موقعیت مکانی: تهران، اتوبان شهید هاشمی، روستای کمیته

تعداد اعضاء:  ۴۰ نفر

مسئول کتابخانه: زهرا عباسی

تاریخ آغاز به کارپاییز ۱۳۹۹

تاریخ پایان کار: اردیبهشت ۱۴۰۱

پشتیبان: سعید بهره‌مند

کتابخانه-کانکس روستای کمیته در تابستان ۱۳۹۹تجهیز شد.طبق برنامه‌ریزی قبلی قرار بود این کتابخانه در مهر ماه افتتاح شود اما شیوع ویروس کرونا و اعلام وضعیت قرمز در استان تهران، گشایش این کتابخانه را به تعویق انداخت.

این کتابخانه به درخواست دهیاری روستای کمیته و با پشتیبانی مالی آقای سعید بهره‌مند راه‌اندازی شده است. کمیته روستایی از توابع شهرستان ری است که نزدیک به ۱۲۰۰ نفر (۲۳۰ تا ۲۵۰ خانوار) را درخود جای داده است و بیش از ۲۰۰  کودک زیر ۱۰ سال در آن زندگی می‌کنند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» نخستین و تنها فضای فرهنگی روستاست.

ابعاد کتابخانه-کانکس ۱۲ در ۳ متر است. برای تجهیز و راه‌اندازی این کتابخانه‌ بیش از ۴۰۰ نسخه کتاب، دستنامه و فعالیت به همراه بسته‌های ویژه فضاسازی کتابخانه‌های «با من بخوان» به فرستاده شده است.

خانم زهرا عباسی، یکی از جوانان این روستا، به عنوان کتابدار معرفی شد. او در حین فعالیت خود در کارگاه‌های «ادبیات کودکان و بلندخوانی»،«نمایش در پوند با بلندخوانی» و «کتابداری کودک» شرکت کرد و با کارشناسان برنامه‌ی با من بخوان در ارتباط بود.

در سال ۱۴۰۰ با کاهش نسبی بیماری کرونا،‌فعالیت‌های کتابخانه افزایش یافت. کمبود امکانات کانکس-کتابخانه گروه دوستداران «با من بخوان» را بر آن داشت تا با تهیه‌ی کولر،‌ بخاری و موکت، شرایط حضور کودکان در کتابخانه را تسهیل کند. همچنین در این سال ۲۱۹ جلد کتاب به کتابخانه ارسال شد.

به دلیل عدم تمایل و همکاری دهیاری  فعالیت این کتابخانه در اردیبهشت۱۴۰۱ به پایان رسید.

  • بلندخوانی کتاب رفتم «رفتم به باغی» به مناسبت یلدا/ ۳۰ آذر ۱۴۰۰

  • بلندخوانی کتاب «رفتم به باغی» به مناسبت یلدا/ ۳۰ آذر ۱۴۰۰

  • بلندخوانی کتاب «رفتم به باغی» به مناسبت یلدا/ ۳۰ آذر ۱۴۰۰

  • درست کردن کاردستی فیل از کتاب «گوش بال و بال گوش»

  • درست کردن کاردستی کتاب «گوش بال و بال گوش»

This post is also available in: انگلیسی