علاقه، برای خود و فرزندان‌شان کتاب به امانت می‌برند. کتابداری آموزش‌دیده نیز هر روز آماده‌ی پاسخ‌گویی و راهنمایی مراجع‌کنندگان است.

شرح برنامه

گام اول

در آغاز طرح در آبان ۹۳، کارگاه آموزشی با حضور ۶۰ نفر از مادران خانواده‌های کارگران و کارکنان کارخانه برگزار شد که در آن کارشناسان «با من بخوان» گارگاه‌هایی را با موضوع‌های آشنایی با تکنیک‌های بلندخوانی، روش‌های خواندن با نوزاد و نوپا، کتاب‌های آموزش خلاق شامل آواورزی، الفباورزی و فارسی آموز اجرا کردند.

در این طرح در هر دوره خانواده‌ها متناسب با گروه سنی فرزندانشان کیسه کتاب دریافت کردند. این کیسه‌ها شامل کتاب‌ها و فعالیت‌های گوناگون و از جمله کتاب‌های آموزش خلاق بود. علاوه بر این درون هر کیسه یک جزوه ساده برای هر خانواده گذاشته شده بود. خانواده‌ها این کتاب‌ها و فعالیت‌ها را با فرزندان خود سهیم می‌شدند. پدران خانواده در ابتدای هر دوره کتاب‌ها را به کتابخانه کارخانه باز می‌گرداندند و کتاب‌های تازه برای فرزندان خود به خانه می‌بردند. همچنین پدران و مادران می‌توانستند در صورت داشتن پرسش درباره خواندن با فرزندانشان از راه تلفن با کارشناسان موسسه تماس داشته باشند.

برنامه کتابخوانی دوره‌ی دوم خانواده‌ها از آذرماه شروع و تا ۲۱ بهمن ماه ۹۳ ادامه داشت. در این ماه تعداد ۴۴ کودک از ۲۶ خانواده به طرح اضافه شدند .دوره‌ی سوم از بهمن ماه شروع و تا اردیبهشت ماه ۹۴ ادامه داشت. در این ماه ۲۰۵ کودک از ۱۳۶ خانواده‌ی کارگری شرکت سازورسازه کتاب دریافت کردند و ۳۵ کارگر برای مرحله جدید ثبت نام کردند. از اردیبهشت ماه 94 نیز ۲۳۵ کودک از ۱۵۸ خانواده‌ی کارگری به روال ماه‌های گذشته کیسه‌های کتاب خود را تحویل گرفتند و ۱۸ خانواده برای دوره بعد ثبت نام کردند.

امانت دهی کتاب به همین صورت ادامه داشت تا در نهایت در شهریور ۱۳۹۴، با کامل شدن چرخه‌ی امانت‌دهی کتاب و جمع آوری کتاب از میان کارگران، تمامی کتاب‌ها در کتابخانه قرار گرفت و گام اول در کارخانه شرکت سازور سازه آذرستان به پایان رسید.

بر اساس گفته‌های مادران و پدران، کودکان به کتاب و کتابخوانی علاقمند شده‌اند. رابطه‌ی والدین و کودکان گرم‌تر شده است و مشکلات مهارتی کودکان با ویژگی‌های خاص در حال بهبود است.

گام دوم

تجهیز کتابخانه:

این گام با تهیه‌ی لیستی از کتابهای باکیفیت کودک و نوجوان، و کتاب‌های مفید برای بزرگسالان که در بازار ایران موجود بودند با کمک کتابک شروع شد. کتابخانه‌ی کودک و نوجوان شرکت سازورسازه آذرستان در هفته‌ی اول مهرماه ۱۳۹۴ با ۶۰۰ عنوان کتاب و نزدیک به ۳۰۰۰ جلد کتاب، گشایش یافت.

با علاقمند شدن کارگران به کتابخوانی برای کودکان پس از گذشت یک سال از گام اول و درخواست ایجاد کتابخانه بزرگسال از سوی آن‌ها، مسئولان برنامه با پشتیبانی شرکت سازورسازه بر آن شدند تا کتابهایی مفید در راستای روانشناسی، فرزند پروری، آشپزی، تاریخی و… در دو قفسه برای بزرگسالان در کتابخانه ایجاد کنند. به دلیل درخواست زیاد کارگران، تا کنون این کتابخانه سه دوره با کتاب‌های جدید تجهیز شده است. کتابخانه‌ی کارخانه‌ی سازورسازه‌ی آذرستان اکنون نزدیک به 4000 جلد و 1300 عنوان کتاب دارد. این کتابخانه اینک هر روز پذیرای پدرانی است که با علاقه، برای خود و فرزندان‌شان کتاب به امانت می‌برند. کتابداری آموزش‌دیده نیز هر روز آماده‌ی پاسخ‌گویی و راهنمایی مراجع‌کنندگان است.

بنا به آمارها و گزارش‌های تهیه شده، اکنون در طول یک ماه بطور متوسط بیش از بر 450  جلد کتاب و 300 عنوان کتاب به امانت برده می شود.

کاشناسان برنامه «با من بخوان» در این مدت کوشیده‌اند با برگزاری انواع برنامه‌های فرهنگی در ارتباط با کتاب و کتابخوانی، کودکان خانواده‌های کارگری را هر چه بیش‌تر به کتاب خواندن تشویق و علاقه‌مند کنند.

  • مسابقه‌ی «کدام کتاب را بیشتر دوست داشتم!» با هدف ترویج کتابخوانی در میان کودکان، نوجوانان و تشویق خانواده‌ها به کتابخوانی با فرزندانشان از تاریخ ۱ دی ماه ۹۴ تا پایان اسفند ماه ۹۴، در کارخانه و دفتر تهران شرکت سازور سازه آذرستان برگزار شد.

در خرداد ۹۵ از خانواده‌های کارگری شرکت سازورسازه آذرستان درخواست شد تا از لحظه‌های ناب کتابخوانی با کودکان خود عکس بگیرند و در مسابقه‌ی «یادگارهای با هم خواندن» شرکت کنند.

  • در پاییز و زمستان 1395 کتابخانه سازورسازه آذرستان با برگزاری مسابقه‌ی زیست محیطی «ما زباله‌ی کمتری تولید می‌کنیم!» از کارکنان و کارگران دعوت کرد تا فرزندان‌شان را در اجرای فعالیت‌های زیست محیطی پیشنهادی، مرتبط با موضوع بازیافت یاری کنند. شرط نخست شرکت در مسابقه‌ی سبز، مطالعه‌ی کتاب‌های تعیین‌شده از سوی کتابخانه بود. این کتاب‌ها، اعضای علاقه‌مند به شرکت در مسابقه را با برخی راهکارهای کاهش تولید زباله و بازیافت مواد دور ریز آشنا می‌کرد.

در نیمه‌ی اسفندماه، از میان ۴۰ خانواده‌ی شرکت‌کننده و ۱۰۰ اثر ارسالی، گروه کارشناسان «با من بخوان» برندگان را انتخاب و جوایزی را از سوی مدیران شرکت سازورسازه‌ی آذرستان به آنان اهدا کرد. همچنین از خانواده‌ی فعال کتابخوان که عضو کتابخانه بودند تقدیر شد.

  • جهت نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست و زندگی سبز کارشناسان «با من بخوان» و مسئولان شرکت سازور سازه آذرستان تصمیم به تکرار این مسابقه گرفتند. مسابقه‌ی سبز (2) از اول اردیبهشت تا پایان شهریور ماه 1396 ادامه داشت و بیش از 30خانواده در این مسابقه شرکت کردند و به نفرات برتر جوایزی اهدا شد.

گزارش تفصیلی طرح با من بخوان در شرکت سازور سازه آذرستان (آبان ۹۳ – اردیبهشت ۹۴):

گزارش با من بخوان- آذرستان- ۸٫۱۳۹۳-۲٫۱۳۹۴

This post is also available in: English