جایزه برجسته‌ترین ترویج‌گر کتاب‌خوانی ایبی-آی‌رید

جایزه برجسته‌ترین ترویج‌گر کتاب‌خوانی «ایبی-آی‌رید»، از سوی بنیاد آی‌رید شنژن و ایبی (دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان) برای تشویق و ایجاد تعهد برای ترویج کتاب‌خوانی و به امید گسترش و انتقال این جنبش به افراد دیگر در سرتاسر جهان پایه‌گذاری شده است.

هدف این جایزه درگیر کردن افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها در ترویج کتاب‌خوانی میان کودکان، ایجاد نوآوری در بحث آموزش، دسترسی بیشتر کودکان به کتاب‌های باکیفیت و شکل دادن رویکردی متفاوت از ترویج کتاب‌خوانی در میان کودکان است.

داوران ایبی-‌آی‌رید هر دو سال یک بار، از میان نامزدهایی که از سوی شعبه‌های ایبی در سر تا سر جهان شناسایی و معرفی شده‌اند دو نفر را به عنوان برنده‌ی این جایزه معرفی می‌کنند. این نامزدها برای توسعه و پیشرفت کتاب‌خوانی میان کودکان فعالیت می‌کنند و تعهد خود را برای ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتاب‌خوانی و بالا رفتن آگاهی‌ در کودکان، نشان داده‌اند.

در مارس ۲۰۲۲ در کنفرانس مطبوعاتی سالانه‌ی «دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (ایبی)»،برندگان دومین دوره‌ی جایزه‌ی ترویج‌گر برجسته‌ی خواندن ایبی– آی‌رید IBBY-iRead (من می‌خوانم) اعلام شدند و این جایزه‌ی ارزش‌مندِ بین‌المللی به زهره‌ قایینی از ایران و جین کرتس از ایالات متحده تعلق گرفت.  زهره قایینی تنها نامزدی بود که از سوی دو نهاد معتبر بین‌المللی برای دریافت این جایزه معرفی شده بود: شورای کتاب کودک، به‌عنوان شاخه‌ی ملی ایبی در ایران، و شاخه‌ی ملیِ ایبی در کشور کانادا زهره قایینی را شایسته‌ی دریافت این جایزه تشخیص داده و به عنوان نامزد به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان معرفی کرده بودند. این پژوهش‌گر و ترویج‌گر ادبیات کودکان در سال ۲۰۲۰ نیز از سوی ایبی کانادا برای دریافت نخستین دوره‌ی این جایزه معرفی شده و در فهرست ۱۸ ترویج‌گر برجسته‌ی نامزد دریافت این جایزه قرار گرفته بودمتن خبر دریافت این جایزه را می توانید در وبسایت کتابک بخوانید.

This post is also available in: انگلیسی