موقعیت جغرافیایی: سیستان و بلوچستان، حومه‌ی زاهدان، کریم‌آباد
گروه سنی کودکان: اول تا پنجم دبستان
تعداد کودکان تحت پوشش:  ۲۰۰ نفر
تاریخ آغاز: مرداد ۱۴۰۰ (در حال اجرا)
 

دبستان دخترانه‌ی بهار آینده در منطقه‌ی کریم‌آباد زاهدان از مدرسه‌هایی است که کودکان بازمانده از تحصیل که امکان ثبت‌نام به موقع در مدرسه‌های دولتی را ندارند در آن نام‌نویسی و تحصیل می‌کنند. این دبستان نزدیک ۲۰۰ دانش‌آموز در پایه‌های اول تا پنجم دبستان دارد که همگی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل (اتباع و غیراتباع) هستند.

با پی‌گیری‌های مدیر دبستان و با همکاری موسسه‌ی آفرینش آینده از سال ۱۴۰۰ این مدرسه نیز به جمع مراکز زیر پوشش برنامه‌ی با من بخوان پیوست. آموزگاران این دبستان با شرکت در کارگاه‌های آنلاین «آواورزی و الف‌باورزی، «فارسی‌آموز نخودی»، «واژه‌نامه‌ی چیستانی تصویری» و «ادبیات کودکان و بلندخوانی» با روش‌های خلاق آموزش سواد پایه به کودکان، ادبیات کودکان و شیوه‌های سهیم شدن کتاب‌های باکیفیت با کودکان آشنا شدند. در مهر ماه و هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با توجه به آمار دانش‌آموزان ثبت‌نام شده در مدرسه، کتاب‌های بلندخوانی و بسته‌های آموزشی (بیش از ۶۰۰ جلد کتاب) برای کودکان و آموزگاران فرستاده شد و آموزگاران کار با بسته‌های آموزش خلاق کودک‌محور را آغاز کردند و بلندخوانی کتاب‌های باکیفیت جزئی از برنامه‌ی کلاسی دانش‌آموزان این دبستان شد.

 

سوادآموزی مادران

با گذشت یک ماه از سال تحصیلی شماری از مادران و زنان بی‌سواد و کم‌سواد محل برای شرکت در کلاس‌های سوادآموزی ویژه‌ی بزرگ‌سالان در این مدرسه نام‌نویسی کردند. آموزش این زنان با استفاده از بسته‌ی فارسی‌آموز نخودی یک صورت می‌گیرد. بدین ترتیب این زنان و مادران که خود روزی از تحصیل بازمانده بودند، فرصتی دیگر برای یادگیری سواد پیدا می‌کنند.

خانم الهام خطیبی و آقای فرهاد پژمان پشتیبانی مالی اجرای برنامه‌ی با من بخوان در این مدرسه را بر عهده دارند.

This post is also available in: انگلیسی