موقعیت مکانی: جیرفت،میدان ۱۷شهریور، بعد از مدرسه تربیت کوچه قالی شویی تک
مسئول کتابخانه: سحر فرزان
تلفن:
تاریخ آغاز به کار: تیر ۹۸
پشتیبان: گروهی از نیکوکاران

در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸ مراسم گشایش کتابخانهٔ خانه مادر در منطقهٔ جیرفت با همکاری مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش و با حضور مسئولان فرهنگی و شهرداری جیرفت برگزار شد.

اشتیاق کودکان و علاقه‌مندی، پیگیری و فعالیت آموزگاران، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان را بر آن داشت تا در ادامه این پروژه، سه کتابخانه در شهرستان جیرفت و روستاهای اطراف آن راه‌اندازی کند. در مدت زمانی کوتاه همه چیز از کتاب و منابع کتابخانه‌ای گرفته تا تشکچه و پرده آماده شد و دانش‌آموزان و آموزگاران خود را آماده کردند تا تابستان گرم جیرفت را با سفر به دنیای داستان‌ها دلپذیر کنند.

با برنامه‌ریزی و تلاش آموزگارها در هفتهٔ دوم تیرماه مراسم افتتاح «خانه مادر» در شهر جیرفت با حضور شماری از مسئولان برگزار شد. پس از آن آموزگاران و ترویج‌گران «با من بخوان» در کارگاهی یک روزه با اصول کار در کتابخانه‌های «با من بخوان» آشنا شدند.
برای تجهیز و راه‌اندازی این کتابخانه‌ها تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب دستنامه و فعالیت به همراه بسته‌های ویژه فضاسازی کتابخانه‌های «با من بخوان» به این منطقه فرستاده شده و در چیدمان و فضاسازی این کتابخانه‌ها نیازهای کودکان، در دسترس بودن کتاب‌ها و تراز رغبت کودکان در نظر گرفته شده است.