,

برنامه «با من بخوان» با پشتیبانی ملی و بین‌المللی نامزد جایزه آلما در سال ۲۰۱۸ شد

برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با پشتیبانی‌ چندین سازمان‌ ملی و بین‌المللی به عنوان نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ (جایزه آلما) معرفی شد.

۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در مراسمی نامزدهای نهایی جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۸ اعلام شدند. برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از ایران از سوی شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و در عرصه جهانی از سوی شاخه ملی IBBY در سویس ، شاخه ملی IBBY  در بلژیک (فنلاندرز) و انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA به عنوان نامزد این جایزه در سال ۲۰۱۸ معرفی شد.

گفتنی است برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» پیش‌تر در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه ایبی-آساهی، معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان و همچنین نامزد جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۷ شده است.

در این مراسم، فهرستی از ۲۳۵ نامزد شامل نویسندگان، تصویرگران، مروجان کتاب و قصه‌گویان از ۶۰ کشور جهان ارائه شد که ۲۷ مارس ۲۰۱۸ در استکهلم، برگزیده نهایی بزرگترین و معتبرترین جایزه ادبیات کودکان در جهان از میان این فهرست اعلام خواهد شد.

پروفسور بوئل وستین، استاد ادبیات دانشگاه استکهلم و رئیس هیئت داوران  آلما درباره این فهرست گفته است:

«فهرست نامزدهای یادبود آسترید لیندگرن برای علاقه‌مندان به ادبیات بین‌المللی کودکان و نوجوانان، همچون معدنی از طلاست. امیدوارم این فهرست منتشر شود و در هر جای ممکنی که در پیوند با خواندن و قصه‌گویی است، مورد استفاده قرار گیرد.»

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

درباره جایزه آلما

جایزه یادبود آسترید لیندگرن به یاد آسترید لیندگرن، نویسنده محبوب سوئدی کودکان از سوی دولت سوئد بنا نهاده شده است. او بی‌گمان، نامدارترین نویسنده سوئد و تأثیرگذارترین نویسنده بر ادبیات کودکان به شمار می‌رود. لیندگرن همچنین چهره عمومی برجسته و بانفوذی بود و سهمی اساسی در بحث‌ها و گاه وضع قانون‌هایی در زمینه حقوق کودکان و جانوران، جنگ و سیاست عدم خشونت، و مسائل فرهنگی متفاوت داشت. با درگذشت او در سال ۲۰۰۲، دولت سوئد این جایزه را بنا نهاد که تا کنون انجمن هنری سوئد آن را اداره می‌کند. هدف از پایه‌گذاری جایزه آلما ، ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان است. جایزه یادبود آسترید لیندگرن، جایزه‌ای ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند صرف نظر از زبان و ملیت آنان اعطا می‌شود. آثار هنرمندان برگزیده باید

افزون بر کیفیت بالای هنری، دارای ارزش‌هایی انسانی باشد که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت. جایزه نقدی آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، تقریبا برابر با  ۸۰۰ هزار دلار امریکا و ۵۸۰هزار یورو است که آن را بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان کرده است.

تا کنون، هفده شخصیت برجسته موفق به دریافت این جایزه شده‌اند که آخرین آن‌ها تصویرگر آلمانی، وولف ارلبروخ بوده که جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۱۷ را از آن خود کرده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *