موقعیت مکانی: شهرستان پاوه، استان کرمانشاه

پشتیبان: موسسه فرزانگان پیشگام

کتابدار: مریم محمدکریمی، مهری محمدکریمی

پاوه یکی از شهرهای استان کرمانشاه و مرکز شهرستان پاوه است که در شمال غرب این استان و در مجاورت مرز ایران و عراق (اقلیم کردستان) قرار دارد. اکثریت جمعیت شهرستان پاوه با گویش اورامی که از قدیمی‌ترین گویش‌های زبان کردی است صحبت می‌کنند. جمعیت پاوه حدود ۴۵ هزار نفر است. مردمان این شهر مهمان‌نواز، روشنفکر و تحصیلکرده هستند که از دیرباز اهمیت فراوانی برای دانش و مطالعه قائل بوده‌اند، تا جایی که این شهرستان به شهرستان شاعران، ادیبان و نویسندگان شهرت دارد.

خانم مریم محمدکریمی نویسنده و ناشر کتاب کودک و ساکن پاوه یکی از کسانی بودند که پس از آشنایی با برنامه‌ی «با من بخوان» بسیار پی‌گیر و علاقه‌مند بودند که یک کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهر پاوه و برای کودکان پاوه راه‌اندازی شود. با پیشنهاد مکانی در طبقه‌ی همکف مسجد نور و بازدید دو تن از کارشناسان «با من بخوان» از مکان مورد نظر و گفت‌وگو با هیئت امنای مسجد پیش‌زمینه‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی کتابخانه در این شهر فراهم شد.

پس از بررسی درخواست راه‌اندازی کتابخانه از سوی «گروه کتابخانه‌های با من بخوان» پیشنهاد پشتیبانی مالی برای راه‌اندازی این کتابخانه به موسسه فرزانگان پیشگام داده شد و با پذیرش از سوی پشتیبان، کار رنگ‌آمیزی و آماده‌سازی کتابخانه از اردیبهشت‌ماه سال ١۴٠١ آغاز شد.

خانم‌ها مریم و مهری محمدکریمی که برای کتابداری و ارائه‌ی خدمات کتابخانه‌ای در کتابخانه‌ی روژیار اعلام آمادگی کرده بودند در دوره‌های آموزشی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که برای کتابداران کتابخانه‌های «با من بخوان» در نظر گرفته شده است شرکت کردند. این دوره‌ها عبارت‌اند از:

  • کارگاه «بلندخوانی، شیوه‌ها و کارکردها»
  • کارگاه «ادبیات کودکان و کتاب‌های تصویری»
  • کارگاه «کتابداری کودک: استانداردها و راهکارها»

پس از به پایان رسیدن کار آماده‌سازی و نقاشی و خرید و ساخت تجهیزات کتابخانه بر اساس استانداردهای کتابخانه‌های «با من بخوان»، در خرداد ماه سال ١۴٠١ کتاب‌ها و بسته‌ی فضاسازی کتابخانه فرستاده شد.

کتابخانه‌ی روژیار از تیر ماه سال ١۴٠١ هر روز پذیرای کودکان و نوجوانان این شهر است.