, , ,

برگزاری کارگاه «نمایش برای کودکان» برای مربیان کانون پرورش فکری استان قزوین

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه دوروزه «نمایش برای کودکان» را به دعوت کانون پرورش فکری استان قزوین برای کارمندان این کانون برگزار کرد.

کارگاه «نمایش برای کودکان»، یکی از کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» با آموزشگری سهیلا فلاح‌پور و مریم اخگری و حضور ۳۴ کارمند از مراکز مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان قزوین، ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار شد. در این کارگاه شرکت‌کنندگان با مفاهیم و اصول مقدماتی اجرای نمایش برای کودکان به‌عنوان فعالیت پس از بلندخوانی آشنا شدند.

در کارگاه روز نخست نمایش که در دو بخش تئوری و عملی برگزار شد، ابتدا مریم اخگری، آموزشگر برنامه «با من بخوان»، شیوه‌های بلندخوانی کتاب برای کودکان و روش صحیح انجام آن را مطرح و کتاب المر را بلندخوانی کرد. سپس سهیلا فلاح‌پور به توضیح و ارائه مفاهیمی همچون تمرین‌های بدن و بیان، تکنیک‌های مختلف نمایشی و نمایش عروسکی و همچنین ساخت ماسک پرداخت.

در روز دوم شرکت‌کنندگان به پنج گروه تقسیم شدند و در پیوند با سه کتاب دویدم و دویدم، آدم کوچک و خواب‌های بزرگ و داستانک‌های خرگوش حکیم، نوشتهمحمدهادی محمدی و کتاب مرغ سرخ پاکوتاه سروده پروین دولت‌آبادی و کتاب  قورباغه و غریبه نوشته ماکس فلت هاوس، ابتدا طراحی و ساخت عروسک‌های دستکشی نمایشی را آموزش دیدند و سپس با مشورت با یکدیگر در گروه‌ها، هر گروه قسمتی از کتاب را به‌صورت نمایش عروسکی با عروسک‌های دستکشی در صحنه نمایشی اجرا کردند که با همکاری با هم ساخته بودند.

بازدید مژده اروجی، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین از این کارگاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *