موقعیت مکانی: لرستان، خرم‌آباد
تعداد اعضاء:
مسئول کتابخانه: شهره کوشکی
تلفن:
تاریخ آغاز به کار: آبان 96
پشتیبان: بنیاد یارا

در پی اجرای برنامه‌ی با من بخوان طی سه سال گذشته برای آموزگاران و دانش‌آموزان عشایر کوهدشت در استان لرستان و با هدف رساندن عنوان‌های گسترده‌تری از کتاب‌های باکیفیت به مدرسه‌های عشایری برای برگزاری نشست‌های بلندخوانی، در سال ۱۳۹۶ با پشتیبانی بنیاد یارا، یک کتابخانه‌ی کودک‌محور در شهر خرم‌آباد راه‌اندازی شد.

در این کتابخانه افزون بر ۳۰۰ جلد کتاب باکیفیت، دست‌نامه و فعالیت، کیف‌های کتابی نیز با نزدیک به ۱۵۰ کتاب و دستنامه و فعالیت قرار دارند. مدرسه‌های عشایر از اعضای این کتابخانه هستند و آموزگاران این مدرسه‌ها کیف‌های کتاب را با خود به مدرسه‌شان می‌برند تا نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌ها را با دانش‌آموزان انجام دهند. این کیف‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از باز شدن، به صورت کتابخانه‌های پارچه‌ای کلاسی به دیوار نصب می‌شوند و کتاب‌های باکیفیت را در دسترس کودکان قرار می‌دهند.

فضاسازی کتابخانه

برای فضاسازی کتابخانه، گروهی از آموزشگران مؤسسه در روزهای نهم تا دوازدهم آبان ماه به شهر خرم‌آباد سفر کردند و هم‌زمان با برگزاری کارگاه‌های آموزشی سواد پایه و هنر برای آموزگاران زیر پوشش برنامه‌ی با من بخوان، این کتابخانه را نیز برای استفاده‌ی کودکان و آموزگاران آماده کردند.

در ادامه عکس‌هایی از کتابخانه‌ی کودک‌محور عشایر لرستان را پیش و پس از کار گروه اجرایی با من بخوان می‌بینید:

با گشایش کتابخانه‌ی کودک‌محور عشایر لرستان ، کودکان افزون بر امانت گرفتن کتاب، در نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند کتاب که در این کتابخانه برگزار می‌شوند شرکت می‌کنند.

This post is also available in: English