خانه کودک محمود آباد (انجمن دوستداران کودک پویش)

موقعیت مکانی : نزدیک به شهرک خاورشهر در ۱۲ کیلومتری بزرگراه امام رضا

گروه سنی کودکان:  پیش‌دبستان،‌ دبستان، راهنمایی

شمار کودکان : 900

آغاز طرح : ۱۳۸۹

در حال اجرا

برنامه‌ی «با من بخوان» برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ به شکل آزمایشی(پایلوت) در خانه کودک محمودآباد (پویش) برای ۱۰۹ کودک پایه دبستان و ۳۸ کودک و نوجوان در مقطع راهنمایی اجرا شد و هر هفته کودکان و نوجوانان در نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های هنری مربوط به کتاب‌ها فعالانه شرکت کردند. این برنامه با وجود دستاوردهای بسیار مثبت برای کودکان این مرکز پس از گذشت ۲ سال، در پاییز ۹۱ به سبب مشکلات مدیریتی این مرکز متوقف شد. با تغییر مدیریت خانه کودک محمودآباد، این برنامه دوباره از تابستان ۱۳۹۳ آغاز شد و حدود 120کودک را تحت پوشش خود قرار داد.

در حال حاضر مربیان و آموزگاران آموزش دیده‌ی این مرکز هفته‌ای یک بار برای کودکان پایه اول تا پنجم نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن را برگزار می‌کنند.

در آبان ماه ۱۳۹۵ موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن دوستداران کودک پویش به منظور اجرای برنامه با من بخوان در دو مدرسه روستای اشرف آباد و همچنین ارتقای توان یادگیری، توانایی‌های خواندن، نوشتن و مهارت‌های زندگی کودکان سه روستای محمودآباد، اسلام‌آباد (اشرف‌آباد) و غنی‌آباد در محل تلاقی این سه روستا با استقرار یک کانکس، کتابخانه‌ای را تاسیس کردند. محور این طرح امانت‌دهی و رساندن کتاب‌های باکیفیت به کودکان در خانه، مدرسه و محله و همچنین اجرای بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با آن با کودکان است.

در این کتابخانه کتابداران و داوطلبان آموزش‌دیده‌ برنامه‌ «با من بخوان» حداقل ۳ روز در هفته به کودکان و خانواده‌هاشان خدمت‌رسانی می‌کنند. افزون بر کودکانی که در نزدیکی کتابخانه زندگی می‌کنند و مدرسه‌های روستاهای اطراف نیز عضو این کتابخانه هستند و از خدمات این کتابخانه بهره‌مند می‌شوند

شرح برنامه

مرکز حمایت از کودکان کار و خیابان انجمن دوستداران پویش که مخاطبان آن را به نام خانه کودک محمودآباد می‌شناسند، در سال ۱۳۸۷ از سوی شماری دانشجو تاسیس شد. محمودآباد یکی از روستاهای نزدیک به شهرک خاورشهر در اطارف شهرری است که در ۱۲ کیلومتری بزرگراه امام رضا واقع شده است. این منطقه با وجود نزدیکی به شهر تهران، از شرایط خوبی برای زندگی برخوردار نیست، تا جایی که حتا از دسترسی به آب آشامیدنی لوله‌کشی محروم است.

محمودآباد روستایی صنعتی است که بسیاری از ساکنان آن را کارگران کوره آجرپزی و سایر صنایع کوچک تشکیل می‌دهند .بخش وسیعی از زمین‌های این محدوده را کوره‌های آجرپزی‌ای پر کرده‌اند. در کنار این کوره‌ها اتاق‌هایی قرار گرفته‌اند که محل زندگی خانواده‌های کودکان خانه کودک محمودآباد است.

در ابتدا با ارسال بیش از ۱۳۰ جلد کتاب برای ۳۲ دانش آموز پایه ۱، ۲۶ دانش آموز پایه ۲، ۲۷ دانش آموز پایه ۳، ۱۶ دانش آموز پایه ۴ و ۸ دانش آموز پایه ۵ و همچنین ۳۸ دانش آموز پایه‌های ۱ تا ۳ راهنمایی جلسه‌های کتابخوانی «با من بخوان» در این مرکز آغاز شد.

پس از گذشت ۲ سال این برنامه بار دیگر از تابستان ۱۳۹۳ به درخواست مدیریت خانه کودک محموآباد (پویش) در حال اجراست. در این سال 93 تعداد ۴۰ بسته آواورزی، ۶۱ بسته فارسی آموز ادبی (۱،۲،۳)، ۷۴ عنوان و ۱۹۶ جلد کتاب داستان به همراه ۱۰۰ فعالیت برای این مرکز ارسال شده است. همچنین، چند دوره کارگاه مقدماتی و تکمیلی آموزش خلاق سواد پایه، آموزش آواورزی و الفباورزی، بلندخوانی عناصر داستان و ادبیات کودک برای مربیان این مرکز برگزارشده است.

در حال حاضر کودکان از پایه‌ی ۱ تا ۵ زیر پوشش برنامه «بامن بخوان» هستند. اکنون در خانه کودک محمودآباد برای پایه‌های اول تا پنجم دبستان یک بار در هفته برای ۳۰ کودک نشست‌های کتابخوانی اجرا می‌شود.

از آبان ماه 1395 در راستای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی، «انجمن دوستداران کودک پویش» با استقرار کانکسی در محل تلاقی چند روستا در حاشیه تهران، وارد مرحله‌ی دیگری از فعالیت‌های ترویج خواندن شد. برنامه‌ی «با من بخوان» و انجمن دوستداران کودک پویش برای ارتقای توان یادگیری، توانایی‌های خواندن، نوشتن و مهارت‌های زندگی کودکان سه روستای محمودآباد، اسلام‌آباد(اشرف‌آباد) و غنی‌آباد با استقرار این کانکس در محل تلاقی این سه روستا تلاش کرده‌اند تا کتاب‌های باکیفیت را در اختیار کودکان، خانواده‌ها و مدارس قرار دهند. محور این طرح امانت‌دهی و رساندن کتاب‌های باکیفیت به کودکان در خانه، مدرسه و محله و همچنین اجرای بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با آن با کودکان است.

در این کتابخانه کتابداران و داوطلبان آموزش‌دیده‌ی برنامه‌ی «با من بخوان» حداقل 3 روز در هفته به کودکان و خانواده‌هاشان خدمت‌رسانی می‌کنند. افزون بر کودکانی که از نزدیکی کتابخانه و مدرسه‌های اطراف برای گرفتن کتاب به این کتابخانه می‌آیند، مدرسه‌های روستاهای اطراف نیز عضو این کتابخانه هستند.

همچنین این کتابخانه‌ پایگاهی است برای داوطلبان برنامه‌ی «با من بخوان» که با گرفتن کوله‌های ویژه‌ای که برای این منظور طراحی شده، به مدارس منطقه بروند و در کلاس‌ها به اجرای بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب با دانش‌آموزان بپردازند.

دو مدرسه (یک مدرسه دخترانه و یک مدرسه پسرانه) با این شیوه زیر پوشش قرار گرفته‌اند.

تجهیز این کتاب‌خانه‌ی کوچک با کتاب‌های باکیفیت، با پشتیبانی خانم ثریا قزل‌ایاغ و به یاد همسرشان آقای بهروزی، از سوی «موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک ایران» انجام شده است. این کتابخانه شامل ۱۲۰۰ جلد و ۵۰۰ عنوان کتاب است. این کتابخانه حدود 300 عضو فعال دارد.

This post is also available in: English