موقعیت مکانی :تهران میدان راه‌آهن / قرچک ورامین
شمار کودکان : ۱۳۴ نفر (۸۴ نفر در تهران و ۵۰ نفر در قرچک ورامین)
گروه سنی کودکان:  اول تا ششم دبستان
تاریخ شروع : مرداد ماه ۹۴
تاریخ پایان: مرداد ۱۳۹۵

«بنیاد کودک» که در ایران به‌ نام «موسسه خیریه رفاه کودک» به ثبت رسیده است، در سال ۱۳۷۴ با شعار «هیچ دانش‌آموز بااستعدادی نباید به دلیل فقر، از تحصیل و تلاش باز بماند» فعالیت خود را آغاز کرده است.

با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد کودک و موسسه پژوهشی تاریخ  ادبیات کودکان، موسسه‌ اقدام به برپایی کتابخانه‌ای از کتاب‌های باکیفیت برای کودکان بنیاد در منطقه‌ی راه‌آهن کرد. به دلیل اجرای طرح در دو شعبه، نیمی از این کتاب‌ها به قرچک ورامین انتقال یافت. و از دی ماه ۹۴ این کتابخانه نیز کار امانت‌دهی کتاب به کودکان را آغاز کرد.

پس از برگزاری کارگاه‌هایی با موضوعات آشنایی با کتاب‌های باکیفیت، شیوه‌ی برگزاری یک نشست کتابخوانی و آماده‌سازی کتابخانه در تیرماه ۱۳۹۴ برای مربیان و داوطلبان این مرکز، از مرداد ماه ۱۳۹۴ به مدت یک سال نشست‌های کتابخوانی برای ۱۳۴ کودک اول تا ششم دبستان بنیاد کودک برگزار شد.

شرح برنامه

خط مشی «بنیاد کودک» بر اهمیت به تحصیل و آموزش استوار بوده است. بنیاد کودک تلاش می‌کند تا با حفظ شان انسانی دانش‌آموزان، از «نیازمندپروری» پرهیز کند و آن‌ها را در ساختن آینده‌ای با چشم‌اندازهای روشن یاری کند.

بر پایه‌ی این اندیشه، مسئولان بنیاد کودک، طی درخواستی علاقمندی خود را به اجرای یک ساله‌ی برنامه «با من بخوان» در آن مرکز اعلام کردند. با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد کودک و موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، موسسه موظف شد تا کتابخانه‌ای از کتاب‌های باکیفیت برای کودکان این نهاد در منطقه‌ی راه‌آهن تهیه و مجموعه کارگاه‌های آموزشی «با من بخوان» را برای مددکاران و داوطلبان اجرای برنامه برگزار کند تا در راستای آن مربیان آن نهاد بتوانند نشست‌های بلندخوانی برنامه «با من بخوان» را به اجرا درآورند. هدف از اجرای «با من بخوان» در بنیاد کودک رساندن کتاب‌های با کیفیت و مناسب به دست کودکان آسیب‌دیده و احداث کتابخانه با کتاب‌های باکیفیت برای ایجاد عادت به مطالعه برای کودک و نوجوان این مرکز بوده است.

از اهداف مهم «با من بخوان» در بنیاد کودک، ایجاد ارتباط با خانواده‌ها، با تاکید بر درک لذت خواندن برای کودکان تحت پوشش بنیاد بوده است. «با من بخوان» تلاش داشته تا با سهیم شدن کتاب با کودکان و نوجوانان با روش بلندخوانی، گفت‌وگو و انجام فعالیت‌های هنری، به آنان و خانواده‌هایشان بیاموزد که تنها با تقویت آموخته‌های درسی نمی‌توان برای زندگی توانمند شد بلکه، باید ارزش‌ها و مهارت‌های زندگی را نیز آموخت. هدف «با من بخوان» این بوده است تا در کنار پشتیبانی مالی و تحصیلی بنیاد کودک، فضایی فراهم کند تا این کودکان بااستعداد در راستای تقویت هوش اجتماعی، کشف دنیاهای تازه و لذت خواندن گام بردارند.

در روزهای پایانی تیرماه ۱۳۹۴ کارگاه‌های با موضوعات آشنایی با کتاب‌های با کیفیت، شیوه‌ی برگزاری یک نشست کتابخوانی و آماده‌سازی کتابخانه برای ۱۳ نفر از مربیان و داوطلبان این مرکز اجرا شد.و پس از آن نشست‌های کتابخوانی از مرداد ماه ۱۳۹۴ برای ۱۳۴ کودک دبستانی بنیاد کودک برگزار و در پایان هر نشست، کتاب خوانده شده در آن نشست به کودکان هدیه داده شد. به  این ترتیب، کودکان علاوه بر امانت گرفتن کتاب‌های باکیفیت از کتابخانه‌ای که در بنیاد برایشان تهیه شده است، می‌توانستند هر ماه یک کتاب باکیفیت برای خودشان داشته باشند.

کتابخانه بنیاد کودک در آغاز با ۳۲۹ جلد کتاب باکیفیت تجهیز شد. که نیمی از این کتاب‌ها به قرچک ورامین انتقال یافت. با برنامه‌ریزی‌های بنیاد کودک نشست‌های کتابخوانی در دفاتر شعبه راه‌آهن و شعبه قرچک ورامین تا تابستان ۱۳۹۵ ادامه یافت. به این ترتیب کارشناسان و مربیان در شعبه‌ی راه‌آهن ماهی یک بار و در قرچک هفته‌ای یک بار، نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن را برگزار کردند.

از دیگر اقدمات کارشناسان «با من بخوان» در بنیاد کودک، برگزاری نشست‌هایی با مادران در جهت تشویق و ایجاد علاقه به کتابخوانی در میان آنان و درک اهمیت آن برای کودکان بوده است.

This post is also available in: انگلیسی