معرفی با من بخوان در منطقه‌ی معلم‌کلایه‌ طالقان

منطقه جرافیایی: استان قزوین، روستاهای منطقه‌ی معلم کلایه، الموت
گروه سنی کودکاندبستان
تعداد کودکان: 230
تعداد مربیان: 15
تاریخ آغازمهر 1395
تاریخ پایان: خرداد 1396

در سال تحصیلی 95-96 «با من بخوان» با پشتیبانی خانم‌ها سوگل و سوگند مافی و با یاد و خاطره‌ی خانم معصومه سهراب و آقای یحیی مافی بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مجتمع آموزشی مهران در مناطق روستایی منطقه‌ی معلم کلایه اجرا شد و 230 کودک دبستانی را در 15 مدرسه‌ی روستایی چند پایه تحت پوشش قرار داد.

شرح کامل

در مهرماه 1395 مجموعه کارگاه‌های آموزشی «با من بخوان» با شرکت 31 نفر از آموزگاران منطقه برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها از شهر معلم کلایه و روستاهای مزرع، دیکین، کوشک، اوان، زرآباد، شهرک، لامان، گازرخان، کلایه، هنیز، سفیددر، زوارک، ایوانک، گرمارود و مدان در این کارگاه شرکت کرده بودند. در این کارگاه‌ها شامل کارگاه ادبیات کودک وکتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی و عناصر داستان،کارگاه هنر و نمایش در پیوند با کتابخوانی، و مجموعه کارگاه‌های آموزش خلاق سواد پایه: آواورزی و الفباورزی، واژه‌نامه چیستانی، ریاضی‌آموز لولوپی و فارسی‌آموزهای ادبی بود.

در این سال تحصیلی در مجموع 719 جلد کتاب، 635 دستنامه راهنما، به همراه بسته‌های فعالیت برای مدارس تحت پوشش فرستاده شد. همچنین به هر کلاس یک کتابخانه‌ی پارچه‌ای داده شد تا کتاب‌ها همواره در دسترس و دید کودکان باشند.

بعد از برگزاری کارگاه، به علت برف و یخبندان و صعب‌العبور بودن جاده‌های روستایی کارشناسان «با من بخوان» در زمستان موفق به بازدید از مدارس نشدند و به ناچار بازدید نخست در اسفند ماه 1395 انجام شد. در این تاریخ کارشناسان به منطقه‌ی معلم‌کلایه و روستاهای اطراف آن سفر کردند تا از عملکرد تعدادی از آموزگاران منطقه بازدید کنند. از 6 منطقه و 159 دانش‌آموز بازدید و روند اجرای برنامه بررسی شد. در اردیبهشت ماه 1396 بازدید دوم انجام شد و از مدارسی که در دور اول به سبب شرایط نامساعد جوی امکان حضور در آن‌ها فراهم نشده بود، بازدید به عمل آمد.

از دیدگاه آموزگاران برنامه‌ی «با من بخوان» در رشد ذهنی و فکری، خلاقیت کودکان تاثیر بسزایی داشته است. ذهن کودکان را فعال‌تر کرده و برای کودکانی که از نظر توانایی در سطح پایین‌تری هستند مفید و در رفع مشکلات آموزشی به ویژه روان‌خوانی کودکان تاثیرگذار بوده است.

دانش‌آموزان به کتاب‌های «با من بخوان» تمایل نشان داده‌اند و دوست دارند کتاب‌ها را به امانت ببرند.

با تاسیس کتاب‌خانه‌ی کودک محور یحیی مافی برنامه‌ی «با من بخوان» در منطقه‌ی معلم‌کلایه مرحله دیگری از فعالیت خود را آغاز کرده است.


This post is also available in: English