موقعیت مکانی: استان هرمزگان، شهرستان بشاگرد، شهر سردشت، دبیرستان متوسطه اول شهید رجایی
تعداد اعضاء: ۳۶۰ عضو
مسئول کتابخانه:  میثم زاهدی
تلفن: ۰۹۲۱۳۷۵۹۷۲۳
تاریخ آغاز به کار:  خرداد ۱۳۹۸
پشتیبان: خانم رمضانی

در خرداد ماه ۱۳۹۸ «با من بخوان» با راه‌اندازی «کتابخانه‌ امید» کار خود را در شهرستان بشاگرد استان هرمزگان آغاز کرد. منطقه‌ بشاگرد در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از مرکز بندرعباس و در شرق استان هرمزگان واقع است و روستاهای متعددی در اطراف خود دارد. این منطقه به دلیل دوری از مرکز هرمزگان و نداشتن جاده آسفالت و امکانات اولیه زندگی، جزء محروم‌ترین مناطق بندرعباس به حساب می‌آید؛ منطقه‌ای که برای رسیدن به آن باید کیلومترها و ساعت‌ها از جاده‌های خاکی ناهموار، پر پیچ وخم و پر از گردنه‌های خطرناک عبور کرد تا محرومیت را از نزدیک دید.
با توجه به موقعیت جغرافیایی سردشت، مرکز شهرستان بشاگرد، این شهر مناسب‌ترین مکان برای راه‌اندازای کتابخانه «با من بخوان» بود. تمام دانش‌آموزان روستاهای منطقه بشاگرد پس از اتمام پایه ششم جهت ادامه تحصیل به این شهر می‌روند. «کتابخانه امید» نخستین کتابخانه در این شهر است و در دبیرستان شبانه‌روزی پسرانه شهید رجایی شهر سردشت راه‌اندازی شده است. در این دبیرستان بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز ۱۳ تا ۱۶ سال مشغول تحصیل هستند که ۱۲۰ نفر از آن‌ها دانش‌آموز خوابگاهی و متعلق به روستاهای اطراف هستند.
در«کتابخانه امید» علاوه بر برگزاری نشست‌های بلندخوانی در فضای کتابخانه، برخی از دانش‌آموزان کتابخانه به عنوان کتابداران نوجوان با من بخوان کتاب‌های با کیفیت را همراه با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» به روستاهای خود می‌برند و به کودکان امانت می‌دهند. این کتابداران نوجوان در کارگاهی یک روزه با شیوه‌های ترویج‌گری و کار با کیسه‌های کتاب «با من بخوان» آشنا شده‌اند. از مهم‌ترین برنامه‌های در حال اجرا در این کتابخانه طرح سفیران کتاب است. به این صورت که با‌انگیزه‌ترین دانش‌آموزان به عنوان سفیران کتاب، آخر هفته‌ها با کوله‌هایی پر از کتاب در روستاهای‌شان کودکان را جمع کرده و برای آن‌ها کتاب می‌خوانند. شواهد مبین آن است که سفیران کتاب، آن‌قدر به درستی کتاب‌خوانی را در روستاهای‌شان ترویج داده‌اند که در همین مدت کوتاه توانسته‌اند حال و هوای کتابخانه امید را با خود به روستاها ببرند. یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های در حال اجرا در این کتابخانه، برگزاری کلاس‌های آموزشی خلاق و سرشار از سواد است. از دیگر برنامه‌هایی که روزانه در این کتابخانه در حال اجراست می‌توان به برگزاری نشست‌های بلندخوانی، نقد و بررسی کتاب‌ها، و اجرای نمایش و تئاتر اشاره نمود.
در فاز نخست این پروژه، بیش از ۵۰۰ جلد کتاب باکیفیت، با موضوعات داستانی، علمی، شعر و سرگرمی برای گروه‌های سنی مختلف در این کتابخانه قرار داده شده است.
«کتابخانه امید» با پشتیبانی سرکار خانم رمضانی به یاد پدر بزرگوارشان دکتر احمد رمضانی راه‌اندازی شده است.

This post is also available in: انگلیسی