,

سواد شکوفایی در کودکان بازمانده از تحصیل جهادآباد

سواد شکوفایی در کودکان بازمانده از تحصیل جهادآباد

 

چندماه از آمدن کودکان بازمانده از تحصیل جهادآباد به کلاس درس می‌گذرد و آنان دیگر دانش‌آموزان واقعی مدرسه هستند!

جهادآباد روستایی در حاشیه‌ی سراوان در استان سیستان و بلوچستان است که کودکان مهاجر و بی‌شناسنامه‌ی زیادی دارد که از تحصیل بازمانده‌اند. همراهان و یاران «با من بخوان» با یاری مسئولان دلسوز آموزش‌وپرورش سراوان در سال تحصیلی جاری توانستند برای ۳۰ کودک بازمانده تحصیل یک کلاس اول راه‌اندازی کنند تا سوادپایه را از راه ادبیات به آن‌ها آموزش دهند. در کنار این حرکت، همیاران «با من بخوان» برای ۸۰ کودک پیش‌دبستانی جهادآباد نیز کلاس‌هایی راه‌اندازی کرده‌اند.

این کودکان اکنون می‌توانند با واک‌هایی که آموخته‌اند کلمه و جمله‌های ساده بسازند، داستانک‌های نخودی را دنبال می کنند و بی‌صبرانه منتظر واک جدید هستند.

آموزش هر واک با خواندن داستانکی از کتاب فارسی‌آموز نخودی آغاز می‌شود و پس از آن کودکان شعر مربوط به واک جدید را یاد می گیرند.

برای آموزش ریاضی به این کودکان از کتاب لولوپی +یک (از مجموعه کتاب‌های آموزش خلاق سواد پایه) استفاده می شود.

کودکان به گونه‌ای گروه‌بندی شده‌اند که در هر گروه دانش‌آموزانی با استعدادها و توانایی‌های متفاوت وجود داشته باشد و کل کودکان گروه‌ با یک‌دیگر در خواندن و نوشتن و نیز در اجرای فعالیت‌های عملی مشارکت و همکاری کنند.

«با من بخوان» و همراهان‌اش امیدوارند با این روش‌ها و با انگیزه و اشتیاقی که در کودکان ایجاد شده، همه‌ی دانش‌آموزان این سال تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارند و به کلاس بالاتر بروند.

گزارش کامل را در کتابک بخوانید:
https://ketabak.org/7268o

سواد شکوفایی در کودکان بازمانده از تحصیل جهادآباد

سواد شکوفایی در کودکان بازمانده از تحصیل جهادآباد

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *