بنیاد کودک- شعبه میدان راه آهن و شعبه قرچک ورامین

موقعیت مکانی :تهران میدان راه‌آهن / قرچک ورامین
شمار کودکان : ۱۲۹ نفر ( ۶۵ دختر و ۶۴ پسر)
گروه سنی کودکان:  دبستان
شمار مربیان: ۱۳ نفر
تاریخ شروع : مرداد ماه ۹۴

“بنیاد کودک” که در ایران به‌ نام «موسسه خیریه رفاه کودک» به ثبت رسیده است، در سال ۱۳۷۴ با شعار «هیچ دانش‌آموز بااستعدادی نباید به دلیل فقر، از تحصیل و تلاش باز بماند» فعالیت خود را آغاز نموده است.

با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد کودک و موسسه پژوهشی تاریخ  ادبیات کودکان، موسسه‌ اقدام به برپایی کتابخانه‌ای از کتاب‌های باکیفیت برای کودکان بنیاد در منطقه راه‌آهن کرد. پس از برگزاری کارگاه‌هایی با موضوعات آشنایی با کتاب‌های با کیفیت، شیوه‌ی برگزاری یک نشست کتابخوانی و آماده‌سازی کتابخانه در تیرماه ۱۳۹۴ برای مربیان و داوطلبان این مرکز، از مرداد ماه ۱۳۹۴ نشست‌های کتابخوانی بصورت ماهانه برای ۱۲۹ کودک دبستانی بنیاد کودک برگزار می‌شود. با برنامه‌ریزی‌های بنیاد کودک برای برگزاری نشست‌های هفتگی در تهران و قرچک قرار است در تهران هفته‌ای سه بار و در قرچک هفته‌ای یک بار نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن برگزار شود.

شرح برنامه

خط مشی “موسسه‌ی خیریه رفاه کودک” که به نام “بنیاد کودک” شناخته می‌شود، بر اهمیت به تحصیل و آموزش استوار بوده است. بنیاد کودک تلاش می‌کند تا با حفظ شان انسانی دانش‌آموزان، از «نیازمندپروری» پرهیز کند و آن‌ها را در ساختن آینده‌ای با چشم‌اندازهای روشن یاری کند.

بر پایه‌ی این اندیشه، مسئولان بنیاد کودک، طی درخواستی علاقمندی خود را به اجرای یک ساله‌ی برنامه «با من بخوان» در آن مرکز اعلام کردند. پس از آن، با امضای تفاهم نامه‌ای بین هر دو نهاد، موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان موظف شد تا کتابخانه‌ای از کتاب‌های باکیفیت برای کودکان این نهاد در منطقه راه آهن تهیه و مجموعه کارگاه‌های آموزشی با من بخوان را برای مددکاران و داوطلبان اجرای برنامه برگزار کند تا در راستای آن مربیان آن نهاد بتوانند نشست‌های بلندخوانی برنامه با من بخوان را به اجرا درآورند.

در روزهای پایانی تیرماه ۱۳۹۴ کارگاه‌های با موضوعات آشنایی با کتاب‌های با کیفیت، شیوه‌ی برگزاری یک نشست کتابخوانی و آماده‌سازی کتابخانه برای مربیان و داوطلبان این مرکز اجرا شد.

نشست‌های کتابخوانی از مرداد ماه ۱۳۹۴ بصورت ماهانه برای ۱۲۹ کودک دبستانی بنیاد کودک برگزار و در پایان هر نشست، کتاب خوانده شده در آن نشست به کودکان هدیه داده می‌شود. به  این ترتیب، کودکان علاوه بر امانت گرفتن کتاب‌های باکیفیت از کتابخانه‌ای که در بنیاد برایشان تهیه شده است، می‌توانند هر ماه یک کتاب باکیفیت برای خودشان داشته باشند.

به علت حضور تعدادی از این کودکان در منطقه قرچک ورامین نشست‌های کتابخوانی برای این کودکان در شعبه قرچک ورامین بنیاد کودک هم به اجرا درآمده است. با برنامه‌ریزی‌های بنیاد کودک برای برگزاری نشست‌های هفتگی در تهران و قرچک قرار است در تهران هفته‌ای سه بار و در قرچک هفته‌ای یک بار نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن برگزار شود.

This post is also available in: English