شیرخوارگاه آمنه

منطقه جغرافیایی: تهران، خیابان ولیعصر
گروه سنی کودکان: دو تا سه و نیم سال – سه و نیم تا شش سال
تعداد کودکان: ۳۵ نفر (متغیر)
تعداد مربیان: ۲ نفر
تاریخ آغاز: تیر ۹۳

برنامه با من بخوان از تیر ماه ۱۳۹۳ در شیرخوارگاه آمنه تهران به همت موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و پشتیبانی مالی صندوق آموزش توانمندسازی کودکان کار آغاز شده است.

پس از رایزنی‌های فراوان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با مسئولین این مرکز سرانجام در تیر ماه ۹۳ این طرح فعالیت خود را آغاز کرده است. برنامه با من بخوان در تجربه جدید خود با کودکان شیرخوارگاه این بار فعالیت خود را بر تقویت مهارت‌های شنیداری و گفتاری آن‌ها متمرکز کرده است. در حال حاضر آموزشگرانی از سوی موسسه گزینش شده و زیر نظر کارشناسان هفته‌ای دو جلسه با کودکان ۲ تا ۶ سال با استفاده از کتاب‌های آواورزی به تقویت مهارت‌های شنیداری و گفتاری آن‌ها می‌پردازند.

با پیگیری‌های فراوان از مهرماه ۹۴ با موافقت مسئولان شیرخوارگاه برنامه خواندن با نوزاد و نوپا به طور رسمی در بخش نوزادان این شیرخوارگاه آغاز شد. همچنین مسئولان شیرخوارگاه آمنه تمایل خود را برای همکاری در ایجاد کتابخانه‌ای مناسب برای بخش نوزادان و نوپایان ابراز کرده‌اند.

تا پایان خرداد ۹۵، ۱۲۰ جلسه کتاب‌خوانی با نوزاد و نوپا و ۴۴ جلسه آواورزی و کتاب‌خوانی با گروه جدید نوباوه انجام شده.

شرح برنامه

مجتمع خدمات بهزیستی و شیرخوارگاه آمنه زیر مجموعه اداره بهزیستی شمیرانات استان تهران است. این محل، مکانی است برای نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست صفر تا هفت سال.

گروه کارشناسان موسسه در خردادماه ۹۳ بازدیدی از این مرکز انجام دادند بر آن شدند تا در راستای تقویت و ارتقای مهارت‌های شنیداری و زبانی کودکان، برای گروه سنی ۲ تا ۶ سال، نشست‌های آواورزی و بلندخوانی را برگزار کنند. این نشست‌ها از تیرماه ۹۳ تا مهرماه ۹۴، برای ۲۲ نفر از کودکان در ۴ گروه ۲ تا ۴ سال و ۴ تا ۶ سال هفته‌ای ۹۰ دقیقه اجرا شد.

اگرچه تعدادی از این کودکان به دلایل گوناگون (آغاز شروع به کار مهدکودک‌ها در مهرماه، تغییر محل زندگی کودکان، خروج از شیرخوارگاه به علت فرزندخواندگی و…) دوره آواورزی به را به پایان نرساندند، اما یک گروه یازده نفره از کودکان در گروه سنی ۳-۶ سال، ۶۴ جلسه آواورزی را گذرانده‌اند و آماده آغاز الفباورزی هستند. متاسفانه با شروع مدارس در اوایل مهرماه این برنامه به آینده موکول شده است.

با اجرای بلندخوانی و کار با بسته‌ی آموزش خلاق آواورزی در شیرخوارگاه آمنه، رشد شناختی و زبانی، اجتماعی کودکان در سطوح مختلف افزایش پیدا کرده است. از دیگر تاثیرات با من بخوان بر کودکان شیرخوارگاه آمنه، ایجاد علاقه و پیوند دوستانه با کتاب است.

علی‌رغم مشکلات، موسسه توانسته است یک کتابخانه با من بخوان در شیرخوارگاه آمنه شمیرانات ایجاد کند. همچنین تاکنون دو کتاب به عنوان هدیه، یکی در روز جهانی کودک و دیگری به عنوان هدیه‌ی نوروزی، به کودکان داده شده است. کودکان اکنون کتاب‌هایی دارند که مال خودشان است و یک کتابخانه دارند که می‌توانند کتاب‌های مورد علاقه‌شان را در آن پیدا کنند و داستان آن را روایت کنند.

چیدمان کتابخانه شیرخوارگاه هم به طور کامل تغییر کرده است. ارتفاع قفسه‌ها کوتاه و برای کودکان دسترس‌پذیر شده است. کتاب‌های بی‌کیفیت از کتابخانه خارج شده و جای خود را به کتاب‌های با کیفیت و برگزیده داده است.

با پیگیری‌های فراوان از مهرماه ۹۴ با موافقت مسئولان شیرخوارگاه برنامه خواندن با نوزاد و نوپا به طور رسمی در بخش نوزادان این شیرخوارگاه آغاز شد. همچنین مسئولان شیرخوارگاه آمنه تمایل خود را برای همکاری در ایجاد کتابخانه‌ای مناسب برای بخش نوزادان و نوپایان ابراز کرده‌اند.

دربهار ۹۵ هر هفته به طور میانگین حدود ۱۶ ساعت به ۶۰ نوزاد و نوپا و ۲ ساعت به چند نوباوه اختصاص یافت. تا پایان خرداد ۹۵، ۱۲۰ جلسه کتاب‌خوانی با نوزاد و نوپا و ۴۴ جلسه آواورزی و کتاب‌خوانی با گروه جدید نوباوه انجام شده.

This post is also available in: English