موقعیت مکانی: بزرگراه نواب، میدان نه دی یا حق شناس، خروجی شهید چراغی، بعد از ایستگاه مترو شهرک شریعتی، روبروی پردیس سینمایی کیان پلاک ۱۱۶
تعداد اعضاء: ۱۵۰
مسئول کتابخانه
: نادر موسوی
تلفن: ۵۵۸۲۵۵۲۸
تاریخ آغاز به کار: زمستان ۹۷
پشتیبان: خانم فیاض‌منش

در آذرماه ۹۷ پس از مذاکرات میان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و مسئولان مجتمع فرهنگ، قرار شد که این مرکز آموزشی به برنامه «با من بخوان» بپیوندد و کتابخانه این مرکز نیز به یک کتابخانه کودک‌محور برای کودکان و نوجوانان محله تبدیل شود. به پیشنهاد موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، ناهید فیاض‌منش به یاد دایی خود سعید تجارتچی پشتیبانی راه‌اندازی این کتابخانه را بر عهده گرفت. به این ترتیب در زمستان ۱۳۹۷ کار فضاسازی و تجهیز کتابخانه آغاز شد.

پس از آن‌که کارشناسان «با من بخوان» کتاب‌های موجود در کتابخانه را بررسی و ارزیابی، و کتاب‌های کم‌کیفیت را خارج کردند، بیش از ۴۰۰ جلد کتاب باکیفیت به همراه دستنامه‌های راهنما و برگه‌های فعالیت به کتابخانه فرهنگ فرستاده شد.

همکاران و آموزگاران مجتمع فرهنگ با همیاری و مشارکت فعالانه و ستودنی‌شان در تمامی مراحل راه‌اندازی کتابخانه مشارکت داشتند. در روزهای پایانی فضاسازی آقای نوروزی از همکاران باذوق و خوش‌فکر کتابخانه باعلاقه‌ و عشقی بی‌نظیر تک‌تک موزاییک‌های ورودی کتابخانه را به رنگ‌های گوناگون رنگ‌آمیزی کرد تا فضایی آکنده از حس خوشایند کودکی بیافریند و شوق بازیگوشی و رویش را حتی در جان تک درخت تاک خالی از برگ و بار کتابخانه برانگیزد.

همزمان با ساماندهی و فضاسازی کتابخانه، آموزگاران و کتابداران مجتمع فرهنگ در چند کارگاه‌های آموزشی شرکت کردند. آشنایی با فضاسازی کتابخانه، محیط غنی از سواد و روش‌های ساماندهی و راه‌اندازی کتابخانه، آشنایی با آواورزی و الفباورزی (از مجموعه کارگاه‌‎های‌ آموزش خلاق سواد پایه از راه ادبیات)، کارگاه فعالیت‌های هنری و نمایشی در پیوند با کتابخوانی و کارگاه آشنایی با ادبیات کودکان و بلندخوانی شرکت کردند.

راه‌اندازی این کتابخانه‌ی زیبا گام نخست برنامه‌ی «با من بخوان» برای کودکان مجتمع فرهنگ است. اینک با همراهی آموزگاران و مربیان دلسوز این مجتمع به سراغ گام دوم می‌رویم. حدود ۱۵۰ دانش‌آموز در پایه‌های اول تا ششم این دبستان تحت پوشش برنامه «با من بخوان» قرار می‌گیرند و کتابخانه و کتابداران آموزش‌دیده نیز چشم‌‌انتظار کودکان همه‌ی کودکان محله، مهاجر و غیرمهاجر، در همه‌ی گروه‌های سنی هستند تا با برگزاری نشست‌های بلندخوانی و اجرای انواع فعالیت‌های در پیوند با کتابخوانی، لحظه‌هایی سرشار از لذت، یادگیری، دوستی و محیطی سرشار از سواد بیافرینند.

This post is also available in: انگلیسی