خانه کودک محمود آباد (پویش)

موقعیت مکانی : نزدیک به شهرک خاورشهر در ۱۲ کیلومتری بزرگراه امام رضا
شمار کودکان : ۱۴۷
شمار مربیان : ۳
آغاز طرح : ۱۳۸۹

برنامه با من بخوان برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ به شکل آزمایشی(پایلوت) در خانه کودک محمودآباد برای ۱۰۹ کودک پایه دبستان و ۳۸ کودک و نوجوان در مقطع راهنمایی اجرا شد و هر هفته کودکان و نوجوانان در نشست‌های کتابخوانی و فعالیت‌های هنری مربوط به کتاب‌ها فعالانه شرکت کردند. این برنامه با وجود دستاوردهای بسیار مثبت برای کودکان این مرکز پس از گذشت ۲ سال، در پاییز ۹۱ به سبب مشکلات مدیریتی این مرکز متوقف شد. با تغییر مدیریت خانه کودک محمودآباد، این برنامه دوباره از تابستان ۱۳۹۳ آغاز شده است.

شرح برنامه

مرکز حمایت از کودکان کار و خیابان انجمن دوستداران پویش که مخاطبان آن را به نام خانه کودک محمودآباد می شناسند، در سال ۱۳۸۷ از سوی شماری دانشجو تاسیس شد. محمودآباد یکی از روستاهای نزدیک به شهرک خاورشهر است که در ۱۲ کیلومتری بزرگراه امام رضا واقع شده است. این منطقه با وجود نزدیکی به شهر تهران، از شرایط خوبی برای زندگی برخوردار نیست، تا جایی که حتا از دسترسی به آب آشامیدنی لوله کشی محروم است.

محمودآباد روستایی صنعتی است که بسیاری از ساکنان آن را کارگران کوره آجرپزی و سایر صنایع کوچک تشکیل می‌دهند .بخش وسیعی از زمین‌های این محدوده را کوره‌های آجرپزی‌ای پر کرده‌اند. در کنار این کوره‌ها اتاق‌هایی قرار گرفته‌اند که محل زندگی خانواده‌های کودکان خانه کودک محمودآباد است.

در ابتدا با ارسال بیش از ۱۳۰ جلد کتاب برای ۳۲ دانش آموز پایه ۱، ۲۶ دانش آموز پایه ۲، ۲۷ دانش آموز پایه ۳، ۱۶ دانش آموز پایه ۴ و ۸ دانش آموز پایه ۵ و همچنین ۳۸ دانش آموز پایه‌های ۱ تا ۳ راهنمایی جلسه‌های کتابخوانی با من بخوان در این مرکز آغاز شد.

پس از گذشت ۲ سال این برنامه بار دیگر از تابستان ۱۳۹۳ به درخواست مدیریت خانه کودک محموآباد (پویش) در حال اجراست. در حال حاضر ازشمار ۵۳۱ کودک این مرکز، ۱۱۷ کودک از پایه ی ۱ تا ۵ زیر پوشش برنامه بامن بخوان هستند. پایه های ۱، ۳ و ۴ از فارسی آموز ادبی به عنوان کتاب آموزش زبان فارسی استفاده می‌کنند و بسته‌های الفباورزی به عنوان کتاب خواندن برای پایه ۲ استفاده می‌شود. در این سال تعداد ۴۰ بسته آواورزی، ۶۱ بسته فارسی آموز ادبی (۱،۲،۳)، ۷۴ عنوان و ۱۹۶ جلد کتاب داستان به همراه ۱۰۰ فعالیت برای این مرکز ارسال شده است. همچنین، ۲ دوره کارگاه آموزش خلاق شامل آموزش آواورزی و الفباورزی و ۱ دوره کارگاه مقدماتی و تکمیلی بلندخوانی برای مربیان این مرکز برگزارشده است.

This post is also available in: English