موقعیت مکانی: استان قزوین
تعداد اعضا:
مسئول کتابخانه: رقیه شایان‌منش

تاریخ آغاز به کار : دی ۱۳۹۹
پشتیبان: دوستداران ثریا قزل‌ایاغ و دوستداران «بامن بخوان»

رد پای انسان‌های بزرگی همچون زنده‌یاد ثریا قزل ایاغ، استاد ادبیات کودکان و کتابداری، در تاریخ ادبیات کودکان این سرزمین انکارناپذیر است. خانواده و دوستداران ایشان تصمیم گرفتند یاد و نام‌اش را آن گونه که سزاوار اوست زنده نگه دارند؛ با برپایی کتابخانه‌ای که پناه‌گاه کودکان کار و در بحران باشد.

چندی پیش موسسه‌ی خیریه «زندگی سبز»، در شهر قزوین، درخواست خود برای راه‌اندازی کتابخانه‌ی «با من بخوان» در این مرکز را با من بخوان مطرح کرده بودند. این موسسه که با هدف پشتیبانی از زنان و کودکان بی‌سرپرست در قزوین پایه‌گذاری شده است و در حال حاضر از  ۵۰۰ کودک کار و خانواده‌های‌شان پشتیبانی مالی و آموزشی می‌کند.

با توجه به ظرفیت‌های موسسه‌ی «زندگی سبز» برای برپایی کتابخانه‌ای پویا و کودک‌محور تصمیم بر این شد که کتابخانه‌ی «ثریا» در قزوین  راه‌اندازی شود. پس از مذاکرات و امضای تفاهم‌نامه در آذر ۱۳۹۹، کار طراحی و تهیه‌ی تجهیزات و ارسال کتاب آغاز شد. در نوبت نخست نزدیک به ۶۰۰ جلد کتاب برای این کتابخانه ارسال شده است. در نوبت‌های آینده کتاب‌های بیش‌تری به کتابخانه اضافه خواهند شد.

پس از آماده‌سازی فضای کتابخانه و کتاب‌ها، کتابداران مرکز با شرکت در کارگاه آنلاین «ادبیات کودکان و بلندخوانی» آموزش دیدند تا بهتر بتوانند کودکان را در مسیر کتاب و کتابخوانی راهنمایی کنند. کارشناسان «با من بخوان» نیز در اسفند ۱۳۹۹ از این مرکز بازدید کردند و ارتباط پیوسته‌ای با مدیر و کتابدار مجموعه دارند.