نوع کتابخانه: داخلی/بزرگ

تاریخ آغاز به کار: شهریور 94

پشتیبان: شرکت سازور سازه

نشانی: قم، شهرک صنعتی شمس آباد، در 40 کیلومتری اتوبان تهران- بلوار مهستان (10کیلومتر جلوتر از ورودی در بلوار اصلی)، بلوار آزادی، نرگس 5، قطعه سوم، کارخانه سازور سازه آذرستان

مسئول کتابخانه: سحر غیاثی

کتابخانه آذرستان، از سال 1394 فعالیت خود را در کارخانه سازورسازه آذرستان در شهرک صنعتی شمس‌آباد آغاز کرد و در این مدت با بهره‌مندی از کتاب‌های باکیفیت و برنامه‌هایی جذاب توانسته است کارگران، فرزندان و مادران را به کتاب حساس و علاقه‌مند کند. اکنون، 251 خانوار (566 نفر) عضو کتابخانه هستند که در رده‌های سنی متفاوت از کتاب‌ها با موضوع‌های مختلف استفاده می‌کنند. این کتابخانه، با 3060 جلد و 1707 عنوان کتاب، مشغول سرویس‌دهی به پرسنل کارخانه و خانواده‌های‌شان است.

پیش از راه‌اندازی کتابخانه در سال 1394، با من بخوان کار خود را در کارخانه سازورسازه آذرستان از مهر ماه سال 93 و هم‌زمان با گشایش مدارس آغاز کرده بود و پس از برگزاری نخستین نشست آموزشی با مادران در آبان ۹۳، خانواده‌های کارگران و کارکنان کارخانه نخستین کیسه‌های کتاب را دریافت کردند. از آن تاریخ تا پایان تابستان ۹۴ خانواده‌ها هر دو ماه یک بار کیسه‌های کتاب را که خود و فرزندان‌شان مطالعه کرده بودند با خود به کتابخانه کارخانه بازمی‌گرداندند و کیسه‌های جدید به خانه می‌بردند.

کارشناسان برای هر خانواده‌ متناسب با گروه سنی فرزندان‌شان و نیازهای خود آن‌ها کتاب‌هایی برای دو ماه در کیسه می‌گذاشتند. برخی از کتاب‌ها دارای دستنامه و برگه‌های فعالیت بودند تا خانواده‌ها با مطالعه دستنامه‌ها بتوانند به شیوه درست کتاب‌ها را بلندخوانی کنند و با استفاده از برگه‌ها، مطابق راهنما، فعالیت‌هایی را با کودکان‌شان انجام دهند. پدران و مادران می‌توانستند در صورت داشتن پرسش درباره خواندن با فرزندان‌شان از راه تلفن با کارشناسان موسسه تماس داشته باشند. همچنین افزون بر کتاب‌های امانتی، مدیریت کارخانه در چارچوب طرح با من بخوان به خانواده‌ها مجموعه کتاب‌های آموزش خلاق همچون آواورزی، الفباورزی، فارسی‌آموز ادبی و واژه‌نامه چیستانی اهدا کرد تا یاریگر کودکان در آموزش زبان فارسی باشد. برای رشد همه‌جانبه کودکان از دوره نوزادی نیز کتاب‌های مقوایی و پارچه‌ای به نوزادان و نوپایان هدیه شد تا مادران با کمک کتاب خواندن با نوزاد و نوپا که شیوه کار را به آن‌ها نشان می‌داد، بتوانند از همان بدو تولد به رشد گفتاری و شناختی کودکان خود یاری رسانند.

با پایان تابستان 94، مجموعه کتاب‌هایی که در طول یک سال نخست برنامه میان خانواده‌ها گردش داشتند در کتابخانه گردآوری شدند و افزون بر آن، هر ساله عنوان‌های جدید کتاب‌های باکیفیت نیز به این کتاب‌ها اضافه می‌شوند. در این کتابخانه کتاب‌هایی با موضوع‌های روانشناسی، آموزش و پرورش و ترویج کتابخوانی نیز وجود دارد تا والدین در این زمینه‌ها آگاهی بیش‌تری یابند و بتوانند به فرزندان خود بیش از پیش یاری رسانند. از سویی دیگر برای تسهیل دسترسی به کتاب در خط تولید 4 و 5 کارخانه که به دور از  کتابخانه مرکزی است، قفسه‌ای برای کتاب‌ها در این بخش قرار گرفته است تا کارگران به راحتی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

از آن‌جا که کتابخانه مستقیم با کودکان ارتباط ندارد، مسئولین کتابخانه هر ماه فعالیت‌هایی را با هدف ارتقاء فرهنگ زیست محیطی و تشویق کودکان به نوشتن در اختیار پدران قرار می‌دهند تا برای فرزندان‌شان ببرند و در برنامه‌های مختلف آثار کودکان به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین کودکان و خانواده‌های کارکنان کارخانه هر از گاهی در جشن‌ها و برنامه‌های فرهنگی که از سوی مسئولین کتابخانه تدارک دیده می‌شود شرکت می‌کنند تا از نزدیک کتابخانه را ببینند و در کنار انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب لحظه‌های خوشی را در کنار هم سپری کنند.