موقعیت مکانی: استان هرمزگان، سردشت، مرکز شهرستان بشاگرد، دبیرستان شبانه‌روزی پسرانه شهید رجایی
تعداد اعضاء:
مسئول کتابخانه:
تلفن:
تاریخ آغاز به کار: خرداد 1398
پشتیبان: خانم رمضانی

در خرداد ماه 1398 «با من بخوان» با راه‌اندازی «کتابخانه‌ امید» کار خود را در شهرستان بشاگرد استان هرمزگان آغاز کرد. منطقه‌ بشاگرد در فاصله 300 کیلومتری از مرکز بندرعباس و در شرق استان هرمزگان واقع است و روستاهای متعددی در اطراف خود دارد. این منطقه به دلیل دوری از مرکز هرمزگان و نداشتن جاده آسفالت و امکانات اولیه زندگی، جزء محروم‌ترین مناطق بندرعباس به حساب می‌آید؛ منطقه‌ای که برای رسیدن به آن باید کیلومترها و ساعت‌ها از جاده‌های خاکی ناهموار، پر پیچ وخم و پر از گردنه‌های خطرناک عبور کرد تا محرومیت را از نزدیک دید.
با توجه به موقعیت جغرافیایی سردشت، مرکز شهرستان بشاگرد، این شهر مناسب‌ترین مکان برای راه‌اندازای کتابخانه «با من بخوان» بود. تمام دانش‌آموزان روستاهای منطقه بشاگرد پس از اتمام پایه ششم جهت ادامه تحصیل به این شهر می‌روند. «کتابخانه امید» نخستین کتابخانه در این شهر است و در دبیرستان شبانه‌روزی پسرانه شهید رجایی شهر سردشت راه‌اندازی شده است. در این دبیرستان بیش از 200 دانش‌آموز 13 تا 16 سال مشغول تحصیل هستند که 120 نفر از آن‌ها دانش‌آموز خوابگاهی و متعلق به روستاهای اطراف هستند.
در«کتابخانه امید» علاوه بر برگزاری نشست‌های بلندخوانی در فضای کتابخانه، برخی از دانش‌آموزان کتابخانه به عنوان کتابداران نوجوان با من بخوان کتاب‌های با کیفیت را همراه با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» به روستاهای خود می‌برند و به کودکان امانت می‌دهند. این کتابداران نوجوان در کارگاهی یک روزه با شیوه‌های ترویج‌گری و کار با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» آشنا شده‌اند.
در فاز نخست این پروژه، بیش از 500 جلد کتاب با کیفیت، با موضوعات داستانی، علمی، شعر و سرگرمی برای گروه‌های سنی مختلف در این کتابخانه قرار داده شده است.
«کتابخانه امید» با پشتیبانی سرکار خانم رمضانی به یاد پدر بزرگوارشان دکتر احمد رمضانی راه‌اندازی شده است.

This post is also available in: English