موقعیت مکانی: خوزستان، «گوریه»، از توابع بخش شعیبیه شهرستان شوشتر
تاریخ آغاز به کار: مهر ۱۳۹۸

استان خوزستان واقع در جنوب ایران، از جمله‌ مناطقی بود که در اثر سیل بهار ۹۸ با آسیب‌ها و خساراتی روبه‌رو شد. کودکان و خانواده‌های مناطق محروم این استان پس از فروکش کردن آبگرفتگی‌ها با مشکلات‌ دوچندانی مواجه‌ شدند. در اردیبهشت و خرداد ۹۸ گروهی از داوطلبان «با من بخوان» با سفر به منطقه و بررسی روستاهای سیل‌زده، در خلال کتابخوانی و فعالیت‌های جانبی با کودکان نیروهای با‌انگیزه و هدفمندی را شناسایی کردند.

گروه «با من بخوان» پس از ارزیابی ظرفیت‌ها بر اجرای برنامه در منطقه‌ای به نام «گوریه» از توابع بخش شعیبیه شهرستان شوشتر تمرکز کرد. گوریه منطقه‌ای است پرجمعیت که ۵۶ روستا در حومه‌ی خود دارد و همگی نیازمند خدمات‌رسانی هستند. «با من بخوان» در این منطقه بر آموزش و توان‌مندسازی دختران و زنان جوان متمرکز شده است تا پس از آموزش بتوانند به کتابداران و ترویج‌گران بومی تبدیل شوند. محوریت پروژه در گوریه بر راه‌اندازی یک کتابخانه‌ی کودک‌محور به عنوان پایگاهی دائمی برای کتابخوانی استوار است. محل این کتابخانه، بخشی از خانه‌ی پدری یکی از از ساکنان بومی منطقه است که در اختیار گروه «با من بخوان» قرار گرفته است.

در خرداد ۹۸ تیمی از آموزشگران برنامه‌ی «با من بخوان» به قصد برگزاری کارگاه‌های آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات راهی این منطقه شدند و به آموزش حدود ۳۵ نفر از زنان منطقه پرداختند. این افراد پس از آموزش‌های لازم، با استفاده از بسته‌ها و کوله‌کتاب‌هایی که در اختیار شان قرار گرفت به برگزاری نشست‌های بلندخوانی در روستاهای اطراف پرداختند. با توجه به دوزبانه بودن کودکان منطقه شیوه‌ آموزش خلاق سوادپایه می‌تواند در ارتقای یادگیری کودکان و افزایش مهارت‌های کلامی و خواندنی آنان بسیار موثر باشد.

با استفاده از ارتباطات محلی و همراهی و همیاری همه‌جانبه‌ی آقای فرحان حمدی، از داوطلبان و فعالان بومی، در مهرماه ۹۸ گروهی از کارشناسان برنامه برای راه‌اندازی کتابخانه و آموزش کتابداران به گوریه سفر کردند. کارشناسان «با من بخوان» در این سفر با برگزاری کارگاه کتابخانه‌های کودک‌محور، کتابداران، داوطلبان و مروجان و چند تن از مربیان مهدکودک منطقه را با روند کار کتابخانه و کارکردهای یک کتابخانه‌ی کودک‌محور و فضای سرشار از سواد آشنا کردند.

همچنین در روز بعد بنا به استقبال و درخواست شرکت‌کنندگان، کارگاه خواندن با نوزاد و نوپا با حضور مشارکت ۱۳ مادر و ۱۸ نوزاد و کودک برگزار شد.

بخش زیادی از بازسازی محل و آماده‌سازی تجهیزات کتابخانه به همت آقای حمدی و پشتیبانی آقای القاسی‌زاده از نیکوکاران محلی انجام شده است. در این کتابخانه که اینک با بیش از ۱۲۰۰ جلد کتاب به همراه دستنامه‌ها و فعالیت‌های در پبوند با کتاب آماده‌ی خدمت‌رسانی به کودکان و نوجوانان منطقه است، استاندارد‌های یک کتابخانه‌ی کودک‌محور «با من بخوان» در ارتفاع میزها، صندلی‌ها و قفسه‌های کتابخانه رعایت شده و پرده‌ی نمایش، کتابخانه‌های دیواری و رنگ‌های به کار رفته در کتابخانه نیز حال و هوای دلپذیری به کتابخانه بخشیده است.

با توجه به ارسال بسته‌های آموزش خلاق سوادپایه برای مربیان و داوطلبان و درخواست ساکنان گوریه برای راه‌اندازی کلاس‌های مهد و پیش‌دبستان در این مرکز و نیز نیاز کودکان منطقه به آموزش‌های پیش از دبستان، ساعت‌هایی از کار کتابخانه به برگزاری فعالیت‌هایی برای کودکان پیش و مهد اختصاص یافت.

در آبان ماه ۱۳۹۸، نیز مجموعه‌ی کارگاه‌های ادبیات و بلندخوانی، با موضوعات آشنایی با ادبیات کودکان و ویژگی‌های کتاب‌های باکیفیت، عناصر داستان، کارکرد تصویر و کتاب‌های تصویری، تکنیک‌ها و روش‌های بلندخوانی و فعالیت‌های هنری و نمایشی در پیوند با کتابخوانی در این کتابخانه برگزار شد.

This post is also available in: انگلیسی