موقعیت مکانی: خراسان جنوبی، شهرستان درمیان، روستای هندوالان
تعداد اعضاء: ۲۰۰ نفر
مسئول کتابخانه: خانم مولایی
تاریخ آغاز به کار: ۱۳۹۷
پشتیبان: دلیله هاشمی

کتابخانه‌ی روستای هندوالان در شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۷ راه‌اندازی شد. این کتابخانه با تلاش‌های خانم سمیه مولایی و همسرشان راه‌اندازی شد.خانم مولایی و همسرشان مهدکودک و پیش‌دبستانی یگانه در روستای هندوالان را اداره می‌کنند. در ابتدا بخشی از حیاط مهدکودک به کتابخانه اختصاص یافت. پس از مدتی به علت کوچک بودن فضا کتابخانه به داخل مهدکودک انتقال پیدا کرد. به علت استقبال زیاد دو روز در هفته کتابخانه از صبح تا شب باز است تا همه‌ی ساکنان روستا بتوانند از کتابخانه استفاده کنند. به غیر از کودکان و نوجوانان روستا، کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان روستاهای مجاور نیز از این کتابخانه استفاده می‌کنند. این کتابخانه ۲۰۰ عضو (۱۵۰عضو از روستای هندوالان و ۵۰ عضو از روستاهای پیرامون) دارد.

در بهمن ماه ۱۳۹۸ و با توجه به فعالیت‌های کتابخانه تصمیم گرفته شد فضاسازی کتابخانه بهبود پیدا کند و به استانداردهای برنامه ی با من بخوان نزدیک تر شود. به همین منظور با بودجه ی در نظر گرفته شده برای پروژه، فضای مهد رنگ آمیزی شد، قفسه های کتاب خریداری شد و میز و صندلی نیز برای کتابخانه تهیه شد.

بنا به درخواست کتابدار، از آن جا که بسیاری از نشست های بلندخوانی در حیاط برگزار می شود، میز و صندلی های تهیه شده از جنس سبکی بودند تا بتوانند به راحتی آ نها را به حیاط ببرند.

همراه بسته ها و تجهیزات فضاسازی بسته ی کتاب های تکمیلی با بیش از ۲۰۰ جلد کتاب نیز برای این کتابخانه فرستاده شد.

کتابخانه فعالیت خود را در دوران کرونا نیز مانند گذشته و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه می دهد. و با توجه به تعطیل بودن مدرسه‌ها و مراکز دیگر، مراجعه‌ی اعضا در این دوران افزایش نیز داشته است.

روزهای پنج‌شنبه نیز کتابدار همراه همسرشان برای کودکان روستاهای پیرامون کتاب می‌برند.

گفتنی است مرکز پیش‌دبستانی واقع  این روستا از سال ۱۳۹۳ زیر پوشش برنامه‌ی با من بخوان بودند و مربیان آن‌ها آموزش‌های مورد نیاز را دریافت کرده بودند و طی این سال‌ها برنامه‌ی با من بخوان را با پیگیری و مداومت اجرا می‌کردند.