موقعیت مکانی: سلفچگان، دبیرستان کریمه اهل بیت و ۱۹ دی
تعداد اعضا: ۵۰
کتابدار: خانم میرزایی
تاریخ آغاز به کار: پاییز ۹۷/ تیر ۱۴۰۱
پشتیبان: خانم نسرین رشتی‌زاده / بنیاد رشتی‌زاده

کتابخانه ویستا ۳ از تیر ماه سال ۱۴۰۱ از دبیرستان باقرالعلوم قم به دبیرستان کریمه اهل بیت و ۱۹ دی انتقال یافت و دور جدید فعالیت‌های خود را آغاز کرد.

پاییز سال ۱۳۹۷ و با پی‌گیری و پشتیبانی خانم نسرین رشتی‌زاده فرزند علی رشتی‌زاده کتابخانه «با من بخوان» ‌بهار در دبیرستان باقرالعلوم قم راه‌اندازی شد. اعتقاد به اهمیت ایجاد تغییر از زمان کودکی و آموزش کودکان از انگیزه‌های پشتیبان برای این بوده که به یاد پدرشان کتاب‌های باکیفیت و فضاهای کودک‌محور را برای کودکان و نوجوانان نزدیک به این کتابخانه‌ در قم به ارمغان ببرند. علی رشتی‌زاده بنیان‌گذار فرش رشتی‌زاده در قم خود به آموزش و پرورش کودکان اعتقاد راسخ داشت و سال‌ها پیش در این شهر یک مجتمع آموزشی نیز بنا کرده بود.

این کتابخانه‌ با بیش از ۳۰۰ عنوان (۶۰۰ جلد) کتاب به همراه دستنامه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب و برگه‌های فعالیت تجهیز شد‌ و فضای آن‌ نیز بر اساس استانداردهای کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» و فضاهای سرشار از سواد و ادبیات فضاسازی شد.

پس از تعطیلی مدرسه‌ها و مشکلات ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ فعالیت‌های کتابخانه بهار متوقف شد و با پی‌گیری بنیاد رشتی‌زاده کتاب‌ها و تجهیزات این کتابخانه برای راه‌اندازی کتابخانه‌ ویستا ۳ به دبیرستان کریمه اهل بیت و ۱۹ دی در شهر سلفچگان منتقل شد.

کتابخانه ویستا ۳ از تیر ماه سال ۱۴۰۱ فعالیت خود را در این مدرسه آغاز کرد.

سلفچگان یکی از شهرهای استان قم و مرکز بخش سلفچگان شهرستان قم در ﻓﺎﺻﻠﻪ ۳۵ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی غرب قم قرار دارد. مدرسه دخترانه کریمه اهل بیت و ۱۹ دی سلفچگان تنها مدرسه متوسطه اول و دوم دخترانه در این شهر و یکی از محروم‌ترین مدرسه‌های استان قم است. یک مدرسه ابتدایی دخترانه نیز در نزدیکی این مدرسه قرار دارد. مدرسه دارای پنج کلاس برای دانش‌آموزان است و ششمین کلاس در نمازخانه برگزار می‌شود. در حیاط این مدرسه کانکسی وجود داشت که برای برگزاری ششمین کلاس در این مدرسه در نظر گرفته شده بود اما به علت نداشتن سیستم گرمایشی و سرمایشی برگزاری کلاس درس در روزهای گرم و سرد در کانکس امکان‌پذیر نبود و از کانکس به عنوان انبار استفاده می‌شد.

این کانکس از سوی بنیاد رشتی‌زاده تعمیر، رنگ‌آمیزی و بنا بر استانداردهای کتابخانه‌های «با من بخوان» تجهیز شد. حدود ۸۰۰ جلد کتاب با موضوعات گوناگون داستانی، تاریخی، علمی، سرگذشت‌نامه، شعر و سرگرمی و … به همراه دستنامه‌ها و برگه‌های فعالیت در پیوند با کتاب‌ها و پوسترهای آموزشی ویژه گروه‌های سنی ۳ تا ۱۸ سال برای این کتابخانه فرستاده شده است.

This post is also available in: انگلیسی