موقعیت مکانی: استان لرستان، شهرستان پلدختر، دبستان ادب
تعداد اعضاء: بیش از ۵۰۰ کودک
مسئول کتابخانه
: فاطمه حیدری‌راد
تاریخ آغاز به کار: دی ۱۳۹۸
پشتیبان: ایبی IBBY

در بهار ۱۳۹۸، سیل به نیمه‌ی‌ غربی شهر پلدختر آسیب زیادی وارد کرد، اما نیمه‌ی شرقی شهر از آسیب در امان ماند. متاسفانه اکثر مدارس شهر پلدختر در نیمه‌ی غربی شهر قرار داشتند و از ۲۱ مدرسه‌ی شهر ۱۹ مدرسه آسیب دیدند و نیاز به تعمیرات کلی یا جزئی داشتند. پس از سفر ارزیابی کارشناسان «با من بخوان» و مذاکره با مسئولان آموزش و پرورش، یکی از مدارس بزرگ درمنطقه آسیب‌ندیده‌ی شهر (دبستان ادب) به عنوان محل تاسیس کتابخانه‌ی «با من بخوان» پیشنهاد و انتخاب شد. این دبستان در دو شیفت دخترانه و پسرانه بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز دارد. مقرر شد این کتابخانه افزون بر خدمت‌رسانی به کودکان این دبستان، به عنوان پایگاه ترویج کتابخوانی در شهر پلدختر عمل کند. مسئولان آموزش و پرورش قول مساعد دادند که آموزگاران دیگر مدارس، داوطلبان و ترویجگران «با من بخوان» در شهر پلدختر نیز امکان استفاده از این کتابخانه و امانت‌گیری کتاب از آن را داشته باشند و کتابخانه در طول سال تحصیلی و نیز در تعطیلات تابستان به دانش‌آموزان و کودکان محل خدمات ارائه دهد.
براساس برنامه‌ریزی‌های پروژه، قرار بود همزمان با راه‌اندازی کتابخانه در دبستان ادب، نخستین دور کارگاه‌ها نیز برگزار شود تا به این ترتیب آموزگاران آموزش‌دیده در کارگاه با استفاده از کتاب‌های باکیفیتِ این کتابخانه کار ترویج را آغاز کنند. شرایط برای برگزاری دور نخست کارگاه‌ها در ۳۰ آذر ماه ۹۸ فراهم شد و کارشناسان «با من بخوان» مجموعه کارگاه‌های ادبیات کودکان و بلندخوانی و فعالیت‌های هنری در پیوند با کتابخوانی را برای ۲۸ نفر از مدیران، معاونان پرورشی و آموزگاران سه دبستان پلدختر (دبستان‌های ادب ۱ و ادب ۲ و دبستان دخترانه شهید کاظمی) برگزار کردند.
در آذر ماه ۱۳۹۸، با مشورت گروه کتابشناسی «با من بخوان» فهرستی از کتاب‌ها و منابع مورد نیاز کتابخانه پلدختر تهیه و پس از طبقه‌بندی و بسته‌بندی به منطقه ارسال شد. لوازم و بسته‌های فضاسازی نیز بر اساس طرح گروه فضاسازی کتابخانه‌های «با من بخوان»، توسط گروه تدارکات «با من بخوان» آماده شد. به این ترتیب بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب باکیفیت (برای گروه سنی ۳ سال به بالا) به همراه دستنامه‌ها و فعالیت‌های در پبوند تهیه و به منطقه فرستاده شد. در میان کتاب‌های ارسال شده گروه سنی دبستان فراوانی بیش‌تری داشت، زیرا طبق پیش‌بینی‌ها اغلب مخاطبان کتابخانه از این گروه سنی بودند.
در آذرماه ۱۳۹۸، چند هفته پس از برگزاری کارگاه نخست، دو تن از کارشناسان گروه کتابخانه‌های «با من بخوان» برای راه‌اندازی کتابخانه و آموزش کتابداری به پلدختر سفر کردند. کارگاه با حضور ۱۸ نفر از آموزگاران برگزار شد. در فضاسازی کتابخانه، تعدادی از دانش‌آموزان شیفت پسرانه نیز کمک دادند.
یکی از مادران که سابقه‌ی مربی‌گری و کار با کودک را داشت، مسئولیت کتابدار کتابخانه را به شکل داوطلبانه بر عهده گرفت و با کمک ایشان و با گفت‌وگوها و پیگیری‌های مستمر کارشناسان با مسئولان آموزش و پرورش، سرانجام کتابخانه آغاز به کار کرد. با راه‌اندازی کتابخانه، این مادر ِکتابدار افزون بر برگزاری نشست‌های بلندخوانی برای کودکان هر دو شیفت، کار امانت‌دهی کتاب به کودکان و آموزگاران دیگر مدارس را نیز بر عهده دارد. این کتابخانه به طور رسمی در ۱۴ دی ۹۸ با حضور چند تن از مسئولان آموزش و پرروش پلدختر افتتاح شد. هر چند که با توجه به شرایط کرونا کتابخانه صورت موقت تعطیل شذ اما از مهر سال جاری فعالیت‌های خود را به صورت محدود ادامه داد.