من در‌نوروز ۹۸ به پیشنهاد یکی از دوستانم به مدت ۱۰ روز در اصفهک که یکی از روستاهای طبس واقع در خراسان جنوبی است، سفر کردم و آنجا در یک اقامتگاه بومگردی ساکن شدم.

با توجه به شناختی که از ساکنان این روستا و کودکان آن‌ها داشتم تصمیم گرفتم تعدادی از کتاب‌های کتابخانه‌ی ارفک ( انجمن روشنگران فردای کودک ) که در حال حاضر در آنجا به عنوان داوطلب فعالیت دارم و برای بچه‌ها بلندخوانی می‌کنم، را ببرم و برای کودکان روستایی چند کتاب را بلند‌خوانی کنم.

در آن‌جا ۴ دختر ۷ ساله، یک دختر ۳ساله، یک دختر ۱۰ ساله و یک دختر  ۱۵ ساله بودند که پدر و مادرهای آن‌ها در آن اقامتگاه مشغول به کار بودند و بچه‌ها هم هر روز به همراه آن‌ها به آن‌جا می‌آمدند.

معمولا بعدازظهرها و گاهی شب‌ها دور هم جمع می‌شدیم و کتاب می‌خواندیم، بازی می‌کردیم و خوراکی می‌خوردیم.

بچه‌ها خیلی خیلی به کتابخوانی علاقه نشان می‌دادند و هر روز صبح از من نام کتابی که قرار بود بعدازظهر بخوانیم را می‌پرسیدند و به خاطر همین علاقه حتی روزهایی که پدر و مادرشان به اقامتگاه نمی‌آمدند به آن‌ها اصرار می‌کردند که برای کتابخوانی آن‌ها را به اقامتگاه بیاورند.

با توجه به اختلاف سنی‌ای که بچه‌ها با هم داشتند انتخاب کتاب خیلی آسان نبود اما من سعی کردم کتاب‌هایی را بخوانم که برای همه جذابیت داشته باشد و حتی گاهی از دختران بزرگتر می‌خواستم که به من در خواندن کتاب‌ها کمک کنند.

لیست کتاب‌هایی که برای بچه‌ها بردم و بلندخوانی کردم:

۱- قورباغه و گنج

۲-قورباغه و دوستان

۳- هفت اسب و هفت رنگ

۴- هویج پالتو پوش

۵-هر وقت خوک‌ها پرواز کنند

۶-قورباغه و آواز پرنده

۷-خود دوست داشتنی من

۸-تو این کتاب چه خبر است

ترویج‌گر: آوا اربابیان

محل اجرا: اصفهک، طبس، خراسان جنوبی

بیشتر بخوانید: