ورامین

موقعیت مکانی: تهران ورامین

گروه سنی کودکان: پیش‌دبستان تا ششم دبستان

تعداد کودکان: 650 نفر

تعداد مربیان: 20 نفر

تاریخ آغاز: پاییز 1396

جمعیت زنان خورشید سازمانی مردم‌نهاد در ورامین است که برای ارتقای سطح آگاهی شهروندان شهرستان ورامین در زمینه‌های حقوقی، فرهنگی، بهداشتی، اجتماعی و … فعالیت می‌کند. خانم ماهرخ دانایی، از اعضای این جمعیت که با برنامه‌ی با من بخوان و تأثیرات آن بر کودکان آشنایی داشت، با آغاز سال تحصیلی 1396 با اعلام پشتیبانی مالی، پیشنهاد اجرای این برنامه در شهرستان ورامین را ارائه دادند و پس از هماهنگی‌های مورد نیاز، دبستان حدیث در قرچک ورامین و دبستان شهید عباس حسینی در روستای آب‌باریک‌سر برای اجرای برنامه انتخاب شدند. با اجرای با من بخوان در این مدرسه‌ها، 450 کودک در پایه‌های چهارم تا ششم دبستان حدیث و بیش از 200 کودک از پیش‌دبستان تا پایه‌ی ششم دبستان در مدرسه‌ی شهید عباس حسینی، می‌توانند از کتابخانه‌های آموزشگاهی که کتاب‌های باکیفیت را در دسترس آنان قرار می‌دهد، بهره‌مند شوند.

با آغاز کار در آبان ماه 1396، کارگاه‌های دوروزه‌ی بلندخوانی شامل کارگاه ادبیات کودک، کتاب‌های باکیفیت، کارگاه بلندخوانی، عناصر داستان، تصویر و نقش آن در کتاب کودکان برای آموزگاران این دو دبستان و داوطلبینی از جمعیت زنان خورشید، مرکز توانبخشی کوشا و فرمانداری ورامین برگزار شد. در همین راستا بیش از 1200 جلد کتاب بر اساس گروه سنی دانش‌آموزان این دو مدرسه برای آنان فرستاده شد.

کتابداران این دو دبستان نیز برای آموزش در کارگاه‌های ویژه‌ی کتابخانه‌ها که در خانه‌ی با من بخوان در تهران برگزار شد، شرکت کردند.

در ادامه‌ی برنامه و در بهمن ماه 1396، آموزشگران با من بخوان برای بازدید از این دو مدرسه به ورامین رفتند و به ویژه از روند اجرای برنامه در دبستان حدیث بسیار راضی بودند. مشاهدات آموزگاران این دبستان نشان از توجه و علاقه‌ی فراوان کودکان به کتاب‌ها، شادتر شدن و افزایش شور و شوق آنان برای آموزش، مشارکت آن‌ها در انجام کارهای گروهی، افزایش آگاهی و شناخت آن‌ها از طریق مطالب کتاب‌ها و افزایش اعتمادبه‌نفس در این کودکان است. بسیاری از آموزگاران نیز از اثرات این برنامه بر خودشان، تمایل بیشتر به کتاب خواندن و بهبود رابطه‌شان با دانش‌آموزان گفته‌اند.

در روزهای پایانی بهمن 1396 نیز دور دوم کارگاه‌های با من بخوان شامل کارگاه بلندخوانی تکمیلی و هنر برای این آموزگاران برگزار شد و آموزگاران با ساخت ماسک، عروسک دست‌کشی و ساخت صحنه‌ی نمایش، نمایش سایه و تکنیک‌های انجام فعالیت‌های هنری و نمایشی در پیوند با کتاب‌ها آشنا شدند.

 This post is also available in: English