این‌ بار برای این که بچه‌ها بتوانند خارج از فضای بسته اتاق‌هایشان و در حیاط خانه همراه با خواندن کتاب فعالیتی داشته باشند،کتاب مورچه‌های ندانم کار را برای بلندخوانی و فعالیت انتخاب کردم.

پس برای درست کردن باغچه‌ی کوچکی برای مورچه‌های داستان‌مان با حسام به حیاط رفتیم. با چند تکه چوب، نخ، چند خلال دندان و مقداری سنگ و خرما که قابل استفاده نبودند به کمک هم باغچه‌ی کوچکی درست کردیم. در کنار باغچه‌ی مورچه‌ها کتاب را بلندخوانی کردم. حسام هم به حرکت دادن مورچه‌ها مشغول شد. هر دو این باغچه کوچولو و مورچه‌هایش را خیلی دوست داشتیم. یک نکته جالب در این فعالیت این بود که حسام مرتب مراقب این باغچه بود که چیزی آن را خراب نکند. چند ساعت بعد از درست کردن باغچه برای سرکشی به حیاط آمدیم و متوجه شدیم مورچه‌های واقعی زرنگ حیاط قسمتی از بدن یکی از مورچه‌های خرمایی ما را با خود به لانه‌شان برده‌اند. این نشان می‌داد مورچه‌های حیاط ما به هیچ وجه ندانم کار نیستند بلکه خیلی هم زرنگ و پرتلاشند.

پس دیدن این صحنه به ما در درک بهتر مفهوم کتاب کمک کرد.

حیاط خانه‌های روستایی به قول ما معمولا بی‌ در و پیکرند و بچه‌ها یک جا بند نمی‌شوند. این فعالیت یا فعالیت‌هایی شبیه به این می‌توانند باعث شوند بچه‌ها کمتر از حیاط خانه‌ی خودشان دور شوند و به جمع دیگر خانواده‌ها و بچه‌ها بروند.

کتابدار: محبوبه اخلاصی، کتابخانه کودک‌محور سپهر، روستای قاسم آباد، جیرفت، کرمان

 بیشتر بخوانید: