,

با من بخوان در میان نامزدهای جایزه‌ی آسترید لیندگرن ۲۰۱۷

با من بخوان- سیستان و بلوچستان- 94-95 در بیستم اکتبر ۲۰۱۶ برابر با ۲۹ مهرماه ۱۳۹۵، نامزدهای سال ۲۰۱۷ جایزه‌ی «یادبود آسترید لیندگرن» ، یکی از بزرگ‌ترین جایزه‌های ادبی کودکان و نوجوانان جهان، معرفی شدند و برنامه‌ی «با من بخوان» به همراه ۷ نامزد دیگر از ایران در فهرست نامزدهای دریافت این جایزه قرار دارد. توران میرهادی آموزشگر، مروج کتابخوانی و بنیان‌گذار شورای کتاب کودک، فرشید مثقالی تصویرگر، هوشنگ مردای کرمانی نویسنده، پژمان رحیمی‌زاده تصویرگر، مصطفی رحمان‌دوست شاعر کودکان، فرهاد حسنزاده نویسنده‌ی کودک و نوجوان، و پروژه‌ی کتابخانه‌های سیار از دیگر کاندیدهای دریافت این جایزه از ایران هستند.

توران میرهادی

توران میرهادی، آموزشگر، مروج کتابخوانی و بنیان‌گذار شورای کتاب کودک در میان فهرست کاندیداهای دریافت جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۷

رئیس هیئت‌داوران، پروفسور «بوئل وستین»، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت طی مراسمی، ۲۲۶ نامزد سال ۲۰۱۷ از ۶۰ کشور جهان را معرفی کرد. در این میان ۶۳ نامزد برای اولین بار است که کاندید این جایزه شده‌اند. بوئل وستین فهرست نامزدان را به معدن طلایی برای همه علاقه‌مندان بین‌المللی ادبیات کودکان تشبیه و اظهار امیدواری کرد که فهرست نامزدان این جایزه برای موارد مرتبط با کتاب و ترویج کتابخوانی به کار گرفته شود.

جایزه‌ی «یادبود آسترید لیندگرن» را دولت سوئد پس از درگذشت آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ برای گرامی‌داشت خاطره‌ی او بنا نهاد. این جایزه، بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه‌ی نقدی ادبیات کودک و نوجوان و دومین جایزه‌ی بزرگ ادبیات در جهان است.

جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن، جایزه‌ای ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای فعال در حوزه‌ی ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند یا مروج یا نهاد، صرف‌نظر از زبان و ملیت آن‌ها اعطا می‌شود. آثار هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت.

هیئت‌داوران این جایزه از میان کارشناسان برجسته‌ی ادبیات کودکان سوئد برگزیده می‌شوند. اعضای هیئت‌داوران برای یک دوره ۴ ساله از سوی شورای ملی سوئد در امور فرهنگی (Swedish National Council for Cultural Affairs) گزینش می‌شوند. آن‌ها هر ساله از سراسر دنیا سازمان‌هایى را که دارای گسترده‌ترین و بیشترین اطلاعات درباره‌ی نویسندگان، تصویرگران، قصه‌گویان و فعالان ادبیات کودک هستند، به عنوان سازمان‌هاى نامزدکننده (Nominated Body) منصوب مى‌کنند تا نامزدهاى خود را از سراسر دنیا به هیئت‌داوران معرفى کنند.

در حال حاضر در ایران سه نهاد موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، شوراى کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این امتیاز را دارند که نامزدهای خود را به لیندگرن معرفی کنند.

 برنامه با من بخوان در سال ۲۰۱۶ برنده‌ی جایزه‌ی معتبر بین‌المللی ترویج کتابخوانی ایبی- آساهی نیز شده است.

با من بخوان- خراسان جنوبی- 94-95 با من بخوان- خراسان جنوبی- 94-95

برای آشنایی با دیگر نامزدهای جایزه‌ی  یابود آسترید لیندگرن از سراسر جهان، به لینک زیر مراجعه کنید:

Astrid Lindgren Memorial Award Nominated Candidates 2017

This post is also available in: انگلیسی