, ,

راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» با آغاز تابستان ۱۳۹۷

راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» با آغاز تابستان ۱۳۹۷

با پایان سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ و آغاز تابستان و پس از کتاب‌خوانی پیوسته در طول سال برای کودکان در مدرسه‌های زیر پوشش «با من بخوان»، امسال تعدادی از این مدرسه‌ها با همکاری آموزگاران و افراد محلی و دانش‌آموزان همین مدرسه‌ها، مجهز به کتابخانه‌های کوچک روستایی شده‌اند تا دانش‌آموزان و کودکان پیرامون این مدرسه‌ها بتوانند پیوند خود را با کتاب در تابستان و در سال‌های آینده نیز پایدار نگاه دارند.

در سال تحصیلی گذشته، «با من بخوان» در منطقه سیستان و بلوچستان بیش از ۴۰۰۰ کودک را زیر پوشش قرار داد و با فرستادن کتاب‌های باکیفیت و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای آموزگاران مدرسه‌هایی در بخش‌های گوناگون این استان، توانست گام‌هایی در جهت علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی بردارد. اکنون این کودکان در کلاس‌های درس‌شان کتابخانه‌های کوچک کلاسی با کتاب‌های باکیفیت در دسترس دارند.

 

کتابخانه‌های کوچک روستایی

اما با پایان سال تحصیلی و تعطیلی مدرسه‌ها پیوند این دانش‌آموزان با کتاب‌ها قطع و با بسته شدن مدرسه‌ها در تابستان کتاب‌ها از دسترس کودکان خارج می‌شد. امسال با ابراز علاقه آموزگاران مدرسه‌ها و همکاری مردم محلی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» در شماری از مدرسه‌ها راه‌اندازی شد. در همین راستا چهار روستای پیرامون زاهدان که محل اسکان عشایر هستند و سه روستای پیرامون سراوان اکنون کتابخانه‌های کودک‌محوری دارند که پذیرای کودکان روستا هستند. سه روستای دیگر از روستاهای عشایری زاهدان نیز در حال آماده کردن اتاق‌هایی برای پیوستن به کتابخانه‌های کوچک روستایی با من بخوان هستند.

 

کتابخانه کودک محور

کتابخانه‌های کوچک روستایی با مشارکت پویای کودکان و خانواده‌های آن‌ها راه‌اندازی شده‌اند. دانش‌آموزان این مدرسه‌ها همپای آموزگاران خود، اتاق‌هایی بی‌استفاده و متروک را پاک‌سازی و رنگ کردند و با بسته‌های ویژه‌ کتابخانه‌های «با من بخوان» که شامل تشکچه‌هایی برای نشستن کودکان، قفسه‌های دیواری ویژه‌ نمایش جلد کتاب، سبدهای کتاب و … هستند، و با همکاری افرادی از گروه اجرایی کتابخانه‌های «با من بخوان» کتابخانه‌های خود را فضاسازی کردند.

 

کتابخانه کودک

کتابخانه با من بخوان

ترویج کتابخوانی

کتابخانه های عشایر زاهدان

کتابخانه های روستایی

با من بخوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *