روز جهانی کتاب کودک

بیایید با کتاب ها بزرگ شویم!

پیام «سرگی ماخوتین» نویسنده‌ی روس به مناسبت روز جهانی کتاب کودک:

در دوره‌ی کودکی عاشق درست کردن خانه با مکعب و بقیه‌ی اسباب‌بازی‌هایم بودم. سقف تمام خانه‌هایی که می‌ساختم از کتابی تصویری بود. در رویاهایم از آن خانه‌ها بالا می‌رفتم، روی بستری از قوطی کبریت‌ها دراز می‌کشیدم و ابرها یا آسمان پرستاره را نگاه می‌کردم. تمام رویاهایم برمی‌گشت به تصویری که بیش‌تر از همه دوست داشتم.

من تمام قواعد حسی یک زندگی کودکانه را که به دنبال خلق محیطی امن و آرام است دنبال کرده‌ام و کتاب کودک به معنای واقعی کمک بزرگی در جهت دست‌یابی به آن بوده است.
وقتی بزرگ‌تر شدم و خواندن را یاد گرفتم، کتاب در تخیلاتم بیش‌تر شبیه به یک پروانه و یا پرنده بود تا سقف یک خانه. صفحه‌های کتاب مثل بال‌های پرنده‌ها و صدای خش خش برگ‌ها بودند، انگار کتابی که لبه‌ی پنجره بود عجله داشت پنجره باز شود و به دنیایی ناشناخته برود. کتاب را برمی‌داشتم، می‌خواندم و به نظر می‌رسید کتاب آرام می‌شد. بعد، سفرِ من به سرزمین‌ها و دنیاهای دیگر آغاز می شد و دنیای تخیلاتم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد.

چه شادی بزرگی بود وقتی کتاب جدیدی در دست می‌گرفتم! در ابتدا هیچ چیز از داستان نمی‌دانید. در مقابل وسوسه‌ی خواندن صفحه‌ی آخر کتاب مقاومت می‌کنید. و چه بوی خوبی دارد! نمی‌شود این بو را در اجزاء کتاب تقسیم کرد: جوهر چاپ، چسب… نه، غیرممکن است. کتاب یک بوی خاص دارد، بویی منحصربه‌فرد و هیجان‌انگیز. چسبندگی بعضی صفحات طوری است که انگار کتاب هنوز در خواب است. و وقتی بیدار می‌شود که شروع به خواندنش می‌کنید.

شما بزرگ می‌شوید و دنیای اطرافتان پیچیده‌تر می‌شود. با پرسش‌هایی روبرو می‌شوید که حتی بزرگسالان توانایی پاسخ‌گویی‌اش را ندارند، گرچه، در میان گذاشتن این پرسش‌ها و رازها و شک‌ها با دیگران مهم است اما این جا نقطه‌ای است که کتابی به کمک‌تان می‌آید.

احتمالا با خواندن هر کتاب خیلی از ما با خودمان فکر می‌کنیم: این داستان درباره‌ی زندگی من نوشته شده! و حس می‌کنیم شخصیت محبوب‌مان در داستان شبیه خودمان است. او هم مشکلاتی مثل خودمان را تجربه کرده و خودش را برای حل مشکلات به شکلی صحیح مجهز کرده است. و شخصیتی دیگر که اصلا شباهتی به ما ندارد اما دلمان می‌خواهد الگویمان باشد، الگوی شهامت.

وقتی بچه ها (دختر یا پسر) می‌گویند: “کتاب خواندن را دوست ندارم!” خنده‌ام می‌گیرد. نمی‌توانم باور کنم. آن‌ها مسلماً بستنی می‌خورند، بازی می‌کنند و فیلم‌های جالب می‌بینند. به زبانی دیگر آن‌ها دوست دارند خوش باشند و خواندن نه تنها کار سختی نیست و به رشد عواطف و شخصیت انسان کمک می‌کند بلکه در راس تمام خوشی‌هاست.
و نویسندگان کتاب‌های کودک با همین هدف دست به قلم می‌شوند.

سرگی ماخوتین
برگردان از روسی: یانا شِودووا
برگردان به فارسی: کیوان عبیدی آشتیانی
از سایت شورای کتاب کودک: cbc.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *