موقعیت مکانی: استان قم، نیروگاه، دبستان شهید فهمیده
تعداد اعضاء: ۵۰۰ نفر
تاریخ آغاز به کار:  بهمن ۱۳۹۷
پشتیبان: فرش رشتی‌زاده

کتابخانه ویستا، نخستین کتابخانه «با من بخوان»، در یکی از محروم‌ترین مناطق استان قم است که با پشتیبانی خانواده رشتی‌زاده به یاد پدر بزرگوارشان، علی رشتی‌زاده راه‌اندازی شده. این کتابخانه فعالیت خود را در هنرستان فخری استان قم آغاز نمود و بعد از یک سال فعالیت در آنجا، در بهمن ۱۳۹۸ به مکانی بزرگ‌تر به مدرسه ابتدایی شهید فهمیده در همان منطقه انتقال یافت.

در این کتابخانه نزدیک به ۵۰۰ عنوان و جمعاً حدود ۱۰۰۰ نسخه وجود دارد. از آن‌جا که در این منطقه کتابخانه‌ای مناسب با نیاز کودکان و نوجوانان وجود نداشت، دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها از این کتابخانه استقبال شدیدی کرده‌اند.

فضاسازی کتابخانه ویستا کاملا مرتبط با نیاز کودکان و نوجوانان طراحی شده و در کتابخانه جدید در مدرسه شهید فهمیده به دلیل بزرگ بودن فضا، سعی شده فضایی سرشار از رنگ و سواد مرتبط به فعالیت‌های دانش‌آموزان در اختیار آنان قرار گیرد.

برنامه‌های بلندخوانی، اجرای نمایش، نقاشی، کاردستی و … از جمله فعالیت‌های مهم در این کتابخانه است. از مهم‌ترین فعالیت‌های در حال اجرا در این کتابخانه طرح سفیران ویستاست که در آن، کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتاب در نشست‌های بلندخوانی شناسایی شده و به آن‌ها کارت سفیر تعلق می‌گیرد. این دانش‌آموزان که از مدارس مختلف به این کتابخانه می‌آیند، می‌توانند تعدادی کتاب با خود به کلاس‌شان برده و بلندخوانی کنند. این روش باعث شده دانش‌آموزان زیادی به کتابخانه ویستا متصل شوند.

کتابخانه ویستا در بهمن ماه ۱۳۹۸ به دبستان شهید فهمیده انتقال داده شد و فضایی کودک‌محور را برای کتاب و کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان ایجاد کرد.

گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه – بهمن ۱۴۰۰

GDE Error: Requested URL is invalid

This post is also available in: انگلیسی