نمایش یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های در پیوند با کتابخوانی است و در برنامه‌ی «با من بخوان» از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نمایش‌ منجر به تقویت بسیاری از مهارت‌های کودکان می‌شود، تاثیر بسیاری در رشد زبانی، شناختی، اجتماعی و عاطفی کودکان دارد و به رشد اعتماد به نفس، تمرکز، مهارت‌های بدنی و دست‌ورزی، گسترش دامنه‌ی واژگانی و مهارت‌های بیانی و روایتی آن‌ها کمک می‌کند.

شرکت‌کنندگان این کارگاه علاوه بر آشنایی با اهمیت نمایش و تاثیرات و کارکردهای آن در آموزش کودکان، با برخی از تکنیک‌های ساده‌ی نمایشی به صورت گام به‌گام و کاربردی آشنا می‌شوند.

مخاطب این کارگاه می‌تواند پدران و مادران، آموزگاران، مربیان مهد کودک و پیش‌دبستانی، ترویج‌گران کتاب کودک، کتابداران و به طور کلی هر فردی که به شکلی با کودکان ارتباط دارد، باشد.

در بخش نخست این کارگاه به اهمیت نمایش برای کودکان و چگونگی پیشبرد خلاق و آگاهانه‌ی فعالیت‌های نمایشی با کودکان و نوجوانان پرداخته می‌شود.

در بخش دوم شرکت‌کنندگان می‌آموزند که چگونه با کمترین امکانات و به‌کارگیری وسایل ساده با کودکان نمایش اجرا کنند. در این بخش شرکت‌کنندگان با چهار تکنیک نمایش عروسکی رومیزی، نمایش عروسکی میله‌ای، عروسک دستکشی با جوراب، و عروسک ماروت با استفاده از مواد بازیافتی آشنا می‌شوند و شیوه ساخت و اجرای عملی این تکنیک‌ها را برای چهار کتاب داستانی می‌آموزند.

بخش سوم کارگاه درباره‌ی ماسک‌های نمایشی است. این‌که چگونه می‌توان ماسک شخصیت‌های کتاب‌ها را به همراه کودکان ساخت و نمایش آن را اجرا کرد.

بخش چهارم کارگاه به آشنایی با شیوه‌ی دیگری از ساخت عروسک دستکشی اختصاص دارد و شرکت‌کنندگان به طور عملی یاد می‌گیرند که چگونه عروسک‌های دستکشی شخصیت‌های یک کتاب و صحنه‌ی آن را بسازند و نمایش آن را اجرا کنند.

بخش پنجم کارگاه درباره‌ی تکنیک نمایش سایه است و روش ساخت عروسک‌ها و اجرای این نوع نمایش به شکل عملی برای دو کتاب آموزش داده می‌شود.

در بخش پایانی کارگاه منابعی برای مطالعه بیش‌تر در دسترس شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.

تیم طراحی و تولید کارگاه:

کارشناس و مشاور ارشد: زهره قایینی

هماهنگی و برنامه‌ریزی: سارا یوسف‌پور

کارشناسان برنامه: ابوالفضل قربانی، سارایوسف‌پور، لیلا رهنما، سیما سید

مجریان نشست‌ها: ابوالفضل قربانی، لیلا رهنما، سارا یوسف‌پور

فیلم‌برداری و تدوین: علی اخگری، ابوالفضل قربانی، سارا یوسف‌پور

برای آشنایی با کارشناسان برنامه به این صفحه بروید.