موقعیت مکانی: تهران، مهرآباد

مسئول کتابخانه: فرشته جودکی

تاریخ آغاز به کار: اسفند ۱۴۰۰

پشتیبان: شرکت صنعتی مهرآباد

اوایل زمستان ۱۴۰۰ بود که شرکت مهرآباد در شهر تهران که در حوزه‌ی صنعت برق فعالیت دارد علاقه‌مندی خود را برای برپایی کتابخانه‌ای کودک‌محور برای کودکان و خانواده‌های کارکنان این کارخانه به موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و گروه با «من بخوان» اعلام کرد و خود نیز پشتیبانی مالی راه‌اندازی و اداره‌ی این کتابخانه را برعهده‌ گرفت تا منبعی غنی از کتاب‌های باکیفیت برای فرزندان کارگران و کارمندان کارخانه فراهم شود. پس از بازدید نماینده‌ی موسسه، ارزیابی و نیازسنجی گروه کتابخانه‌های «با من بخوان»، و امضای تفاهم‌نامه‌‌ی همکاری، کار گزینش، جمع‌آوری کتاب‌ها و منابع کتابخانه‌ای و نیز تامین نیازهای فضاسازی آغاز شد.

روز ۱۸ اسفند، فرشته جودکی از ترویج‌گران با سابقه‌ی «با من بخوان» که مسئولیت کتابداری کتابخانه‌ی شرکت مهرآباد را برعهده ‌گرفته است خود را به کتابخانه رساند و مشغول ساماندهی و چیدمان حدود ۶۰۰ جلد کتاب ارسالی شد. به پیشنهاد آقای مهندس دهقانی، مدیرعامل شرکت، که خود فعالانه بر تمامی مراحل ساخت و تجهیز کتابخانه نظارت داشته ‌است، یکی از کارگران علاقه‌مند به این برنامه، با خانم جودکی همراه شد تا هرچه زودتر کار راه‌اندازی کتابخانه به پایان برسد. کتاب‌های رنگارنگ همه را به وجد آورده بود. هنگام کار، خانم جودکی از تفاوت کتاب‌های بی‌کیفیت و باکیفیت و از شعار برنامه‌، «همه‌ی کودکان حق دارند کتاب باکیفیت بخوانند»، سخن گفت.

کتابخانه‌ی کودک و نوجوان شرکت صنعتی مهرآباد بیش از ۶۰ کودک و نوجوان را تحت پوشش خواهد داشت. همچنین در این کتابخانه برای بزرگسالان نیز کتاب‌هایی در زمینه‌ی آموزش و تربیت کودکان وجود دارد. سرانجام در روز دوشنبه ۲۳ اسفند، کم‌تر از یک هفته مانده به پایان سال ۱۴۰۰، کتابخانه گشایش یافت. کارشناسان «با من بخوان» در تمام مسیر بر کار کتابخانه نظارت خواهند داشت و کتابدار را در هرچه بهتر اجرا شدن برنامه همراهی خواهند کرد.

گفتنی است کتابخانه‌ی «شرکت صنعتی مهرآباد» دومین تجربه‌ی «با من بخوان»ازحضور در کارخانه و محیط صنعتی است. حدود هفت‌ سال است که کتابخانه‌ی شرکت سازورسازه‌ی آذرستان به گروه بزرگ کتابخانه‌های «با من بخوان» پیوسته است.

This post is also available in: انگلیسی