فراخوان روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۱۹: بیایید از کامی‌شی‌بای لذت ببریم!

۱۶ آذر برابر با ۷ دسامبر روز جهانی کامی‌شی‌بای است. انجمن بین‌المللی کامی‌شی‌بای ژاپن (IKAJA) از سال ۲۰۱۸ این روز را به نام روز جهانی کامی‌شی‌بای نام‌گذاری کرده است و در این روز از علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت می‌کند تا کامی‌شی‌بای اجرا کنند و به دوست‌داران آن در ژاپن و دنیا بپیوندند.

سال گذشته (۲۰۱۸) در این روز، ۶۵ رویداد کامی‌شی‌بای‌‌خوانی در ژاپن و ۲۰ کشور دیگر دنیا برگزار شد. این انجمن بر این باور است که روز جهانی کامی‌شی‌بای فرصتی فراهم می‌کند تا احساس کنیم همه‌ی ما با یک‌دیگر روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنیم و با سهیم شدن کامی‌شی‌بای به صلح بیاندیشیم.

کامی‌شی‌بای Kamishibai یا «کارت‌های تصویری قصه‌گویی»، گونه‌ای از قصه‌گویی دیداری است که از دهه‌ی ١٩٣٠ در ژاپن رواج یافت. کامی Kami در زبان ژاپنی به معنای کاغذ و شی‌بای Shibai به معنای نمایش است. کامی‌شی‌بای از دهه‌ی ۱۹۵۰، به عنوان یکی از انواع مواد چاپی برای کودکان گسترش یافت، نویسندگان و تصویرگران بسیاری را جذب خود کرد و تبدیل به بخشی مهم از فرهنگ کودکان در ژاپن شد.

امسال موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نیز به عضویت این انجمن بین‌المللی کامی‌شی‌بای ژاپن درآمد که یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های کامی‌شی‌بای در این کشور است که می‌کوشد این میراث فرهنگی کودکان ژاپن را زنده نگه دارد و در گسترش و ترویج آن بکوشد. تاکنون افراد و نهادهای متعددی از ۵۲ کشور به این انجمن پیوسته‌اند که موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان یکی از آن‌هاست.

امسال همگام با دوستداران کامی‌شی‌بای در دیگر کشورها، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه‌ی «با من بخوان» از شما دعوت می‌کنند که در روز ۷ دسامبر برابر با ۱۶ آذر با اجرای کامی‌شی‌بای و انجام فعالیت‌هایی در پیوند با آن، روز جهانی کامی‌شی‌بای را جشن بگیرید!

در این روز:

برای کره‌ی زمین آرزوی صلح می‌کنیم.

و با یک‌دیگر کامی‌شی‌بای را سهیم می‌شویم.

کامی‌شی‌بای اجرا می‌کنیم و به دوست‌داران آن در ژاپن و دنیا می پیوندیم!

بیایید تا شادی حس مشترک و احساس خوشایند زندگی در کنار یک‌دیگر را گسترش دهیم.

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان تاکنون دو عنوان کامی‌شی‌بای، گنجشک‌ که بال و پرداشت و به‌به‌لیمو و کاکلی را منتشر کرده است که هر دو روایتی منظوم دارند. شما می‌توانید این عناوین را از کتاب هدهد خریداری کنید و آن‌ها با کودکان سهیم شوید.

تجربه‌های خود را از این فعالیت‌ها و روز جهانی کامی‌شی‌بای با هشتگ‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

#کامی_شی_بای

#kamishibai

با کامی‌شی‌بای و شیوه اجرای آن بیشتر آشنا شویم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *