, ,

گزارش کارگاه با من بخوان در کوهدشت

با من بخوان

bmbkooh11-kh-93-7-1

در روزهای پایانی مرداد ماه ۱۳۹۳ سپیده آرمین، الهه سیاوشیان، میترا سیاوشیان، مهتاب مقدم و مهری صفایی برای اجرای نخستین کارگاه با من بخوان به شهرستان کوهدشت سفر کردند.

۲۸ مرداد در نخستین روز از سفر سه روزه گروه با همراهی گروهی از مسئولان محلی از چند روستای عشایری و مدرسه‌های آن جا بازید و در ۲۹ و ۳۰ مرداد نیز کارگاه با من بخوان را در پژوهش سرای فارابی با شرکت ۲۲ نفر از مربیان، آموزگاران و مروجان کتاب‌خوانی مدرسه‌ها برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این کارگاه با گزینش کتاب‌های مناسب برای کودکان، عناصر داستان، تکنیک‌های بلندخوانی و کلاس‌گردانی و تئاتر شورایی آشنا شدند. در این کارگاه بر بازی ها به عنوان تکنیکی موثر در کلاس‌گردانی و اجرای نشست‌های کتابخوانی تاکید شد

.bmbkooh22-tr-93-7-1

مجری برنامه الهه سیاوشیان که هماهنگی و برنامه ریزی طرح را به عهده داشت پس از خواندن شعر “سلام”، با اعلام فهرست برنامه به معرفی شورای کتاب کودک و نهادهای برخاسته از شورا که به طور مستقل عمل می کنند شامل فرهنگ نامه کودکان و نوجوانان، موسسه پژوهشی کودکان دنیا، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، موسسه مادران امروز، خانه کتابدار پرداخت.

کارگاه با یک بازی آغاز شد. هدف از اجرای این بازی آشنایی شرکت کنندگان با یکی از تکنیک‌های کلاس گردانی و نیز ایجاد فضای صمیمی در کارگاه بود. سپس کارگاه گزینش کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان توسط مهتاب مقدم اجرا شد شماری کتاب مناسب و نامناسب بر روی میزی قرار گرفت و از شرکت‌کنندگان خواسته شد، هر یک کتابی انتخاب و دلیل انتخاب شان را بیان کنند و سپس با تسهیل گری مهتاب مقدم دلایل برای انتخاب کتاب مناسب مشخص شد.

bmbkooh3-tr-93-7-1_0

کارگاه بعد از ظهر با بازی دیگری با نام بازی اعتماد آغاز شد. هدف از این بازی اعتماد کردن به دوست، ایجاد حرکت و فضای صمیمی در کارگاه بود. پس از آن مهری صفایی کارگاه عناصر داستان را اجرا کرد. میترا سیاوشیان کتاب المر فیل رنگارنگ را بلندخوانی کرد و سپیده آرمین درباره تکنیک‌های بلندخوانی توضیح داد.

در پایان کارگاه روز اول از شرکت‌کنندگان خواسته شد بر روی عناصر داستان و بلندخوانی کتابی به انتخاب خود کار کنند و در کارگاه روز بعد ارائه دهند.

در کارگاه روز پنج شنبه شرکت کنندگان با فعالیت های هنری در پیوند با کتاب ها آشنا شدند. فعالیت‌های هنری در پیوند با کتاب‌ها از بخش های بسیار مهم نشست‌های کتابخوانی است و از محورهای اصلی برنامه با من بخوان به شمار می رود.

bmbkooh-tr-93-7-1

در این کارگاه مهتاب مقدم بازی پرنده و قفس را به عنوان فعالیت پیش از بلندخوانی برای کتاب “چگونه می توان بال شکسته‌ای را درمان کرد” با همراهی شرکت‌کنندگان اجرا کرد. حاضران در گروه‌های چند نفره به تحلیل عناصر داستان آن پرداختند.

به پیشنهاد مجری برنامه الهه سیاوشیان کارگاه با اجرای دو بازی ادامه یافت؛ بازی حرکتی با نام “دست مش حسن” که توسط آموزشگران اجرا شد و بازی سنتی “گرگم و گله می برم” که توسط شرکت‌کنندگان به زبان محلی لَکی اجرا گردید. هدف از اجرای بازی معرفی و ترویج بازی‌های حرکتی محلی بود.

در بخش پایانی نیز کارگاه ارزش‌های زندگی توسط مهری صفایی برگزار شد. با توجه به نیاز منطقه و مشکلات محیط زیستی آن، این کارگاه به موضوع محیط زیست و به طور ویژه جانوران اختصاص داشت.

bmbkooh4-tr-93-7-1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *