موضوع کتاب اردک کشاورز: آشنایی با کشاورزی و انواع آن.

مراحل:

ابتدا برای فضاسازی و آشنایی بیشتر دانش‌آموزان پایه پنجم در مورد انواع کشاورزی و نحوه‌ی آن صحبت و گفت‌وگو کردیم.

پرسیدیم کشاورزی به چه صورت‌هایی انجام می‌شود؟ دانش آموزان اول چیزی از انواع و روش‌های کشاورزی و اسم آن نمی‌دانستند ولی یکی از دانشآموزان گفت: پدربزرگ من قبلاً در افغانستان با گاو کشاورزی می‌کرده است (با گاو زمین‌هایش را شخم می‌زد) ولی الآن با تراکتور زمین‌های کشاورزی را شخم می‌زند و بعد از آن بزر را در زمین می‌پاشد.

بعد از پرسش و پاسخ‌های زیاد دانش‌آموزان با اسم‌های این دو روش آشنا شدند (کشاورزی با استفاده از گاو=سنتی و کشاورزی با استفاده از تراکتور=صنعتی)

کشاورزان محصولاتشان را به چند روش آبیاری می‌کند؟ قطره‌ای و غرق آبی و… و در ادامه اضافه کردیم و توضیح دادیم که بعضی‌ها نیز به روش دیمی کشاورزی می‌کند.

دانش‌آموزان روش دیمی را نمی‌داستند و برایشان سؤال ایجاد شد و پرسید دیمی یعنی چه؟

دیمی هم یکی از روش‌های کشاورزی است که نیاز به آبیاری مستقیم ندارد بلکه با آب باران سیر آب‌شده و رشد می‌کند.

بعد از این فضاسازی داستان را بلندخوانی کردیم که خیلی برای دانش‌آموزان جالب و جذاب بود و به تنبلی‌های مرد کشاورز می‌خندیدند و ادای اردک و گاو … داستان را در می‌آوردند و بعد همگی با هم می‌خندیدند و خیلی عالی با کتاب ارتباط گرفته و هم ذات پنداری می‌کردند.

در پایان با استفاده از مقواهایی که یک مقدار آن دورریز بود به‌صورت گروهی گاو درست کردند و خیلی از درست کردن این کاردستی لذت بردند حتی زمانی که زنگ مدرسه به صدا درآمد تا کارشان را تمام نکردند از کلاس بیرون نرفتند.

همچنین یکی از دانش‌آموزان گفت: من دوست دارم که نقاشی گاو را بکشم و طبق علاقه‌اش نقاشی گاو را کشید.

مربیان خانم‌ها: نعمتی، راشدی

محل اجرا: مدرسه دخترانه عرفانی (زینبیه)

بیشتر بخوانید: